استاد حوزه:

دروس حوزه ابزار رسيدن به سبك زندگی اسلامی است

شناسه خبر : 68114

1397/09/03

تعداد بازدید : 82

دروس حوزه ابزار رسيدن به سبك زندگی اسلامی است
حجت الاسلام و المسلمین کاویانی استاد حوزه دروس حوزه را ابزاری برای رسیدن به سبک زندگی اسلامی عنوان کرد.
به گزارش خبرگزاری کوثر از هرمزگان، حجت الاسلام و المسلمین کاویانی در اجلاس مديران و معاونان حوزه علميه خواهران استان هرمزگان كه در سالن اجتماعات مدیریت حوزه خواهران استان برگزار شد با بيان اينكه صداقت و راستي با خود از اهمیت بسیاری برخوردار است، گفت: صداقت با خود مقدم بر صداقت با خداوند است زیرا صداقت با خود ظرفيت پذيرش صداقت با خداوند را در فرد ايجاد می كند.
این استاد حوزه با اشاره به اينكه صداقت دريچه رسيدن به اخلاص است، افزود: اصل و اساس هر چیز اخلاص است كه تاثير عمیقی در زندگی افراد می گذارد.
وی خطاب به مديران و معاونان مدارس علميه خواهران تاكيد كرد: صداقت بزرگان دين را سرلوحه خود قرار دهيد و در برابر همه سختی‌ها همچون پیامبر(صلی الله علیه و آله) استوار باشيد و افراد مختلف را با ظرفیت های متفاوت با لطافت کلام بپذیرید.
حجت الاسلام و المسلمین کاویانی در ادامه به برنامه های اجرايی مديران و معاونان در مدارس علميه اشاره كرد و بيان داشت: برنامه‌های کلی حوزه های علميه كه بر اساس فكر و جلسات متعدد و با حمايت و تجربیات قبلی تنظيم شده است یک چارچوب کلی از نحوه عمل کردن به ریزه‌کاری‌ها است.
استاد حوزه افزود: بخش عمده کار، کیفیت اجرای مستمر برنامه های بومی منطقه ای است كه به آن هدفمندی عملیاتی می‌گویند.
وی تصريح كرد: با توجه به تفاوت ها و نيازهای مختلف هر منطقه به لحاظ زندگی روزمره مردم و فضای فرهنگي آن منطقه، فعاليت های تبليغی مدارس بايد متفاوت و در راستای رفع نيازهای منطقه زيستی خودشان باشد.
استاد حوزه با اشاره به آيه 122 سوره توبه، اصل ماموریت طلاب را تبلیغ دین دانست و گفت: انذار تنها به لفظ نيست، بلكه بسياری از اساتيد بزرگ حوزه برای هدايت و اصلاح رفتار مردم و شاگردان و همچنین انتقال اصول زندگی اسلامی از ديدگاه محبتی استفاده می كردند كه بسيار موفق و موثر بوده است.
 حجت الاسلام و المسلمین کاویانی با تاكيد بر اينكه هدف دين اجرای سبك زندگي اسلامی است، گفت: مواردی همچون علم، وضعيت اقتصادی و نظامی مطلوب و جايگاه اجتماعی و بين المللي، ابزار اجرای دستورات قرآن و پيامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) است.
وی با بيان اينكه هدف نهایی حوزه های علمیه بخصوص حوزه های خواهران بايد اصلاح سبک زندگی باشد، بيان داشت: تربیت به عنوان يك اصل است بنابرین بايد به عملیاتی شدن سبک زندگی اسلامی در میان مردم بپردازد.
حجت الاسلام و المسلمین کاویانی هدف از مطالعه كتاب های حوزه مانند درس ادبيات عرب كه وسيله فهم آيات و درك ارتباط آنها با يكديگر است را اجرای آن ها در زندگی روزمره افراد دانست و گفت: لازمه اجرای هدف اسلام در زندگي های روزمره، ايجاد ارتباط صحیح بين افراد در راستای رفع نيازهای عاطفی فرزندان، ارتباط صحيح همسران و مديريت صحيح اقتصاد خانواده و غيره است.
وي با تاكيد بر اينكه دروس حوزه اصل نيست، افزود: دروس حوزه ابزار رسيدن به اصل يعني سبك زندگي اسلامی است.