معاون فرهنگی-تبلیغی حوزه های علمیه خواهران کشور:

بخش عظیمی از سرمایه علمی شیعه مدیون امام صادق ع است

شناسه خبر : 62203

1397/04/18

تعداد بازدید : 297

بخش عظیمی از سرمایه علمی شیعه مدیون امام صادق ع است
معاون فرهنگی-تبلیغی حوزه های علمیه خواهران کشور گفت: بخش عظیمی از آنچه که امروزه سرمایه علمی شیعه محسوب می شود مربوط به مباحث علمی و سخنان گهربار امام صادق(ع) است.
 
 
 
حجت‌الاسلام‌والمسلمین رضا اسکندری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری-اطلاع‌رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، ضمن تسلیت به مناسبت شهادت امام صادق(ع) بیان کرد: این امام بزرگوار در زمانی به امامت رسیدند که فرصت بسیار خوبی برای تبیین معارف دینی ایجاد شده بود.
وی عنوان کرد: پس از شهادت امام حسین(ع) محدودیت‌های زیادی برای اهل‌بیت(علیهم‌السلام) ایجا شد و امام سجاد(ع) نمی‌توانستند معارف دین را برای مردم و نخبگان بیان کنند و به همین دلیل ایشان معارف دینی را در قالب دعا تبیین می‌کردند که کتاب صحیفه سجادیه برگرفته از ادعیه این امام بزرگوار است که امروزه نیز در بسیاری از مسائل دینی اجتماعی فرهنگی و سیاسی می‌تواند ما را یاری کند‌.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین اسکندری اظهار کرد: این محدودیت‌ها در زمان امام باقر(ع) تا حدودی برداشته شد و ایشان فرصت شاگردپروی و تبیین معارف دین در زوایای مختلف پیدا کردند و مباحث اخلافی، کلامی و خصوصا فقهی را برای مردم و نخبگان تشریح کردند.
معاون فرهنگی-تبلیغی حوزه های علمیه خواهران کشور ادامه داد: امام باقر(ع) به‌عنوان شکافنده علم ظرائف و دقایق علوم دینی را برای مردم و خواص بیان می‌کردند و پس از ایشان امام صادق(ع) به امامت رسیدند که دایره تبیین علوم و معارف دین را گسترده‌تر کرده و حدود چهار هزار نفر از محضر ایشان استفاده می‌کردند.
وی گفت: بخش عظیمی از آنچه که امروزه سرمایه علمی شیعه محسوب می‌شود مربوط به مباحث علمی و سخنان گهربار امام صادق(ع) است و حتی بزرگان مذاهب دیگر نیز بنیان علمی خود را از طریق شاگردی مکتب امام صادق(ع) به دست آورده‌اند؛ بسیاری از گستردگی‌های علمی امروز در ‌زمینه‌های کلام، فقه و اخلاق، ریشه در مکتب امام صادق(ع) دارد.
معاون فرهنگی-تبلیغی حوزه های علمیه خواهران کشور با بیان اینکه بزرگترین ویژگی امام صادق(ع) تربیت شاگردان ممتاز بود، اظهار کرد: امام صادق(ع) به دلیل شرایط زمانه، بهترین و بیشترین نقش را برای تبیین معارف دینی در میان اهل بیت(علیهم‌السلام) ایفا کردند و شاگردانی را تربیت کردند که این مسیر علمی را پیش گرفته و نسل به نسل معارف الهیه را به ما رسانده‌اند.
1007