مدیرعامل مرکز نشر هاجر:

مرکز نشر هاجر کتاب‌های دیجیتال تولید می‌کند

شناسه خبر : 68358

1397/08/15

تعداد بازدید : 326

باتوجه به پراکندگی مدارس علمیه خواهران در کشور و ضرورت تأمین کتب درسی طلاب حوزه‌های علمیه خواهران، مرکز نشر هاجر با هدف چاپ و توزیع کتب درسی و همچنین آثار طلاب حوزه‌های علمیه خواهران در سال ۱۳۸۲ راه‌اندازی شد.

در همین راستا و باتوجه به فرارسیدن هفته کتاب و کتابخوانی گفت‌وگویی با آقای احمد شایان‌فر مدیر عامل مرکز نشر هاجر در خصوص فعالیت‌های این مرکز نشر انجام دادیم.
مدیر عامل مرکز نشر هاجر درا ین گفت‌وگو به تشریح ضرورت راه‌اندازی مرکز نشر هاجر ویژه حوزه‌های علمیه خواهران و همچنین مهم‌ترین اقدامات و فعالیت‌های این مرکز پرداخت.
متن کامل این‌ گفت‌وگو به شرح زیر است:
-    لطفا در خصوص ضرورت راه اندازی یک مرکز نشر وابسته به مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران توضیح دهید؟

با توجه به حجم و تعداد کتاب‌های درسی طلاب حوزه‌های علمیه خواهران وجود یک مرکز نشر برای چاپ و توزیع آثار ضروری بود؛ به همین علت مرکز نشر هاجر در اواخرسال 1382 تأسیس گردید و گام‌به‌گام با توسعه زیرساخت ها، برنامه ها و فعالیت های خود هم‌اینک به یکی از ناشران بزرگ و معتبر تبدیل گردیده است. هر چند در طول این زمان، مأموریت اصلی این مرکز چاپ، نشر و توزیع کتاب‌های درسی بوده است ولیکن از خدمت‌رسانی در عرصه‌های دیگر به مدارس علمیه و طلاب نیز غفلت نورزیده است.
 

-    مهمترین وظایف و فعالیتهای این مرکز چیست؟
مرکز نشر هاجر ، بطور کلی و مطابق اساسنامه خود که به تأئید شورای سیاستگزاری حوزه های علمیه خواهران رسیده ، رسالت چاپ و نشر کتب و تألیفات مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران و سایر مراکز همسو را به عنوان مهمترین وظیفه برعهده دارد. این مرکز با حدود ۱۵ سال سابقه فعالیت و نیز همکاری با مراکز علمی و ناشران معتبر، توفیق این را داشته که همپای سیاستها و اهداف مرکز مدیریت، یاور و همراه مدارس علمیه و طلاب عزیز در تامین منابع درسی، برپایی نمایشگاه تخصصی کتاب، حمایت از چاپ و نشر آثار طلاب، اعطای تسهیلات خرید اعتباری کتاب و محصولات فرهنگی باشد.
مرکز نشر هاجر، به برکت تجارب گران سنگ در تلاش است در کنار پربارتر نمودن وظایف ذاتی خود، از رهگذر مدیریت راهبردی و تعریف ماموریتهای نو و هم سو، افق های جدیدی را پیش روی اهل علم و ادب به ویژه حوزه های علمیه خواهران، بگشاید.
در کارنامه این مرکز می توان به فعالیتهای دیگری به طور تصریحی و خلاصه اشاره نمود:
-    برگزاری 4 دوره نمایشگاه تخصصی کتاب ویژه حوزه های علمیه خواهران درسراسر کشور با تخفیف ۶۰ تا ۷۰ درصدی آثار ارائه شده؛
-    14  دوره شرکت فعال در نمایشگاه های بین المللی کتاب؛
-    تهیه، تأمین و ارسال کتاب‌های تحصیلی طلاب حوزه‌های علمیه خواهران؛
-    چاپ و نشر آثار مکتوب تولیدی حوزه‌های علمیه خواهران مشتمل بر آثار آموزشی، علمی، پژوهشی، فرهنگی، ترویجی و تربیتی و آثار قابل نشر در حوزه علوم، فرهنگ و معارف اسلامی پس از اخذ مجوز از مراجع ذی‌ربط؛
-    حمایت از چاپ و نشر آثار پژوهشگران و نویسندگان توانای حوزه های خواهران و آثار اندیش ورزان اسلامی؛
-     تولید و توزیع نرم‌افزارهای آموزشی اعم از درسی و غیردرسی.
-    همکاری با معاونت پژوهش مرکز جهت تجهیز کتابخانه های مدارس علمیه

