شاگرد بانو مجتهده امین:

احترام به خانواده زنان را به کمال می رساند

شناسه خبر : 68828

1397/09/14

تعداد بازدید : 60

احترام به خانواده زنان را به کمال می رساند
شاگرد بانو مجتهده امین گفت: مهمترین و بیشترین چیزی که خانم ها را به کمال می رساند، احترام و رسیدگی به خانواده است.
به گزارش خبرگزاری کوثر از اصفهان، بانو قلمکاریان در نشست علمی پژوهشی«تبیین شخصیت علمی بانو مجتهد امین(ره)»، در مدرسه علمیه فاطمیه(سلام الله علیها) اندان خمینی شهر با بیان اینکه همه موجودات عالم کلمات الهی است، افزود: اولین کلامی که در عالم ایجاد شد، وجود حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی(صلی الله علیه و آله) بود و انسان حکیم ابتدا، علت غایی را در نظر می گیرد و اولین هدف خلقت عالم، خلق انسان کامل است که همه هستی باید فدای او شود.
 
استاد حوزه خواهران و شاگرد بانو مجتهده امین با تاکید بر اینکه باران رحمت الهی به اندازه ظرفیت وجودی انسان است و هر کسی باید به کمال وجودی خود برسد، اظهار داشت: در زندگی باید رسول الله(صلی الله علیه و آله) را اسوه قرار می دهیم و رفتار حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) در خانواده و جامعه را الگو قرار دهیم برای مثال رفتار ایشان در خصوص نظافت در آن دوران جاهلیت بسیار قابل توجه است، به حدی که می فرمایند نمازی که با مسواک زدن دندانها خوانده شود ثواب بسیار دارد.
 
بانو قلمکاریان ادامه داد: زیبایی عملکرد رسول الله(صلی الله علیه و آله) در جامعه جاهلی آن روز بسیار دیدنی و قابل الگوگیری برای ماست بنابرین اگر ما نیز قدم در راه مستقیم حق بگذاریم، همین زیبایی های اخلاق پیامبر(صلی الله علیه و آله) را پیدا می کنیم.
 
شاگرد بانو مجتهده امین به بدعت ها اشاره کرد و گفت: بدعت ها و ساخته های ذهنی آفت دین ماست و در احادیث بر رفع آن تاکید شده است و دعاهایی که از ائمه معصومین(علیهم السلام) به ما رسیده، بهترین و کوتاه ترین راه برای رسیدن به خداست.
 
بانو قلمکاریان با اشاره به شرایط اجتماعی زمانه بانو مجتهده امین عنوان کرد: بانو امین نمونه بارز یک زن مسلمان واقعی است و این بانو با داشتن زندگی اشرافی بدون اینکه از منزل خارج شوند، در عین اینکه وظایف همسرداری، بچه‎داری و مدیریت خوب منزل را بر عهده داشتند، درس خواندند و فقیه، فیلسوف و عارف شدند و کتاب‌های متعدد عربی و فارسی در جهات مختلف علمی تألیف کردند که مورد تایید علمای زمان خود قرار گرفته و از دست علمای تراز اول اجازه اجتهاد کسب کردند.
 
وی با بیان اینکه ایشان بچه داری، همسرداری و خانه داری می کردند و هم درس می خواندند و سیر و سلوک داشتند، تصریح کرد: ایشان در همسرداری و برقراری زیباترین رابطه عاطفی و مهربانانه با همسر خود الگو بودند و در تربیت فرزندان و رسیدگی به امور خانه نقشی بی بدیل داشتند و در کنار همه این امور، آنچنان غرق معنویات و کمالات انسانی هستند که گویی فرشته ای از عالم ملکوت است.
 
بانو قلمکاریان با اشاره به اینکه بانو امین هشت فرزند به دنیا آورد و در عین حال توانست به مدارج بالای علمی دست یابند و در سن ۴۰ سالگی به درجه اجتهاد رسید، گفت: «مخرن العرفان» تفسیری عرفانی، فلسفی و تربیتی و به زبان فارسی است که گستره آن کل قرآن کریم را در بر می گیرد و ایشان دائم در حال تفکر و ذکر بودند ولی کاملا زندگی متواضعانه و معمولی داشتند و اگر کسی ایشان را نمی‌شناخت، نمی توانست در جمع ایشان را بشناسد.
 
شاگرد بانو مجتهده امین تاکید کرد: الگویی که از این بزرگواران می توان گرفت این است که با وجود تلاش در رسیدن به حق، نباید از تکلیف همسری و مادری کوتاهی کرد و مهمترین شاخصه ایشان تعادل در زندگی بود بنابراین لازم است شما نیز از تمام توانایی های خود استفاده کنید و مانع هدر رفتن آن شوید.
 
وی ادامه داد: بانو مجتهده امین در کنار دانش، به مسائل خانواده به عنوان یک اصل نگاه می کردند و مدیریت چگونه زیستن را به ما آموزش می‌دادند و می‌گفتند اگر می‌خواهید در مسائل علمی‌ تان موفق باشید باید روی خانواده مراقبت داشته باشید، ایشان با همسرشان بسیار صمیمی و عاطفی و نسبت به تربیت فرزند بسیار عنایت داشتند.
 
بانو  قلمکاریان، ایجاد تعادل بین فعالیت علمی و خانواده را در شخصیت بانو امین این‌گونه توضیح داد: ایشان اگرچه برای تحصیل از خانه بیرون نرفته بودند اما فعالیت علمی، بانو امین را از عمل به وظایف خود در خانواده دور نکرده بود، حتی مدیریت مالی خانواده بر دوش وی بود، اولویت اولش را در خانواده تعریف کرده و معتقد بود سیر و سلوک یک زن همسرداری و تربیت فرزند است؛ با وجود آنکه مستخدم هم داشتند ولی تمامی کارهای همسرشان را خودش به تنهایی انجام می‌داد.
 
وی خاطرنشان کرد: مهمترین و بیشترین چیزی که خانم ها را به کمال می رساند، احترام و رسیدگی به خانواده است و این دقیقا همان چیزی است که دشمنان سعی در بی اهمیت کردن آن برای ما دارند.
 
بانو قلمکاریان افزود: سیر و سلوک زن از خانه آغاز می شود و هر کس به هر جایی که که رسد باید وظایف خود را نسبت به خانواده بخوبی انجام دهد تا همین امر زمینه ساز تابش انوار الهی شود.
 
وی در پایان به عرفان های کاذب اشاره کرد و گفت: عرفان یعنی مستقیم به حق رسیدن و عرفان به معنی طریقیت از شریعت می گذرد.