گرانی کمر مردم را شکسته است/دولت بدون شک در مشکلات گرانی بی تقصیر نیست

شناسه خبر : 65430

1397/07/18

تعداد بازدید : 155

گرانی کمر مردم را شکسته است/دولت بدون شک در مشکلات گرانی بی تقصیر نیست
مرجع تقلید شیعه گفت:ولت بدون شک در مشکلات گرانی بی تقصیر نیست؛ چراکه در ابتدا بازار اولیه، بعد بازار ثانویه و جدیدا هم بازار ثالثه درست کرده اند که مبادا قیمت دلار از 10 تومان کمتر شود و معلوم است خودشان دستشان در این قضیه است.به گزارش پایگاه خبری-اطلاع‌رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، حضرت آیت الله مکارم شیرازی در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم با اشاره به برخی از مشکلات جامعه، اظهار داشتند: یکی از مشکلات پیچیده امروز جامعه، گرانی است که به تعبیر برخی، کمر مردم را شکسته است.

ایشان ابراز داشتند: معمولا در جامعه هم مشکلات را گردن یکدیگر انداخته؛ دولت گردن مردم و مردم گردن دولت می اندازند که باید گفت همه مقصرند و هر شخصی باید از خود شروع کند، تا مشکل حل شود.

این مرجع تقلید خاطرنشان ساختند: دولت بدون شک در مشکلات گرانی بی تقصیر نیست؛ چراکه در ابتدا بازار اولیه، بعد بازار ثانویه و جدیدا هم بازار ثالثه درست کرده اند که مبادا قیمت دلار از 10 تومان کمتر شود و معلوم است خودشان دستشان در این قضیه است.

این استاد برجسته حوزه با اشاره به انبارهای محتکران، تصریح کردند: پلمپ این انبارها چه فایده ای دارد؟ باید به قیمت عادلانه در بازار پخش شود؛ البته چون قوانین قضایی ما ناقص است، این کار را انجام نمی دهند؛ چون باید دانه دانه پرونده درست کرده و حکم آن صادر شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی بیان داشتند: حکم شرع درباره احتکار آن است که درب انبار را باز کرده و اقلام احتکار شده با قیمت عادلانه در اختیار مردم قرار داده شود.

ایشان در بخش دیگر از سخنان خود به روایتی از نبی مکرم اسلام(ص) اشاره کردند و گفتند: حضرت فرمود: «تَفَكَّروا في الخَلقِ و لا تَفَكَّروا في الخالِقِ؛ فإنَّكُم لا تَقدِرونَ قَدرَهُ/ درباره خلق بیندیشید و درباره خالق نیندیشید که به کنه ذات او نتوانید رسید».

این مرجع تقلید در پاسخ به این سوال که چرا نمی توانیم درباره ذات خدا بیندیشیم؟، اظهار داشتند: چون ذات او فوق تفکر ماست و خود پیامبر(ص) هم نمی تواند درباره ذات حضرت حق فکر کند؛ چون بشر است.