مدیر حوزه علمیه خواهران استان هرمزگان:

روش‌های سنتی آموزش قرآن کریم احیا شود

شناسه خبر : 61847

1397/04/10

تعداد بازدید : 151

روش‌های سنتی آموزش قرآن کریم احیا شود
«حجت الاسلام و المسلمین عبادی زاده» گفت: برای رسیدن به موفقیت های چشم گیر در زمینه قرائت و حفظ قرآن کریم باید روش‌های سنتی آموزش قرآن کریم را احیا کرد.

«حجت الاسلام و المسلمین محمد عبادی زاده» در گفت و گو با پایگاه خبری ـ اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران با اشاره به مطالبات مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت ده میلیون قاری و حافظ قرآن، خواستار فعالیت تمام دستگاهایی اجرایی جهت تحقق این امر شد و بیان داشت: با توجه به اینکه سطح کمی از مردم از آموزش های کلاسیک بهره مند می‌شوند، روشهای خوب و موفق گذشته از جمله روش مکتب خانه قرآنی را باید احیا کرد.
مسئول نهاد رهبری دانشگاه هرمزگان، تاکید کرد: آموزش قرآن در مدارس تحت عنوان تعلیمات دینی در چهار مقطع نمی تواند خروجی خوبی برای تربیت قاری و حافظ قرآن باشد همانطور که در آموزش زبان انگلیسی ما شاهد آن هستیم.
وی با اشاره به اینکه یک روش و وضعیت کامل برای این آموزش ها در مدارس حکم فرما نیست، اضافه کرد: به طور مثال کسانی که به کشورهای پاکستان و عراق سفر کرده اند شاهد تسلط آن ها به زبان انگلیسی بوده اند که دلیل آن آموزش زبان انگلیسی از دوران دبستان به آنها بوده است و این نشان دهنده ضعف سیستم آموزشی ما است.
عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان با بیان اینکه نبود انگیزه و علاقه لازم در دانش آموزان و دانشجویان سبب این ضعف شده است، تصریح کرد: به طور حتم یادگیری قرآن و یا زبان انگلیسی برای کسی که با میل و رغبت به مؤسسه ای رجوع می کند با دانش آموز یا دانشجویی که  فقط قصد پاس دو یا سه  واحد درسی را دارد، متفاوت است.
وی یکی دیگر از دلایل ضعف یادگیری قرآن و زبان در دانش آموزان را عدم وجود اساتید متخصص در زمینه آموزش قرآن کریم دانست و گفت: بسیاری از افرادی که در حال حاضر قرآن را آموزش می دهند، تخصص لازم را در حوزه ی قرآن کریم، تفسیر و حتی در قرائت را ندارند.
آقای عبادی زاده در ادامه با اشاره به اینکه توجه جدی به آموزش قرآن کریم وجود ندارد، خاطرنشان شد: عدم انگیزه لازم در یادگیری و نبود سیستم جدی در آموزش سبب ایجاد ضعف در زبان انگلیسی و فراگیری قرآن کریم شده است.
این مقام مسئول با بیان اینکه نقطه قوت حوزه علمیه در تفسیر قرآن، معارف قرآن و حضور قرآن در فقه است، افزود: شیوه های خوب باید حفظ شود و در احیای این روش ها تلاش کرد.
وی افزود: روش سنتی روش آزموده شده ای در آموزش قرآن کریم بوده است ولی در مسیر فرامومش شدن است، باید این روش‌ها را در کنار روش‌های مدرن که معمولا تعداد کمی از افراد از آن بهره مندند، احیا کرد.
وی در پایان گفت: 13 حوزه قرآنی خواهران با مجموع دو هزار طلبه حوزوی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، درسطح دو و سه در پنج رشته در استان هرمزگان مشغول به تحصیل هستند.