استاد دانشگاه:

شاه كليد ايجاد آرامش، عقل و عقلانيت است

شناسه خبر : 68763

1397/09/12

تعداد بازدید : 15

شاه كليد ايجاد آرامش، عقل و عقلانيت است
آقای عسگری استاد دانشگاه گفت: بزرگترين و شاه كليد ايجاد آرامش، عقل و عقلانيت است، البته عقلي كه در راستاي دين باشد.

به گزارش خبر گزاری کوثر از همدان، آقای  عسگری در كارگاه سبك زندگي اسلامي در جمع طلاب و مبلغان مؤسسه آموزش عالي حوزوي فدك، با بیان «ما حكم بالعقل حكم بالشرع» اضافه کرد: اگر انسان در همه حال بر اساس عقل حركت کند، هرگز عصباني نخواهد شد و صبر را سرلوحه كار خود قرار مي دهد تا درنهايت به کلام  زيبا ی حضرت زينب(سلام الله)"ما رايت الا جميلا"خواهد رسيد.

وي با اشاره به عوامل و موانع آرامش گفت: زير مجموعه هاي عقل و جهل، از جمله موارد عوامل و موانع آرامش است.

وی افزود: جهل شامل ناداني و انحراف است که ناداني در مقابل دانايي قرار دارد.

عسگری بیان کرد: فكر، دانش و تكنولوژي  از لوازم عقل و جهل است به جزء وحي كه مختص عقل بوده و هدايت گر به صراط مستقيم است و  جهل از آن بهره اي نبرده است.

وی گفت: امام صادق(عليه السلام) در اصول كافي جلد يك كتاب العقل، لشكريان عقل(فضائل اخلاقي) را در برابر لشكريان جهل(رذايل اخلاقي) قرار مي دهد.

 

عسگري در پایان ابراز داشت: عقل از كلمه عِقال به معني افسار، قيد و بند است.افسار و بند زدن به اعضاءو جوارح، انسان را به مرتبه عقلانیت  و بنده گی مي رساند. علي( عليه السلام) فرمودند: عاقل كسي است كه هر چيزي را  سر جاي خودش قرار دهد. انجام به موقع كارها سبب ايجاد آرمش مي شود. از جمله كليد آرامش مي توان به : امنيت، ياد بندگان خاص، صحبت كردن با خوبان، رهايي از قيد و بند هاي دنيوي و . . . اشاره نمود.