مدیر حوزه‌های علمیه خواهران:

شوراهای توسعه استانی حوزه‌های علمیه خواهران راه‌اندازی می‌شود

شناسه خبر : 68553

1397/09/08

تعداد بازدید : 114

شوراهای توسعه استانی حوزه‌های علمیه خواهران راه‌اندازی می‌شود
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران با اشاره به سیاست این نهاد در مدرسه‌محوری گفت: در راستای اجرای این سیاست شوراهای توسعه استانی حوزه علمیه خواهران راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کوثر از تهران، حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالکریم بهجت‌پور در مراسم تکریم و معارفه مدیر حوزه علمیه خواهران استان تهران که چهارشنبه هفتم آذر در مدرسه علمیه رفیعه المصطفی صلی الله علیه و آله برگزار شد، به استقرار نظام مدرسه محوری اشاره کرد و گفت: مدیریت استانی در یک بازنگری مجموع اختیاراتش بسیار متعالی می‌شود و از یک دستگاه واسط به یک دستگاه تصمیم گیر تبدیل‌شده است. وی افزود: به‌زودی شورای توسعه استانی با نگاه مدرسه محور، کارها را به مدارس علمیه محول می‌کند و مدرسه در قالب پنج کارکرد و کمیته خاص امکان تصمیم‌گیری خواهد داشت.
وی با تأکید بر توانایی‌های حوزه‌های علمیه خواهران به تشریح انتظارات و جایگاه حقیقی خواهران طلبه پرداخت و بیان کرد: حوزه خواهران باید اولاً مسائل ویژه زنان در کلیه رشته‌ها را شناسایی کرده و ثانیه مسائل مشترک را در تطبیق باروحیه و جامعه زنان پیاده کند و همچنین توانایی و قدرت تدوین دانش‌هایی ویژه زنان را داشته باشد، آن زمان است که ما حوزه خواهران با هویت زنانه خواهیم داد.
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران اظهار داشت: اگر زنان در پژوهش‌ها و مطالعات خود به مسائل زنان با نگاهی تخصصی توجه کنند موضوعات پژوهشی حوزه زنان هرگز مغفول نخواهد ماند.

* مامستاجران مسئولیت‌ها هستیم
وی با اشاره به لزوم اهمیت ارتقا و پویایی حوزه‌های علمیه خواهران در عرصه‌های مختلف علمی و تبلیغی اظهار داشت: انتقال مسئولیت همیشه در جهت ارتقای توانمندی‌های حوزه‌های علمیه و ایجاد دریچه‌های نوین در ارائه ارزش‌های دینی، مذهبی و انقلابی بوده و همه ما مستأجران مسئولیت‌ها هستیم.
وی فرصت ارائه خدمت را کوتاه عنوان کرد و افزود: حوزه‌های علمیه خواهران و برادران دو بال رشد جریان‌های دینی، فرهنگی و علمی در جامعه هستند و در کنار هم می‌توانند حق وظیفه خود را در برابر مردم به نتیجه رسانده دعوت دینی مسیری پایدار خود را طی کنند.
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران دستاوردهای حجت‌الاسلام‌والمسلمین آقامیری را طی شش سال گذشته در سمت مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران تهران یادآور شد و ادامه داد: تجربیات علمی و اجرایی حجت‌الاسلام‌والمسلمین کبیری در سه دهه گذشته را در سال‌های آینده در مدارس علمیه خواهران در تهران شاهد خواهیم بود و این انتخاب از ارشادات و هدایت‌های الهی بوده است.

•    تهران از موثرترین استان‌ها در فرهنگ‌سازی است
وی تهران را یکی از مؤثرترین استان‌ها در عرصه فرهنگ‌سازی و تولید علم در کشور دانست و تأکید کرد: درباره تهران حرف بسیار است، زیرا تهران شاهراه ارتباطی امور مختلف ازجمله مسائل دینی و انقلابی و سرشبکه تأثیرگذار عرصه‌های گوناگون در کشور است و اگر به‌خوبی مدیریت شود استان‌ها و شهرستان‌های دیگر تحت تأثیران قرار خواهند گرفت.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین بهجت پور تأثیر حوزه علمیه تهران را در افق ملی و بین‌المللی قابل‌توجه عنوان و تصریح کرد: تهران نیازمند مدیریتی قوی است و باید بپذیریم اولین گزینه رسانه‌ها طلاب و فضلای تهرانی هستند و اولین منابع تأثیرگذار به دلیل این‌که مخاطبین آن‌ها از جایگاه اجتماعی بالا برخوردار هستند منابع تهران هستند.
وی خاطرنشان کرد: زندگی و تنفس در فضایی که انواع اندیشه‌ها و نظرات مختلف به‌صورت طبیعی در تضارب هستند پختگی، جامعیت و ورزیدگی در منش، قلم و بیان طلاب باید ایجاد کرده و ایجاد می‌کند و برای همین باید تأثیرگذار بر همه کشور باشد، من اعتقاددارم گذر دادن حوزه علمیه از گذشته با حفظ حضور متنی حوزه در شرایط پیش رو ابتدا در تهران رقم خواهد خورد.
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران، تهران را منشأ تربیت کارشناسان در شبکه‌های علمی و تخصصی مختلف دانست و ادامه داد: حضور خواهران در مجالس فرهنگی و ایفای نقش مبلغی در تهران کافی نیست و باید در مراکز تولید اندیشه و گفتمان‌سازی حضور فعال داشته باشند تا در حوزه‌های علمیه سراسر کشور تکاپو و جوشش علمی ایجاد شود و در همه مدارس سطح 3 و 4 به گستردگی شکل گیرد.
وی بیان کرد: معنا ندارد تهران پژوهشگاه و مجلات علمی و پژوهشی تأثیرگذار نداشته باشد و کانون گفتگوهای تخصصی و گفتمان سازی الهام‌بخش برای کشور نباشد، انتظار قم از حوزه‌های تهران که دارای چنین ظرفیتی است این است و امیدواریم این اتفاق برای تهران رقم بخورد.

•    دفتر همکاری‌های حوزه‌های علمیه خواهران و سازمان تبلیغات تاسیس می‌شود
وی در ادامه ماموریت جدید حجت‌الاسلام‌والمسلمین آقامیری را تأسیس دفتر همکاری‌های حوزه‌های علمیه خواهران و سازمان تبلیغات معرفی کرد و گفت: 49 هزار فارغ‌التحصیل و بیش از صد هزار شاغل به تحصیل در مدارس علمیه سراسر کشور فرصت ارزشمندی است که باید از آن به نحو احسن استفاده شود.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین بهجت پور نقش زنان در جامعه را از پیش از انقلاب تا امروز بسیار تأثیرگذار خواند و خاطرنشان کرد: امروز فرصتی فراهم می‌شود تا با همکاری این دو دستگاه نقش تأثیرگذار خواهران به یک مسیر پایدار و دارای عمق و گستردگی بیشتر برسد.