-    در حال حاضر چه برنامه هایی در دست اقدام دارید؟
علیرغم فشارهای اقتصادی، حذف یارانه های حمایتی و افزایش بهای نهاده ها و هزینه ها چاپ و نشر کتاب، در حال حاضر به یاری خداوند و به پشتوانه توانمندیها و فرصتهای موجود، پرتوان در حال اجرای مقدمات چند طرح مهم هستیم:
-    برگزاری پنجمین دوره نمایشگاه تخصصی ویژه طلاب حوزه های علمیه خواهران با محوریت مدارس و کتاب رسانی مستقیم به طلاب با صرف کمترین هزینه و حذف هزینه های و خطرات رفت و آمد برای آنها با هدف تحقق و در راستای سیاست «مدرسه محوری» ابلاغی از سوی مرکز؛
-    برگزاری فراخوان کلیه آثار مکتوب و الکترونیکی در حوزه زن و خانواده و نیز آثار نویسندگان زن در کشور با هدف شناسایی آثار موجود و به دنبال آن محصولات فاخر، موضوع شناسی ، بهینه کاوی و الگوگیری از تجارب ارزنده، شناسایی نخبگان و نویسندگان توانمند به ویژه زنان اهل قلم و مانند آن، در راستای سیاست تبدیل شدن نشر هاجر بعنوان نشر تخصصی حوزه زن و خانواده در کشور؛
-    برنامه‌ریزی برای برگزاری سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در اردیبهشت ماه ۹۸؛

-    مهمترین برنامه های شما برای آینده چیست؟
با توجه به دغدغه های ناشی از تحولات اقتصادی در کشور و افزایش بهای تمام شده کتاب و کاهش قدرت خرید مخاطبان و در راستای سیاستهای استقلال و خودگردانی مرکز، به دنبال استفاده بیشتر از فرصتهای موجود و تکمیل و تعمیق خدمات خود به طلاب حوزه های علمیه و نیز شناسایی و تعریف ماموریتها و نقش آفرینی های جدید در فضاهای علمی و فرهنگی کشور هستیم که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:
-    راه اندازی نمایندگی های فعال در استانها و شهرستانها برای نشر بیشتر و بهتر آثار تولیدی به طلاب و غیرطلاب؛
-    حضور پررنگ در نمایشگاه ها، همایشهای تخصصی و رویدادهای فرهنگی کشور در ترازهای استانی، ملی و فراملی با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی؛
-    همکاری و تعامل اثربخش با مراکز علمی ، پژوهشی ، فرهنگی، نویسندگان و اهل قلم، رسانه ها ، ناشران و مراکزی از این دست در جهت تدوین و تولید و عرضه محصولات فاخر و ارزنده متناسب با نیاز و انتظارات جامعه
-    اعطای تسهیلات خرید اقساطی کتاب و محصولات فرهنگی به طلاب؛
-    راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی مرکز نشر هاجر به نشانی hajarpub.ir با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهها، بخشنامه ها، فراخوانها، معرفی تازه های نشر و کتابهای مناسب، بسترسازی فروشگاه اینترنتی و ... . این فروشگاه دارای نماد اعتماد الکترونیکی از وزرات صمت می باشد؛
همچنین با توجه به پیدایش رسانه های دیجیتال و استقبال روزافزون مردم از آنها بویژه استفاده از تلفن همراه و در یک سخن تغییر ذائقه جامعه هدف، بایسته است که ما نیز با این تغییر بزرگ همگام شویم. از این رو رویاوری به نشر الکترونیک شامل تولید و نشر محصولات نرم افزاری، کتاب گویا، کتاب الکترونیکی (رایاکتاب) ، تولید محتوای رایانه ای و الکترونیک و ارائه آن در قالب برنامه های کاربردی (اپلیکیشن ها) و مانند آن از مهمترین فعالیتهای پیش روی ما در در افقهای کوتاه مدت می باشد. شایان ذکر است در طی سالهای اخیر این مرکز تعدادی از آثارش را قالب رایاکتاب، در «پایگاه کتاب الکترونیک ایران» بارگزاری کرده است.

