وقتی تبعیض در آلمان اوج می‌گیرد؛

دختر محجبه؛ موضوع داغ شبکه‌های اجتماعی

شناسه خبر : 62437

1397/04/27

تعداد بازدید : 575

دختر محجبه؛ موضوع داغ شبکه‌های اجتماعی
گروه بین‌الملل - محرومیت یک دختر محجبه مسلمان از حضور در باشگاه‌ ورزشی شهر «دوسلدورف» آلمان، موضوعی است که این روزها بحث‌های جدی در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرده است.

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، رایزنی فرهنگی ایران در آلمان به نقل از «راینیشه‌پست» اعلام کرد: فاطمه، دختر معلول ۲۱ ساله که چندین سال در باشگاهی در دوسلدورف تمرین می‌کرد، به تازگی متوجه شده که دیگر نمی‌تواند به خاطر حجاب به این باشگاه برود.

این اتفاق باعث بحث‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی شده و بسیاری معتقدند که رفتار مسئولان باشگاه با فاطمه تبعیض‌آمیز بوده است. ارتباط با مدیر باشگاه امکان‌پذیر نیست اما او در پستی در فیس‌بوک به طور خاص ممنوعیت پوشیدن روسری را تکذیب کرده، ر این پست آمده است:« در بخش شرایط و ضوابط، ما تأکید کرده‌ایم که برای جلوگیری از حوادث احتمالی، استفاده از جواهرات، کلاه، هدبند و دستمال‌سر در طول تمرین مجاز نیست. هر چند پس از بررسی بیشتر، می‌توانیم در برخی موارد استثنا قائل شویم. پیش از بحث‌های اخیر نیز، این معافیت شامل حال فاطمه شده بود. علاوه بر این همکار ما که درباره روسری به او تذکر داده، درباره این معافیت اطلاع نداشته است.»

با این حال، خواهر فاطمه که خبر را در شبکه‌های اجتماعی پخش کرده است، از این توضیحات راضی نیست. او در این باره گفت:« اول گفتند پس از بررسی‌ها می‌توانند استثنا قائل شوند. بعد گفتند که این معافیت مدت‌ها وجود داشته است. این اقدامات در حالی است که برای تمرین و ورزش زنان، هدبند، کلاه و روسری‌های مخصوص وجود دارد و حتی به گفته ناظران در این باشگاه، کلاه مردان از این قوانین مستثنی بوده است. خواهر من در حال حاضر از این وضعیت ناراحت است.»

اما تنها ناراحتی فاطمه به‌خاطر ممنوعیت از حضور در ورزشگاه نیست. این دختر ۲۱ ساله که بر روی صندلی چرخ‌دار می‌نشیند، در باشگاه یک واکر مخصوص حمام و یک دوچرخه مخصوص داشته است که از چند هفته پیش ناپدید شده‌اند. البته با مراجعه خواهر فاطمه به باشگاه، واکر پیدا شده و مسئولان قول داده‌اند که دوچرخه را هم پیدا کنند. به گفته مسئولان استودیو یکی از سرمایه‌گذاران سال گذشته مبلغ زیادی برای نوسازی تجهیزات در اختیار باشگاه قرار داده و به همین دلیل اکثر دستگاه‌های قدیمی را دور انداخته‌اند. به گفته مسئولان باشگاه، دوچرخه ویژه نیز با دستگاه‌های قدیمی، دور ریخته شده است. آنها گفته‌اند، می‌توانند دوچرخه جدیدی برای فاطمه تهیه کنند.

این‌ها در حالی اتفاق افتاده است که در باشگاه‌های دیگر دوسلدورف، پوشیدن روسری در حال تمرین ورزشی، مشکل‌ساز نیست. سخنگوی یکی از باشگاه‌های تناسب اندام در این باره گفت:«در شرایط و قوانین عمومی باشگاه ما، هیچ ممنوعیتی برای پوشیدن روسری در طول تمرین وجود ندارد. تجربه ما نشان می‌دهد که ورزشکاران ما با روسری احساس خوبی دارند. تا زمانی‌که لباس ورزشکاران برای ورزش مناسب باشد، نباید هیچ محدودیتی برای پوشیدن آن ایجاد کرد.»