درخواست تحقیق بین‌المللی درباره جنایات ائتلاف در «عمران»

شناسه خبر : 61766

1397/04/05

تعداد بازدید : 228

درخواست تحقیق بین‌المللی درباره جنایات ائتلاف در «عمران»
گروه بین‎الملل ـ سازمان‌های مدنی جنایات جنگنده‌های سعوی ـ آمریکایی در شهر عمران یمن را که به کشته‌شدن ۲۴ غیر نظامی انجامید، محکوم کرده و خواستار اجرای تحقیقات بین‌المللی در این باره شدند.

سازمان‌های مدنی «أصوات حرة للإعلام»؛ «مناصرون للحقوق والحريات» و «يمانيات للمرأة والطفل» با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حمله ائتلاف سعودی ـ آمریکایی به شهر عمران یمن، این حمله را جنایت جنگی در حق غیر نظامیان توصیف کردند.

در این بیانیه با اشاره به این که این جنایت متعمدانه و به صورت سازماندهی انجام شده، آمده؛ بدون شک این حمله بر اساس قوانینی بین‎المللی از جمله کنوانسیون چهارم ژنو و پروتوکل‎های الحاقی به آن جنایت جنگی به شمار می‌رود.

در ادامه تاکید شده؛ ائتلاف بین‌المللی به سرکردگی عربستان این حمله را بدون تفاوت قائل شدن میان اهداف شهری و شهروندان و اهداف نظامی و نظامیان انجام داده‌اند.

در این بیانیه با تاکید بر این که این جنایت مستوجب عقاب و محاکمه بین‌المللی عاملان آن بر اساس قوانین بین المللی حقوق بشر است از نماینده سازمان ملل متحد در یمن، جامعه بین‌المللی و همه سازمان‌های وابسته به سازمان ملل متحد خواسته شده، با فشار بر شورای امنیت، خواستار اتخاذ تصمیمات فوری برای پایان دادن به جنگ ظالمانه علیه ملت یمن و برداشتن محاصره همه راه‌های هوایی، زمینی و دریایی این کشور شوند.

این سازمان‌های مدنی همچنین خواستار تشکیل کمیته بین‌المللی در خصوص جنایات ائتلاف نظامی به سرکردگی عربستان بر یمن و شهروندان بی‌گناه این کشور شدند.

در این بیانیه از همه وجدان های بیدار و آزادگان جهان خواسته شده که این جنایات و کشتارها را محکوم کرده و در کنار ملت یمن بایستند. در جددترین جنایات جنگنده‌های ائتلاف متجاوز سعودی در شهر عمران یمن دستکم ۲۴ غیرنظامی کشته و زخمی شدند.