-    چه تعداد کتاب در سال توسط مرکز نشر هاجر برای طلاب خواهر چاپ و ارسال می‌شود؟
در سال گذشته 184 نوبت کتاب به تیراژ 357900 جلد چاپ شده است که از این تعداد 90 عنوان آن چاپ اول می باشد

-    باتوجه به کتابهایی که در نمایشگاه های تخصصی ارائه شده، طلاب حوزه های علمیه خواهران غالبا به چه کتابهایی علاقه دارند؟
با توجه به اینکه خواهران طلبه در کنار طلبگی نقش های دیگری از جمله تبلیغ، تدریس، مدیریت، همسر بودن و مادر بودن و مانند آن را نیز در جامعه برعهده دارند، در کنار کتابهای درسی خود، معمولا از موضوعاتی که دانش و مهارت آنها را در زندگی و نقش آفرینی های یادشده افزایش دهد از قبیل مذهب، تاریخ، ادبیات، داستان، دفاع مقدس، زن و خانواده، کودک و نوجوان، روانشناسی، مدیریت و مانند آن، استقبال می نمایند.

-    غیر از کتاب‌های درسی، کتاب‌های دیگری هم توسط این مرکز چاپ می‌شود؟
مرکز نشر هاجر طی سال‌های اخیر حمایت ویژه‌ای از چاپ و نشر آثار نویسندگان توانا به‌خصوص طلاب پژوهشگر حوزه¬های خواهران داشته است. در همین راستا تاکنون 79 اثر قرآنی طلاب با همکاری معاونت محترم پژوهش مرکز آراسته‌شده‌اند. همچنین آثار غیردرسی از نویسندگان مختلف تألیف و به چاپ رسیده است. در همین راستا بیش از 20 اثر نیز در کارگروه علمی مصوب و در فرایند چاپ و نشر قرار گرفته‌اند.


-    تاکنون چه اقداماتی برای تجهیز کتاب‌خانه‌‌های مدارس علمیه خواهران کشور انجام شده است؟
در این راستا طرح‌های مختلفی با همکاری و مساعدت معاونت محترم پژوهش مرکز اجرا گردیده است از جمله حمایت ویژه مرکز مدیریت، جلب حمایت از وزارت ارشاد و طرح هدیه افضل و از سال 1389 تا کنون 794/475/1 جلد کتاب به ارزش بیش از 90 میلیار ریال کتاب جهت تجهیز کتابخانه های مدارس علمیه تهیه و ارسال شده است.


-    التهابات اقتصادی اخیر در کشور و در پی آن گران شدن قیمت کاغذ، چه تاثیری در چاپ و نشر کتاب داشته است؟ آیا این گرانی، کتابخوانی را هم تحت تاثیر قرار داده است؟
قیمت کاغذ از هر بند 80 هزارتومان در سال 1396 به هر بند ۲4۰ هزار تومان رسیده و این روند افزایشی ادامه دارد. روند افزایش قیمت‌ها تنها ناشران و کتابفروشان را تحت تأثیر قرار نداده، بلکه کل این چرخه اقتصادی را دچار رکود یا اختلال کرده است. در این بازار همه ضرر می‌کنند از ناشر تا خریدار. چون به همان نسبت که قیمت بالا می رود و در حال بالا رفتن است، ناشر بار اول بدلیل افزایش بهای تمام شده اش زیان می بیند و از سوی دیگر با افزایش قیمت کتاب و کاهش قدرت و تمایل خرید از سوی خریدار، باز این ناشر است که زیان دوباره و چندباره خواهد دید. در واقع قشر کتابخوان ما قشری با درآمد متوسط هستند و بالا رفتن قیمت باعث می‌شود کتاب از سبد خرید خانوار بیرون بیاید.
حوزه نشر به عنوان یکی از مهم ترین حوزه های فرهنگی که با آگاهی و دانش جامعه ارتباط مستقیم دارد، همواره نیازمند توجه و رسیدگی مسئولان است. این عرصه هر اندازه بیشتر مورد توجه و اهتمام مسئولان قرار گیرد به همان میزان شاهد شکوفایی و رشد فرهنگ و دانش جامعه خواهیم بود.