استاد حوزه علمیه خواهران عنوان کرد؛

10 فرمان قرآنی برای رسیدن به مدینه فاضله اسلامی

شناسه خبر : 61469

1397/03/28

تعداد بازدید : 324

10 فرمان قرآنی برای رسیدن به مدینه فاضله اسلامی
استاد حوزه علمیه خواهران با بیان اینکه خداوند درآیات قرآن کریم الگوی کلی مدینه فاضله اسلامی را ترسیم کرده است، گفت: نگه‌داشتن پیمانه و رعایت واجبات و پرهیز از محرمات از مهم‌ترین راهبردهای رسیدن به مدینه فاضله هستند.
به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، خانم زین‌العابدینی در محفل ترتیل خوانی بانوان که در شبستان نجمه خاتون سلام‌الله علیها حرم مطهر برگزار شد، با اشاره به اینکه شرک ریشه جهنمی شدن است و مشرک هرگز از لطف و رحمت پروردگار بهره‌مند نمی‌شود، گفت: علت محرومیت مشرک از رحمت الهی پافشاری و لجبازی بر شرک خویش است به‌گونه‌ای که خداوند خطاب به پیامبر می‌فرماید مشرک به حدی بر شرک خود پافشاری دارد که اگر تمامی فرشتگان و تمامی مردگان با او هم‌کلام شوند باز او به ساحت پروردگار مؤمن نمی‌شود.
 
وی نقطه مقابل شرک را شرح صدر عنوان کرد، افزود: در مقابل شرک، شرح صدر قرار دارد و مؤمن به دلیل ظرفیت وجودی گسترده‌ای که دارد هرگز به خداوند سبحان شرک نمی‌ورزد و از صراط مستقیم دور نمی‌شود.
 
استاد حوزه علمیه خواهران اولین نشانه مؤمن را شرح صدر دانست، تصریح کرد: درآیات قرآن کریم بیان‌شده که خداوند هرکس را که بخواهد هدایت کند به او شرح صدر عنایت می‌فرماید.
 
زین‌العابدینی با تأکید بر اینکه درآیات جزء بیست و هشتم قرآن 10 فرمان برای رسیدن به مدینه فاضله قرآنی بیان‌شده است، خاطرنشان کرد: شریک قرار ندادن برای خداوند، نیکی به پدر و مادر نيكي، نکشتن و پرهیز از فرزند آوری به دلیل فقر، پرهیز از سیئات و اعمال زشت، پرهیز از قتل نفس، نزدیک نشدن به مال یتیم، پرهیز از کم‌فروشی و رعایت کردن حق پیمانه، پرهیز از شهادت دروغ در مقام دفاع از خویشان، وفای به عهد و پرهیز از گام برداشتن در صراط شیطان و ضالین، 10 فرمان قرآنی هستند که عمل به آن‌ها دست‌یابی به مدینه فاضله قرآنی را محقق می‌کند.
 
وی خاطرنشان کرد: خداوند درآیات قرآن کریم مؤمنان را به دو تقوا سفارش کرده است و می‌فرماید «یَأَیهُّا الَّذِینَ ءَامَنُواْ اتَّقُواْ اللَّهَ وَ لْتَنظُرْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَ اتَّقُواْ اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ» یعنی ای اهل ایمان، از خدا پروا کنید و هر کسی باید با تأمل بنگرد که برای فردای خود چه چیزی پیش فرستاده است و از خدا پروا کنید یقیناً خدا به آنچه انجام می‌دهید، آگاه است.
 
استاد حوزه علمیه خواهران تصریح کرد: این آیه می‌فرماید خداوند کریم را فراموش نکرده و همواره مراقب اعمال خود و نسبت به اعمال صالح و معصیت‌های خود حساس باشند که جز عمل صالح را انجام ندهند و هر عملی را تنها برای رضای خداوند انجام داده و خداترس باشند.