معاون فرهنگی-تبلیغی حوزه‌های علمیه خواهران کشور:

عفاف و حجاب نیازی فردی، اجتماعی و جهانی است/ بسیج شدن بیش از ۵۰۰ مدرسه علمیه خواهران برای فعالیت تبلیغی در هفته عفاف و حجاب

شناسه خبر : 62287

1397/04/21

تعداد بازدید : 237

عفاف و حجاب نیازی فردی، اجتماعی و جهانی است/ بسیج شدن بیش از ۵۰۰ مدرسه علمیه خواهران برای فعالیت تبلیغی در هفته عفاف و حجاب
معاون فرهنگی-تبلیغی حوزه‌های علمیه خواهران گفت: عفاف و حجاب نیاز فطری انسان‌ها برای داشتن زندگی پاک فردی اجتماعی و جهانی است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رضا اسکندری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری-اطلاع‌رسانی حوزه‌های علمیه خواهران بیان کرد: مسئله عفاف و حجاب یکی از مباحث مهم و اساسی است که در آموزه‌های دینی ما توجه زیادی به آن شده است.

وی با بیان اینکه عفاف و حجاب تنها منحصر به دین اسلام نیست و در ادیان و مذاهب دیگر نیز به این مسئله تأکید شده است اظهار کرد: عفاف و حجاب برگرفته از فطرت انسانی است و طبیعت بشر آمیخته با عفاف و حجاب است و از ابتدای خلقت مردان و زنان به‌ضرورت پوشش خود توجه داشتند و نوع پوشش آن‌ها به‌مرور تکامل یافت.

معاون فرهنگی-تبلیغی حوزه‌های علمیه خواهران کشور اظهار کرد: عفاف و حجاب صیانت بخش انسان بوده است و همواره موجب آرامش و طمأنینه می‌شود و به همین دلیل است که در طول تاریخ بشریت به عفاف و حجاب اهمیت داده است.

وی افزود: با توجه به اینکه عفاف و حجاب یک مسئله مهم بوده و برای سعادت دنیوی و اخروی انسان تأثیر بسیار زیادی دارد، در ادیان الهی نیز به آن تأکید زیادی شده و برای آن قوانین و شرایط خاصی تبیین شده است.

معاون فرهنگی-تبلیغی حوزه‌های علمیه خواهران کشور بابیان اینکه ضرورت عفاف و حجاب تنها مختص بانوان نیست و مردان را نیز شامل می‌شود خاطرنشان کرد: ریشه عفاف و حجاب به حیای انسان بازمی‌گردد؛ عفاف در وجود انسان باحیا نهادینه می‌شود و حیا امر بسیار مهمی است که تقویت ایمان انسان وابسته به آن است.

وی تشریح کرد: حیا نیز امری فطری است و همان‌گونه که انسان فطرتاً خداجو است، به‌صورت فطری به دنبال حیا داشتن و پاک‌دامنی نیز هست.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اسکندری با اشاره به اینکه حیا پایه و جانمایه عفاف و حجاب است، بیان کرد: البته ضرورت عفاف و حجاب در میان زنان با توجه به اینکه زیبایی‌ها و جذابیت‌های خدادادی بیشتری که نسبت به مردان دارند، بیشتر است و این ضرورت به دلیل صیانت از شأن و حرمت آن‌ها است.

وی بابیان اینکه عفاف و حجاب امری متمدنانه است که در طول تاریخ بشریت و در فرهنگ‌های غنی به آن اهمیت داده‌شده است عنوان کرد: در آثار و نقش‌های تاریخی و باستانی ایران نیز بانوان دارای پوشش مناسب و بیشتری نسبت به مردان هستند و این امر نشان‌دهنده رعایت مسئله عفاف و حجاب در تمدن‌های پیشین است‌.

معاون فرهنگی-تبلیغی حوزه‌های علمیه خواهران با اشاره به اینکه اسلام مسئله عفاف و حجاب را در یک چهارچوب و قوانین مشخص برای صیانت جامعه بیان کرده است، اظهار کرد: عفاف و حجاب هدیه‌ای از سوی خداوند متعال به بشریت و به‌خصوص برای زنان است و شاید بتوان گفت که زیباترین هدیه الهی برای بانوان عفاف و حجاب است که هرچه بیشتر آن را رعایت کنند، ارزش خود را بالاتر می‌برند.

