سرپرست حوزه علمیه خواهران گلستان:

نقش محوری طلبه نبايد تحت الشعاع مسئوليت‌های ديگر قرار گيرد

شناسه خبر : 68913

1397/09/14

تعداد بازدید : 73

نقش محوری طلبه نبايد تحت الشعاع مسئوليت‌های ديگر قرار گيرد
سرپرست حوزه علمیه خواهران گلستان با بیان اینکه وظيفه اصلی طلبه شناخت دين و تبليغ آن است، افزود: نقش محوری طلبه نبايد تحت الشعاع مسئوليت‌ها و مشغله‌های ديگر قرار گيرد.

به گزارش خبرگزاری کوثر از گلستان، خانم حسینی واعظ در جمع طلاب مدرسه علمیه خواهران سعدیه رامیان با اشاره به سیره علما پیرامون وظایف طلبگی سخن گفت و در بیان عوامل دوری طلاب از امام زمان(عجل الله تعالی) عنوان کرد: مهم‌ترين عاملی كه موجب جدایی یک طلبه از امام زمان(عجل الله تعالی) می شود، دنياگرايی، رفاه طلبی و پيروی از هوای نفس است، که شامل مواردی از قبیل علاقه به مال و ثروت، خانه و اسباب زندگی،‌ جاه و مقام و رياست می شود که اين نوع تعلّقات، طلبه را از سير و سلوك معنوی و افتخار سربازی حضرت(عجل الله تعالی) باز می دارد.

وی علّت اصلي موفقیت تحصیلی و معنوی طلاب و علمای گذشته را بی اعتناعی به ماديات و مظاهر دنيوي دانست و افزود: قلبي كه با محسوسات اُنس گرفته و شيفته امور دنيوي شده است، نمي‌تواند مركز تابش انوار الهي باشد و با امام زمان(عجل الله تعالی) ارتباط گیرد.

سرپرست حوزه علمیه خواهران گلستان تاکید کرد: طلاب باید علاقه‌ به ظواهر دنیوی را از دل خويش خارج سازند و يا اجازه شکل گیری چنين علاقه‌ای را ندهند تا زمينه حركت به‌ سوی مقامات معنوی و ارتباط و عشق به حضرت امكان پذير باشد.

حسینی واعظ ضعف اراده و عدم قدرت تصميم گيري را از ديگر موانع ارتباط طلاب با امام زمان(عجل الله تعالی) دانست و توضیح داد: شيطان و نفس امّاره تلاش میكنند تا انسان را به انجام وظايف صوری بدون توجه و حضور قلب قانع سازند، چه بسا طلبه ای احساس کند درس خواندن و انجام اعمال ظاهری تنها وظیفه اوست؛ بنابرین هيچ‌گاه در صدد ارتباط با امام زمان(عجل الله تعالی) بر نمي‌آيد و يا مسأله ارتباط با امام براي او دشوار جلوه ‌كرده، مأيوس و نا اميد مي‌ شود.

وی خاطرنشان کرد: شرط اساسی برای برقراری ارتباط با امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف)، داشتن شناخت كافی نسبت به حضرت(عجل الله تعالی) است زیرا با عدم شناخت كافی علاقه و محبت ايجاد نمی شود.

مدیر ساماندهی و نظارت حوزه علمیه خواهران گلستان، سُست شدن در درس و بحث و انگيزه اجتهاد و فقاهت را به عنوان آفت‌هاي پیش روی طلاب جوان برشمرد و وظيفه اصلی طلبه را شناخت دين و تبليغ آن دانست و گفت: نقش محوری طلبه نبايد تحت الشعاع مسئوليت‌ها و مشغله‌های ديگر قرار گيرد.

حسینی واعظ بر نظم در درس و تحصيل تاکید کرد و اذعان داشت: شايد بتوان يكي از عوامل عمده عدم موفقيت طلاب در تحصيل را بی نظمي برشمرد همانگونه که مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در اين باره مي‌فرمايد: «عقب ماندگي ما در بي‌نظمي است»؛ بنابرین موفقیت بسیاری از انسان ها در زندگی و درس، همواره با برنامه‌ريزی و نظم بوده است.

وی با بیان اینکه نداشتن وجدان و تقوا از خطرات پیش روی طلاب جوان است، اضافه کرد: طلاب جوان، نبايد در کوران تحولات جامعه و رفاه زدگی و ثروت اندوزی مردم و يا مسئولان، از زی طلبگي خارج شوند.

استاد حوزه بر حفظ هویت صنفی طلبه تاکید کرد و طلاب را از روزمرگي برحذر داشت.

گفتنی است قبل از این نشست، خانم حسینی واعظ سرپرست حوزه علمیه خواهران گلستان با حجت الاسلام و المسلمین طاهری امام جمعه شهرستان رامیان و موسس این مدرسه دیدار کرد.