امام جمعه یزدانشهر:

هدف انسان در زندگی عبد بودن است

شناسه خبر : 68832

1397/09/13

تعداد بازدید : 64

هدف انسان در زندگی عبد بودن است
امام جمعه شهر یزدانشهر هدف انسان را در زندگی عبد بودن عنوان کرد.
به گزارش خبرگزاری کوثر از اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین صفری در جمع طلاب مدرسه علمیه حضرت نرجس(سلام الله علیها) این شهر، گفت: اگر دنیا برایمان مکانی امن و همراه با آرامش و دارالسلام شد قیامت نیز برایمان به همین شکل خواهد بود بنابرین اگر می خواهید زندگیتان، زندگی حقیقی شود باید در زندگی از خداوند اطاعت کنید زیرا لطف خدا شامل حال ما شده و عقل به ما داده تا بتوانیم بد و خوب را از هم تشخیص دهیم.
وی با بیان اینکه پوشاندن عقل یکی از اشکالات ماست، افزود: کلمه کفر به معنی پوشاندن و کافر شدن است بنابرین عقل به یک موضوع حکم می کند، اما می بینیم جامعه آن موضوع را حکم نمی کند.
وی ادامه داد: حکم عقل و شرع یکی است حال چرا حکم عقل را می پوشانیم برای مثال برای بحث ازدواج، عقل حکم می کند که وسایل ضروری را برای زندگی تهیه کنید و از وسایل اضافی دوری کنید و عقل نیز می گوید که این امر بسیار خوب است اما ما می گوییم این کار خوب نیست و این منبع را می پوشانیم و نسبت به این امر کافر می شویم که کفر به معنی پوشاندن حقیقت است.
وی در پاسخ به این سوال که خداوند در زندگی ما چه نقشی دارد، افزود: دغدغه هایی که امروزه زندگی افراد را به هم می زند معیشتی و روزمره ای است که این مسائل به ما مربوط نمی شود و کار خداست و خداوند باید رزق و روزی به ما عطا کند و ما نیز باید تقوی الهی پیشه کنیم«و من یتق الله یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لا یحتسب و من توکل علی الله فهو حسبه ان الله بالغ امره».
وی ادامه داد: به بهلول گفتند که می دانی که نان گران شده گفت که به من ربطی ندارد مگر قرار است من نان بدهم، من به عنوان بنده وظیفه ام بندگی کردن است و خداوند وظیفه اش روزی دادن است.
حجت الاسلام و المسلمین صفری ادامه داد: قاعده های زندگی اشتباه شده است برخی گمان می کنند که ما روزی را جور می کنیم که در قرآن آمده که(ما من دابة فی الارض الاّ علی الله رزقها) یعنی هیچ جنبده ای روی زمین نیست مگر اینکه خدا روزی اش را بدهد، بنابرین چرا ما باید غصه روزی را بخوریم و به جای اینکه مرحله اول آیه را که تقوی پیشه کردن است را رعایت کنیم به مرحله دوم آیه،‌ که پیدا کردن روزی است چسبیده ایم.
وی اظهار کرد: شما مرحله اول آیه را، که همان تقوا پیشه کردن است، رعایت کنید مرحله دوم آیه انجام می شود زیرا یکی از اصول زندگی، تقوا است که اگر در زندگی ها باشد، دیگر نباید غصه روزی را بخوریم.
امام جمعه یزدانشهر گفت: راه های خروج را خدا به ما نشان می دهد بنابرین باید ببینیم در زندگی چقدر به خدا اعتماد داریم اینکه خداوند همه کاره عالم هستی است و اوست که باید ما را تربیت کند و کارهایی برای تربیت ما انجام دهد تا رشد کنیم که خداوند می فرماید که گاهی به شما سختی می دهیم و گاهی به شما آسانی تا تربیت شوید، خدایی که نقش اصلی آن خالق بودن است و نقش دوم آن مربی بودن ماست.
حجت الاسلام و المسلمین صفری تصریح کرد: دینی که ما داریم، جامع و کامل است به خصوص در مورد مباحث زندگی و ازدواج، که اگر موارد را رعایت کنیم زندگیمان بهشت می شود، دین ما برای کوچکترین قسمت های زندگی دستورالعمل دارد، همچنین برای چگونگی تولد فرزند، تربیت آن در نوزادی کودکی و غیره مرحله به مرحله دستور و راهکار دارد در حالیکه هیچ جای دنیا و در هیچ کتابی این دستورالعمل ها نیست بنابرین ما این دستورالعمل ها را داریم، اما گاهی رعایت نمی کنیم و بر خود مصیبت هایی وارد می کنیم همانگونه که قرآن می فرماید که(بما کسبت ایدیهم) به دست خود هر چه کسب کرده ای باید عقوبتش را ببینی.
امام جمعه یزدانشهر با بیان اینکه هدف ما در زندگی، عبد بودن است، افزود: زندگی باید طوری رقم بخورد که ما عبد شویم زیرا کسی که مشغول دنیا شد، گرفتار می شود و همیشه افسرده است، اگر در زندگی تعریف زیبایی از دنیا داشته باشیم می توانیم دنیا را همان طور که هست ببینیم.
وی با بیان اینکه ما ابدیت را پیش رو داریم، افزود: ما در این دنیا توشه بر می داریم که برای یک سفر طولانی، بعد از مرگ دست ها کوتاه می شود گاهی برخی افراد صدقه جاریه هم ندارند، کسانیکه به توحید واقعی رسیده اند و اخلاق عملی دارند می توانند برای آخرت با خود توشه بردارند.
وی ادامه داد: زندگی باید ما را به اوج اخلاص و عبودیت برای ابدیتی که در راه داریم، برساند که برای رسیدن به زندگی ابدی باید تلاش کنیم زیرا عقلانیت در زندگی شرط است و عقل ما باید خدا محور گردد و هویت ما هویت معنوی شود.