حجت الاسلام سالاری در ادامه جلسات دوره داستان نویسی بیان کرد:

بیان موقیعت ها در زندگی عادی برای فکر اولیه یا سوژه قدم اول نویسندگی مناسب است.

شناسه خبر : 63793

1397/06/20

تعداد بازدید : 117

بیان موقیعت ها در زندگی عادی برای فکر اولیه یا سوژه قدم اول نویسندگی مناسب است.
بیست و دومین جلسه از دوره داستان نویسی با حضور حجت الاسلام سالاری در سالن اجتماعات امام خمینی«ره» مدیریت حوزه علمیه خواهران استان یزد برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری-اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران استان یزد، در ادامه جلسات دوره داستان نویسی حجت الاسلام مظفر سالاری، «نویسنده کتاب رویای نیمه شب و پژوهشگر برتر» علاوه بر مرور مطالب جلسات قبل نویسندگی را عرق ریزی روح دانست و خاطرنشان کرد:  داستان نویسی از یک موقعیت آغاز می شود و پس از گذشتن از آشفتگی ها،گذرگاه ها و جایگاه های گوناگون در یک نقطه به انجام می رسد .

وی نقطعه عطف را تقارن وضعیت با موقعیت دانست و گفت: انتخاب زندگی عادی برای شروع داستان نویسی معمولا جذابیتی ندارد اما با بیان موقعیت ها و اضافه کردن چاشنی  می توان آن را به داستان جذابی تبدیل کرد.

نویسنده کتاب دعبل و زلفا در ادامه به اجزای داستان پرداخت و بیان کرد: وسط داستان را تنه می گویند و معمولا  در تنه داستان، شخصیت دچار کشمکش می شود و نویسنده باید به دنبال برآورده کردن نیاز شخصیت، داستان را ادامه دهد.

وی افزود: در این قسمت می توان جهت پروراندن داستان بر سر راه شخصیت موانعی قرار داد اما نباید در بیان موانع زیاد اغراق شود.

حجت الاسلام سالاری انواع کشمکش را از جمله عاطفی،ذهنی،اخلاقی و جسمانی برشمرد و خاطرنشان کرد: کشمکش بر اثر تجازب و تنازع به وجود می آید ، بهتر است کشمکش ها در مثلث تضاد قرار نگیرد تا جذابیت بیشتری داشته باشد.

نوینسده مطرح استان و پژوهشگر برتر در پایان به گوشه هایی از کتاب قصه های من و ننه آغا از آثار تألیفی خود اشاره کرد و گفت: در صورتی که خط اصلی در همه داستان حفظ شود، آن را رمان و در صورتی که  مانند  کتاب قصه های من و ننه آغا خط اصلی حفظ نشود، قصه نامیده می شود.