رئیس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه شيراز :

شناخت واقعی خداوند موجب زندگی آسان تر انسان می شود

شناسه خبر : 68381

1397/09/06

تعداد بازدید : 88

شناخت واقعی خداوند موجب زندگی آسان تر انسان می شود
رئیس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه شيراز شناخت واقعی خداوند و توحيد محور بودن را موجب راحت زندگی كردن دانست .

به گزارش خبرگزاری كوثر از استان فارس، حجت الاسلام و المسلمین نیری در جلسه اخلاق ويژه اساتيد مدارس علميه شهر شيراز با استناد به آيه شريفه«و ماخلقت الجنّ و الإنس إلاّ لیعبدون» هدف از آفرينش انسان را مطرح كرد و گفت: انسانی که بداند از کجا آمده، برای چه آمده و به کجا می رود شامل رحمت خداوند می شود.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم ببینیم که هدف خدا از آفرینش چه بوده است سوال غلطی است، افزود: همه اعمال ما علت غائی دارد و تصور می کنیم که کارهای خداوند نیز باید علت غایی داشته باشد در حالی که غائب نیز نزد او حاضر است.

حجه الاسلام و المسلمین نيری اظهار كرد: با توجه به اینکه پیش نیاز عبادت، معرفت و شناخت خداوند است می توان با استناد به حدیث پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(صلی الله عليه و آله) كه می فرمايند «ما خلق الله عزوجل الا لیعرفون» یعنی خداوند بندگانش را نیافرید مگر برای اینکه او را بشناسند دریافت که هدف از آفرینش انسان، معرفت و شناخت خداوند است.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه، معرفت آفاقی، انفسی و معرفت الله بالله را مطابق آيات قرآن انواع معرفت معرفی كرد و گفت: معرفت آفاقی، معرفت در خصوص آفریده های خداوند است زیرا یکی از منابع معرفت خداوند، آفریده های خدا است.

حجت الاسلام و المسلمین نيری در خصوص معرفت نفس افزود: هر کس خودش را بشناسد خدا را شناخته(مَنْ عَرَفَ نفسَه فقد عَرَفَ ربَّه)، همچنان كه شهيد مطهری می گوید که هیچ کس معرفت نفس را زیباتر از قرآن مطرح نکرده اینکه انسان مظهر تمام صفات خداوند است.

آقای نیری در مورد معرفت الله بالله افزود: این نوع معرفت جلوه نمایی خداوند است همانگونه که آمده که(بِكَ عَرَفْتُكَوَ أَنْتَ دَلَلْتَنِي عَلَيْكَ وَ دَعَوْتَنِي إِلَيْكَ  ) یعنی من تو را با خودت شناختم و این تو بودی که بر این معرفت دلالت کردی.

استاد حوزه در پایان با ذکر اين دعا كه خدایا خودت را از راه آفاق یا انفس به من بشناسان، افزود: اگر خدا را بشناسیم توحید محور می شویم و می توانیم راحت تر زندگی کنیم.