وی تصریح کرد: زنان ما پایه تربیت جامعه و تأثیرگذار در تربیت مردان و زنان هستند و با توجه به این مسئله، صیانت و مراقبت از آن‌ها امر بسیار مهمی است.

معاون فرهنگی-تبلیغی حوزه‌های علمیه خواهران بابیان اینکه عفاف و حجاب علاوه به منافع فردی، منافع اجتماعی را نیز به دنبال دارد، گفت: ما در جامعه نیاز به امنیت اجتماعی داریم و عفاف و حجاب امنیت اجتماعی را برای جامعه به‌ دنبال خواهد داشت؛ وقتی یک زن براثر عدم رعایت عفاف و حجاب مورد تعرض و آزار قرار بگیرد، امنیت اجتماع را درخطر قرار داده و این احساس بی‌امنی برای سایر بانوان نیز ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اگر جامعه امن و آرام شده و احساس امنیت در مردم ایجاد شود نشاط اجتماعی را به دنبال خواهد داشت، خاطرنشان کرد: نشاط به معنای خنده و شادی‌ زودگذر نیست، بلکه به معنای شادابی دائمی است و خوش‌گذرانی‌های زودگذر و نامناسب موجب نشاط اجتماعی نمی‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اسکندری بابیان اینکه از دیگر ویژگی‌های بسیار مهم عفاف و حجاب اصالت دادن به کانون خانواده است، عنوان کرد: در آیین اسلام به بانوان سفارش شده است که برای همسران خود آرایش‌کرده و همیشه آراسته و معطر باشند، اما در برابر نامحرم‌ها و در اجتماع زینت‌ خود را بپوشانند؛ یعنی به‌نوعی اسلام حریم خانه و خانواده را مورد اهمیت قرار داده است و آرایش در خانه را موجب انس بیشتر میان زوجین و محکم‌تر شدن کانون خانواده می‌داند، اما ازآنجایی‌که نمایش زیبایی‌های زن در بیرون از خانه موجب ضرر رساندن به جامعه و تزلزل در خانواده می‌شود، حرام است و معصیت شمرده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه عفاف و حجاب سبب گسترش و رواج بسیاری از ارزش‌ها است و رعایت نکردن آن موجب بسیاری از آسیب‌ها می‌شود، تأکید کرد: عدم توجه کافی به مسئله عفاف و حجاب عامل بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در دنیا است.

معاون فرهنگی-تبلیغی حوزه‌های علمیه خواهران بابیان اینکه عفاف و حجاب نیاز فطری انسان‌ها برای داشتن زندگی پاک فردی، اجتماعی و جهانی است اظهار کرد: اگر فرهنگ عفاف و حجاب در اجتماع و حتی در سایر کشورها نیز وارد نشود، آسیب‌های آن مانند یک بیماری به سایر نقاط منتقل می‌شود که امروز نیز شاهد سرایت این آسیب‌ها هستیم، به همین دلیل است که ما باید تلاش کنیم که مسئله عفاف و حجاب را در سطح جهان مطرح کنیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اسکندری عنوان کرد: در روایات ما بیان‌شده است که خردمندترین زنان باحیاترین و باحجاب‌‌ترین آن‌ها است؛ درواقع عقل پاک و سلیم انسان به‌ضرورت باحیا و باحجاب بودن حکم می‌کند و اگر کسی با این مسئله مخالف باشد، باعقل پاک خود مقابله کرده است.

وی با بیان اینکه حوزه علمیه خواهران دارای یک ظرفیت فراگیر از افرادی است که درزمینه عفاف و حجاب و فعالیت در این عرصه پیشتاز هستند، عنوان کرد: بیش از ۱۸۰ هزار نفر در حوزه‌های علمیه خواهران در زمینه‌های علمی و تبلیغی فعالیت می‌کنند و می‌توانند در تبیین ارزش حجاب و عفاف در سطح جامعه و بین‌الملل نقش بسزایی داشته باشند.

معاون فرهنگی تبلیغی حوزه‌های علمیه خواهران با اشاره به بسیج شدن بیش از ۵۰۰ مدرسه علمیه خواهران برای فعالیت تبلیغی در هفته عفاف و حجاب، تصریح کرد: ما در دهه عفاف و حجاب فعالیت‌های بسیار خوب و منظمی را برنامه‌ریزی کرده‌ایم که بانوان مبلغه در قالب تبلیغ‌های سنتی و نشست‌های تخصصی در مساجد، مدارس و دانشگاه‌ها و در فضای مجازی به تبلیغ مسئله عفاف حجاب بپردازند.