محدودیت در پوشش برای زنان مسلمان در دانمارک

شناسه خبر : 61446

1397/03/31

تعداد بازدید : 197

محدودیت در پوشش برای زنان مسلمان در دانمارک
دانمارک هم به جمع کشورهایی در اروپا پیوست که به دنبال محدود کردن زنان مسلمان و فشار به حجاب آنها هستند.

به گزارش پایگاه خبر ی- اطلاع رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، به نقل از یورونیوز، دانمارک قانون منع پوشیدن برقع و روبنده در اماکن عمومی را تصویب کرد.

 

 

پارلمان دانمارک به طرح پیشنهادی دولت راست میانه این کشور برای ممنوعیت پوشاندن چهره در حجاب زنان مسلمان رای مثبت داد و اعلام کرد که این پوشش با ارزش‌های دانمارک در تضاد است.

 

مخالفان این قانون که از ماه اوت امسال اجرایی خواهد شد، معتقدند که این ممنوعیت، تعدی به حق انتخاب پوشش زنان است. سازمان عفو بین الملل نیز تصویب این قانون توسط دانمارک را «تبعیض و نقض حقوق زنان» خواند.

 

پاپ پولسن، وزیر دادگستری دانمارک در ارتباط با اجرای این ممنوعیت اعلام کرد که پلیس زنان با روبنده (نقاب) یا برقع را مجبور به برداشتن حجاب نخواهد کرد و تنها از آنها می‌خواهد که به خانه خود بازگردند.

 

وزیر دادگستری و رئیس حزب محافظه‌کار دولت که از حمایت حزب ناسیونالیست «مردم دانمارک» برخوردار است در ماه فوریه، همزمان با پیشنهاد این طرح گفته بود: «پوشاندن صورت در مکان‌های عمومی مخالف ارزش‌های جامعه دانمارک و بی‌احترامی به جامعه است.»

 

زینب، زن مسلمان ۲۰ ساله ساکن کپنهاگ درباره این ممنوعیت به خبرگزاری رویترز گفت: «این اصلا خوب نیست. و به این معناست که من نمی‌توانم مدرسه بروم، کار کنم و با خانواده‌ام بیرون بروم.»

 

او افزود: «اما من روبنده‌ام را کنار نمی‌گذارم. بنابراین باید راه‌حل دیگری پیدا کنم.»

 

جریمه پیش‌بینی شده در این قانون برای پوشاندن صورت با حجاب «روبنده»، ۱۶۰ دلار در اولین اخطار و ۱۶ هزار دلار در چهارمین اخطار خواهد بود.

 

فرانسه، بلژیک، هلند، بلغارستان و ایالت بایرن آلمان کشورها مناطقی هستند که محدودیت‌های قانونی برای پوشش برقع در مکان‌های عمومی اعمال کرده‌اند.

 

اما شرح ماجرا

طی ماه های گذشته برخی کشورهای اروپایی فاز تازه ایجاد محدودیت برای زنان مسلمان دارای حجاب را آغاز کرده و مدام در حال جستجوی بهانه هایی هستند تا آن را به رده سنی مختلف سرایت دهند. معلمان، کارمندان و کودکان فعلا دچار شده اند چون به پوشش اسلامی خود وارد حیاط خلوت دولت ها شده اند.

 

کودکان را به بهانه نداشتن رشد عقلی و اجبار از سوی والدین محدود کرده اند اما از پاسخ به این سوال که مگر کودکان دیگری که دارای حجاب نیستند، وضعی مشابه ندارند، باز مانده اند.

 

به گزارش یورونیوز، اتریش بزودی پوشیدن روسری را برای دختران نوجوان محصل ممنوع خواهد کرد. اما اتریش تنها نیست.

 

دولت ائتلافی جدید اتریش پیشنهاد ممنوعیت پوشیدن روسری در مدارس برای دختران زیر ۱۰ سال را مطرح کرده است.