استاد حوزه گفت:

خود پسندی مانع رسيدن به قرب الهی است

شناسه خبر : 68858

1397/09/13

تعداد بازدید : 62

خود پسندی مانع رسيدن به قرب الهی است
خانم مشعلی استاد حوزه یکی از موانع قرب الهی را عجب و خودپسندی خواند.
به گزارش خبرگزاری کوثر از اصفهان، خانم مشعلی در نشست اخلاقی با موضوع« قرب الهي» که در مدرسه علميه نرجس خاتون(سلام الله علیها) شاهين شهر برگزار شد، با استناد به عبارت«انا لله و انا الیه راجعون» گفت: سیر انا لله و انا الیه راجعون رسیدن به انا لله بودن است و درک این حقیقت که ما برای خدا هستیم و به سوی او در حرکتیم، ممکن است گمان کنیم اوضاع خوبی نزد خداوند داریم بنابرین چنانچه فردی بخواهد بداند که جای او در نزد خداوند کجاست باید ببیند آیا در مسیر محمد و آل محمد قرار دارد.
 
وی ادامه داد:  عمر انسان بزرگترین سرمایه در این راه است که از آن برای رسیدن به پروردگار باید بهرمند شد و يكی از موانع رسيدن به قرب الهی«عُجب» است.
وی ادامه داد: اگر انسان گمان کند در نزد خداوند جایگاه خاصی دارد، اما در باطن اینگونه نباشد عجب دارد و فردی خود پسند و مغرور است و این بزرگترین آفت برای انسان است.
 
این کارشناس فرهنگی افزود: پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) شیطان را عدو مبین خوانده، اما دشمن بزرگتر را نفس انسان می داند که برای انسان دام های زیادی پهن می کند که مواردی از قبیل خود پسندی، کبر و غرور دام های نفس هستند.
 
وی تصریح کرد: هر کس در نعمتی دچار عُجب شود، یقینا پروردگار ضمانت کرده که آن نعمت را از او زائل کند، یعنی یکی از اسباب زوال نعمت، این است که نعمت را به تلاش و کوشش خودش ارجاع دهد و موفقیت را در تمام شئون، حاصل تلاش و سعی خود بداند.
 
مشعلی با بیان اینکه بدترین حالت این است که انسان گمان کند، عُجب ندارد، افزود: هر فرد باید همیشه خود را در محضر خطر حس کند و چه بسا انسان در ریاضت ها و عبادت ها دچار عجب شود، در حالی که نمی داند که در خاتمه و عاقبت اهل سعادت یا شقاوت است.
 
وی در پایان با بیان اینکه سبب عُجب، جهل است و برای مصون ماندن از عُجب، علم و بکار بردن آن لازم است، افزود: باید روزانه با اهل بیت(علیه السلام) سیر داشت و نعمت ها را فقط از ناحیه خدا ديد و هیچ چیزی را در عالم مؤثر ندانست، دائما اهل شکر و حمد الهی بود و همه دادن ها و ندادن ها را برای امتحان الهی دانست و با توبه و استغفار به خدا نزدیک شد و همه نعمات را از عنایات و تفضل خدا ديد.