رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده:

در آخر‌الزمان جامعه به سمت دنیاگرایی حرکت می‌کند

شناسه خبر : 63875

1397/06/22

تعداد بازدید : 174

در آخر‌الزمان جامعه به سمت دنیاگرایی حرکت می‌کند
رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده با بیان اینکه در آخر‌الزمان جامعه به سمت دنیاگرایی حرکت می‌کند گفت: براساس روایات در آخر‌الزمان جریا‌ن‌های دنیازدگی به معنای توجه به ظواهر دنیا شیوع پیدا می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری –اطلاع رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، حجت‌الاسلام والمسلمین زیبایی‌نژاد در مراسم سومین روز عزاداری ماه محرم که مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران برگزار شد اظهار کرد: ما یک متونی داریم که وحیانی هستند، مطالعات آینده‌نگرانه نمی‌کنند اما از آینده خبر قطعی می‌دهند.

وی افزود: متون وحیانی به دلیل اینکه مستند به علم الهی هستند خطا ناپذیرند و اگر صدور این متون از معصوم برای ما ثابت شود، می‌توانیم اطمینان داشته باشیم که این وقایع اتفاق می‌افتد؛ بخشی از این متون آیات و روایت‌هایی هستند که ناظر به وضعیت‌های آخرالزمان هستند.

رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده خاطرنشان کرد: آخر‌الزمان در برخی موارد معنای وسیعی دارد به‌گونه‌ای که به پیامبر (ص)، پیامبر آخر‌الزمان می‌گویند و گاهی وقت‌ها به معنای یک مقطع زمانی کوتاه‌تر به کار می‌رود که در مقیاس تاریخی مقطع قبل از ظهور محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: تحلیلی که ما از مقطع قبل از ظهور براساس متون داریم با تحلیل غربی‌ها متفاوت است، بسیاری از غربی‌ها به پیشرفت خطی تاریخ اعتقاد دارند یعنی می‌گویند که وضعیت هر روز بهتر از روز قبل است و تاریخ همواره در مسیر رشد و انسان‌ها نیز همواره در مسیر پیشرفت قرار دارند و با نفی وضعیت گذشته به یک وضعیت بهتر در آینده می‌رسند.

حجت‌الاسلام والمسلمین زیبایی‌نژاد عنوان کرد: این مسئله که غربی‌ها در کلید‌واژه‌هایی که دارند وضعیت مدرن را در مقابل سنت قرار می‌دهند و سنت را تحقیر می‌کنند به دلیل این است که به پیشرفت خطی تاریخ قائل هستند اما ما از آموزه‌های دینی استفاده می‌کنیم و می‌گوییم که پیشرفت تاریخ به صورت خطی نیست.

وی تصریح کرد: اگر تاریخ و جامعه و نظام‌های اجتماعی در ذیل حاکمیت ولی‌ خدا تعریف شود و ولایت معصوم بر آن‌ها حاکم باشد، پیشرفت این جامعه خطی است اما اگر ولی خدا از مدیریت جامعه غایب شد، این جامعه به سمت قهقرا می‌رود و روایات نیز به همین مسئله تصریح می‌کنند که آخر‌الزمان، زمان امتلا و پرشدن جامعه از ظلم و ستم است.

رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده گفت: در روایات‌هایی که در خصوص آخر‌الزمان وارد شده است، مصادیق فساد‌ّ‌ها و ظلم‌ها ذکر شده است و بسیاری از این مصادیق از فساد‌های عملی در زندگی روزمره است یعنی به عنوان مثال انسان‌ها حقوق همسایگی را رعایت نمی‌کنند، فرد گرایی در جامعه حاکم می‌شود و به دیگران توجه نمی‌شود و ... .

وی بیان کرد: زمانی که این فساد‌ها را بررسی می‌کنیم، متوجه چند مسئله عمیق‌تر می‌شویم یعنی مسائلی در لایحه‌های عمیق‌تر اتفاق می‌افتد که به روش مهندسی معکوس می‌توانیم از این مصادیق به دلایل این فساد‌ها و ظلم‌ها برسیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین زیبایی‌نژاد با بیان اینکه در آخر‌الزمان جامعه به سمت دنیاگرایی حرکت می‌کند اظهار کرد: براساس روایات در آخر‌الزمان جریا‌ن‌های دنیازدگی به معنای توجه به ظواهر دنیا شیوع پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: براساس روایات دنیازدگی در آخر‌الزمان فراگیر می‌شود به این معنی که حتی ممکن است دنیازدگی به عالمان نیز برسد و حرص عالمان بسیار بدتر از حرص دیگران است و در برخی از روایات این افراد لعن شده‌اند؛ امام صادق (ع) فرمودند که اگر دیدی عالمی دنیاطلب است، از او کناره‌گیری کنید و بترسید از اینکه آن شخص دین شما را خراب کند.

رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده در پایان به بیان روایاتی در خصوص جایگاه و فضائل گریه و حضور در مراسم‌های عزاداری امام حسین (ع) پرداخت.