مدیر مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(س) اردکان:

چرایی واقعه کربلا در زیارتنامه اربعین بیان شده است

شناسه خبر : 66793

1397/08/14

تعداد بازدید : 113

چرایی واقعه کربلا در زیارتنامه اربعین بیان شده است
مدیر مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) اردکان بیان کرد: در زیارتنامه اربعین چرایی این حادثه از جانب امام حسین(علیه السلام)، چرایی واقعه کربلا، چگونگی انجام وظیفه امام حسین(علیه السلام) و وظیفه زائران و ارادتمندان بیان شده است.

به گزارش خبرگزاری کوثر از یزد، خانم ابراهیمیان، مدیر  مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) اردکان ضمن عرض تسلیت به مناسبت اربعین سالار شهیدان حضرت امام حسین(علیه السلام) به بررسی "جایگاه عدد چهل" در معارف اسلامی پرداخت.

خانم ابراهیمیان با اشاره به اینکه در نگرش صحیح دینی، اعداد نقش خاصی به لحاظ عدد بودن، در القای معنا و منظوری خاص ندارند گفت: بسیاری از اعدادی که در نقل های دینی آمده، می تواند بر اساس یک محاسبه الهی باشد، اما این که این عدد در موارد دیگری هم کاربرد دارد و بدون یک مستند دینی می توان از آن در سایر موارد استفاده کرد، قابل قبول نیست.

وی عنوان کرد: گریه 40 روز زمین، آسمان و فرشتگان بر امام حسین(علیه السلام)، کمال عقل در 40 سالگی، 40 روز زیارت عاشورا و دعای عهد خواندن و دعا برای 40 مومن از جمله مواردی است که جایگاه و ارزش والای عدد 40 در معارف اسلامی را بیان می کند.

ابراهیمیان، علت قداست اربعین و اختصاص این مراسم برای اباعبدالله الحسین(علیه السلام) را بازگشت اسرا در روز اربعین به کربلا و الحاق سر امام به بدنش توسط امام سجاد(علیه السلام) بیان کرد و افزود: «به تصریح شیخ صدوق»، تعلیم زیارت اربعین توسط امام صادق(علیه السلام) به صفوان بن  مهران جمال و  روایتی از امام حسن عسکری(علیه السلام) از جمله علل این مراسم بوده است.

مدیر مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) اردکان به شرح و توضیح روایت امام حسن عسکری(علیه السلام) پرداخت و عنوان کرد: در این روایت پنج نشانه، خواندن 51 ركعت نماز  واجب و نافله در طول شبانه روز، زيارت اربعين حضرت سيّد الشّهداء(عليه السّلام)، انگشتر در دست راست نمودن، پيشانی بر خاك گذاردن و بلند گفتن بسم‌ الله ‌الرّحمن الرّحيم در نمازهای یومیه  را از علامت مومن شمرده است.

وی افزود: نخستین فردی که برخلاف سنت، انگشتر را دست چپ کرد معاویه بود، همچنین آهسته خواندن بسم الله الرحمن الرحیم را بنی امیه رواج دادند تا آثار امام علی(علیه السلام) را نابود کنند.

ابراهیمیان با اشاره به شرح زیارت اربعین گفت: در زیارتنامه اربعین چهار مسئله کلیدی از جمله چرایی این حادثه از جانب امام حسین(علیه السلام)، چرایی واقعه کربلا، چگونگی انجام وظیفه امام حسین(علیه السلام) و وظیفه زائران و ارادتمندان بیان شده است.

در این مراسم مداحی و روضه خوانی اهل بیت(علیهم السلام) توسط یکی از طلاب پایه دوم نیز صورت گرفت.