مدیرعامل مرکز نشر هاجر:

حوزه‌های علمیه خواهران کتاب دیجیتال تولید می‌کند

شناسه خبر : 68446

1397/09/06

تعداد بازدید : 82

حوزه‌های علمیه خواهران کتاب دیجیتال تولید می‌کند
مدیرعامل مرکز نشر با بیان اینکه یکی از برنامه‌های مرکز نشر هاجر، تولید کتاب‌های الکترونیکی است تصریح کرد: با توجه به پیدایش رسانه های دیجیتال و استقبال روزافزون مردم از آن‌ها و تغییر ذائقه جامعه هدف، بایسته است که ما نیز با این تغییر بزرگ همگام شویم.

آقای احمد شایان‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کوثر با اشاره به ضرورت راه‌اندازی مرکز نشر هاجر گفت: با توجه به حجم و تعداد کتاب‌های درسی طلاب حوزه‌های علمیه خواهران، وجود یک مرکز نشر برای چاپ و توزیع آثار ضروری بود؛ به همین علت مرکز نشر هاجر در اواخر سال 1382 تأسیس و راه‌اندازی شد.

وی با اشاره به مأموریت و وظیفه اصلی مرکز نشر هاجر افزود: مأموریت اصلی این مرکز، چاپ، نشر و توزیع کتاب‌ های درسی است اما خدمات دیگری نیز به مدارس و طلاب ارائه شده است.

مدیرعامل مرکز نشر هاجر عنوان کرد: مرکز نشر هاجر رسالت چاپ و نشر کتب و تألیفات مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران و سایر مراکز همسو را به عنوان مهمترین وظیفه برعهده دارد.

وی با اشاره به برنامه‌ها و فعالیت این مرکز نشر ادامه داد: برگزاری 4 دوره نمایشگاه تخصصی کتاب ویژه حوزه های علمیه خواهران درسراسر کشور، 14 دوره شرکت فعال در نمایشگاه های بین المللی کتاب، تهیه، تأمین و ارسال کتاب‌های تحصیلی طلاب حوزه‌های علمیه خواهران، چاپ و نشر آثار مکتوب تولیدی حوزه ‌های علمیه خواهران، حمایت از چاپ و نشر آثار پژوهشگران و نویسندگان توانای حوزه ­های خواهران و تولید و توزیع نرم ‌افزارهای آموزشی اعم از درسی و غیر درسی از جمله فعالیت‌های این مرکز بوده است.

آقای شایان‌فر در ادامه به تشریح برنامه‌های در دست اجرا پرداخت و گفت:  با توجه به دغدغه های ناشی از تحولات اقتصادی در کشور و در راستای سیاست های استقلال و خودگردانی مرکز، به دنبال استفاده بیشتر از فرصت های موجود و تکمیل و تعمیق خدمات خود به طلاب حوزه های علمیه و شناسایی و تعریف ماموریت ها و نقش آفرینی های جدید در فضاهای علمی و فرهنگی کشور هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به کتب‌ منتشر شده توسط این مرکز نشر خاطرنشان کرد: در سال گذشته 184 نوبت کتاب به تیراژ 357900 جلد چاپ شده است که از این تعداد 90 عنوان کتاب، چاپ اول بوده است.

مدیرعامل مرکز نشر هاجر بیان کرد: مرکز نشر هاجر در  سال‌ های اخیر حمایت ویژه‌ای از چاپ و نشر آثار نویسندگان توانا به ویژه طلاب پژوهشگر حوزه‌های خواهران داشته است و در همین راستا تاکنون 79 اثر قرآنی طلاب با همکاری معاونت پژوهش مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران منتشر شده است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای تجهیزکتابخانه‌های مدارس علمیه خواهران بیان کرد: با حمایت ‌های مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران و با همکاری معاونت پژوهش از سال 1389 تا کنون ۱ میلیون و ۴۵۷ هزار ۷۹۴ جلد کتاب به ارزش ۹۰ میلیارد ریال جهت تجهیز کتابخانه‌ها به مدارس علمیه خواهران در سراسر کشور ارسال شده است.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه ‌های مرکز نشر هاجر، تولید کتاب‌های الکترونیکی است تصریح کرد: با توجه به پیدایش رسانه های دیجیتال و استقبال روزافزون مردم از آن‌ها و به عبارتی تغییر ذائقه جامعه هدف، بایسته است که ما نیز با این تغییر بزرگ همگام شویم.

آقای شایان‌فر بیان کرد: تولید و نشر محصولات نرم‌افزاری، کتاب‌‌های گویا، کتاب‌های الکترونیکی، محتواهای رایانه‌، نرم‌‌افزار‌های کاربردی و ... از جمله برنامه‌های  مرکز نشر هاجر در زمینه نشر الکترونیک است.

آقای شایان‌فر با اشاره به آثار افزایش قیمت کاغذ در کشور عنوان کرد: روند افزایش قیمت ‌ها تنها ناشران و کتابفروشان را تحت تأثیر قرار نداده، بلکه کل این چرخه اقتصادی را دچار رکود و اختلال کرده است.

وی اظهار کرد: در واقع قشر کتابخوان در کشور، قشری با درآمد متوسط هستند و بالا رفتن قیمت کاغذ می‌جوب می‌شود که کتاب از سبد خرید خانوار حذف شود و یا حداقل کاهش پیدا کند.

مدیر عامل مرکز نشر هاجر در پایان گفت: حوزه نشر به عنوان یکی از مهم ترین حوزه های فرهنگی که با آگاهی و دانش جامعه ارتباط مستقیم دارد، همواره نیازمند توجه و رسیدگی مسئولان است. این عرصه هر اندازه بیشتر مورد توجه و اهتمام مسئولان قرار گیرد به همان میزان شاهد شکوفایی و رشد فرهنگ و دانش جامعه خواهیم بود.