استاد حوزه:

تهمت و حسادت دشمنان اصلی ایمان هستند

شناسه خبر : 68843

1397/09/13

تعداد بازدید : 56

تهمت و حسادت دشمنان اصلی ایمان هستند
حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی پناه استاد حوزه تهمت و حسادت را دشمنان اصلی ایمان عنوان کرد.
به گزارش خبرگزاری کوثر از اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی پناه، در نشست اخلاقی با موضوع «گوهر های انسانی»، در مدرسه علمیه خواهران الزهرا المرضیه(سلام الله علیها) اصفهان بیان کرد: خداوند چهار گوهر به انسان بخشیده که سبب برتری و امتیاز او نسبت به سایر مخلوقات شده است.
وی، اولین گوهر را که خداوند به انسان بخشیده«عقل» برشمرد و گفت: عقل نماینده خدا در وجود انسان است و واعظ درونی و ابزار تشخیص خوبی و بدی او به حساب می آید که دو  دشمن دارد که شامل غضب که عقل را زائل می کند و خمر که عقل را می پوشاند، می شود و روایات آن را ام الخبائث خوانده اند.
استاد حوزه دومین گوهر در وجود انسان را «ایمان» برشمرد و اظهار کرد: ایمان نیز موعظه گر درونی محسوب می شود و انسان به خاطر وجود این گوهر از اعمال زشت اجتناب می کند.
وی تصریح کرد: تهمت و حسادت دو دشمن اصلی ایمان هستند که حسادت باعث حماقت و شرارت می شود و با غبطه خوردن و شرح صدر قابل درمان است.
حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی پناه،«عمل صالح» را سومین گوهر وجودی انسان دانست و گفت: خداوند در سوره های عصر و تین، ایمان و عمل صالح را همراه یکدیگر آورده است.
وی ادامه داد: در صورتی که ایمان  حقیقی باشد عمل صالح را به دنبال خواهد داشت اما اگر ایمان ابوسفیانی باشد منهای عمل صالح است.
وی چهارمین و آخرین گوهر وجودی انسان را«حیا» عنوان کرد و اذعان داشت: طبق روایتی از امیر المومنین(علیه السلام )حیا دارای 10 جز است که تنها یک جز آن در مردان و 9 جز دیگر آن در زنان است و مردان برای تقویت حیا باید مواظب گفتار خود باشند و زنان برای تقویت حیا باید از حجاب و پوشش خود محافظت کنند.
وی در پایان خاطر نشان کرد: پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمودند که از دنیای شما عطر، نماز و زن ها را دوست دارم که اصحاب از ایشان پرسیدند چرا زنان را دوست دارید؟ حضرت در پاسخ فرمودند که به دلیل وجود پنج خصوصیت در آن ها که شامل حیا، آرامش گری برای مردان، داشتن دل های پر محبت و همچنین اگر مادر شوند بهشت زیر پای آنهاست و  اجابت دعای آن ها در حق همسرانشان، می شود.