مرجع تقلید شیعه:

تمام تمدن ما در سایه اسلام است

شناسه خبر : 65883

1397/07/26

تعداد بازدید : 120

تمام تمدن ما در سایه اسلام است
آیت الله العظمی نوری همدانی گفتند: تمام تمدن در سایه اسلام بوده و باید سعی کنیم تمام علوم اسلامی را در این فرهنگ جستجو کنیم، فرهنگ اسلام فرهنگ عدالت و صداقت بوده و این فرهنگ را انقلاب اسلامی به وجود آورده است.

به گزارش پایگاه خبری-اطلاع‌رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، حضرت آیت الله نوری همدانی امروز در دیدار وزیر آموزش و پرورش ضمن قدردانی از برنامه های اجرا شده این وزارت خانه در عرصه فرهنگ و امور پرورشی و تدوین کتب درسی مطابق با موازین دینی و اسلامی، اظهارداشتند: باید بیداری و اثرگذاری و تعلیم و تربیت را موردتوجه قرار دهیم چراکه دشمن در خواب نیست و یک‌لحظه غفلت مسلمانان سبب هجمه دشمنان می‌شود.

معظم له با اشاره به اهمیت شغل معلمی و جایگاه آن در دین مبین اسلام و جامعه ادامه دادند: مسئله تعلیم و تربیت از چند جهت دارای اهمیت بسیاری بوده که باید مورد توجه قرار گیرد.

این مرجع تقلید افزودند: سه مسئله در فرهنگ دارای اهمیت بسیاری است، برنامه‌های درسی، افرادی که می‌خواهند این برنامه‌ها را تعلیم دهند و سومین امر مهم در مسئله فرهنگ دانش‌آموزانی هستند که می‌خواهند این مطالب را یاد بگیرند.

معظم له با بیان اینکه کتب اسلامی و مذهبی مانند نهج‌البلاغه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند، ابراز کردند: کسی که می‌خواهد در راه تعلیم و تربیت قدم بردارد، نخست باید خودش را تربیت‌کرده و دست به خودشناسی بزند.

حضرت آیت‌الله‌ نوری همدانی بازشناسی اسلام از سوی مسلمانان را مورد تأکید قرار دادند و گفتند: در زمانی که با هجمه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دشمن مواجه هستیم، بازشناسی اسلام و فرهنگ اسلامی دارای اهمیت بسیاری است.

ایشان با بیان اینکه عظمت و ترقی مسلمین از طریق مبانی و علوم اسلامی به وجود آمد، تأکید کردند: تمام علوم اسلامی از زبان عربی گرفته‌شده، و دلیل آن‌هم عربی بودن قرآن کریم است، اما بعدها سلاطین زیر سلطه غرب قرار گرفتند و افول علوم اسلامی رخ داد.

این مرجع تقلید با تأکید بر اینکه جدایی حوزه و دانشگاه سیاست غرب بود، تصریح کردند: وظیفه ما بازگشت دادن تمدن و تعلیم و تربیت به اسلام و فرهنگ اسلامی باشد، باید فرهنگ اهل‌بیت(ع) را زنده کرده و با همین فرهنگ به جنگ دشمنان برویم.

حضرت آیت‌الله‌ نوری همدانی با اشاره به آیاتی از سوره عبس گفتند: انسان باید توجه داشته باشد که علم خود را از چه کسانی می‌گیرد، درگذشته دانشمندان و مردم را به سمت غرب سوق داده و متکی به غرب کرده بودند، اما وقوع انقلاب اسلامی وابستگی به غرب را از بین برد.

معظم له خاطرنشان کردند: تمام تمدن در سایه اسلام بوده و باید سعی کنیم تمام علوم اسلامی را در این فرهنگ جستجو کنیم، فرهنگ اسلام فرهنگ عدالت و صداقت بوده و این فرهنگ را انقلاب اسلامی به وجود آورده است.

این مرجع تقلید با اشاره به اهمیت و جایگاه پیاده‌روی اربعین عنوان کردند: فرهنگ عاشورایی فرهنگ انسان‌ساز بوده و فرهنگ اسلامی فرهنگی پویا و درحرکت است که زمینه‌ساز ظهور امام عصر(عج) خواهد بود.

حضرت آیت‌الله‌ نوری همدانی اذعان کردند: دشمنان اسلام دارای اتاق فکر هستند که جلوی انقلاب و رشد فرهنگی ما را بگیرند، درنتیجه باید بیداری و اثرگذاری و تعلیم و تربیت را موردتوجه قرار دهیم چراکه دشمن در خواب نیست و یک‌لحظه غفلت مسلمانان سبب هجمه دشمنان می‌شود.

معظم له در پایان سخنان خود بر توجه بیش از پیش به موضوع فرهنگ و سبک زندگی اسلامی و اهل بیتی(ع) تاکید کردند.