مسلمانان و یهودیان از نگاه مسیحیان اروپا

شناسه خبر : 61337

1397/03/23

تعداد بازدید : 165

مسلمانان و یهودیان از نگاه مسیحیان اروپا
گروه بین‌الملل - نتایج پژوهش‌های مرکز تحقیقات پیو نشان می‌دهد که مسیحیان معتقد در اروپا نسبت به مسیحیان غیرمعتقد، تعصبات بیشتری علیه مسلمانان دارند.

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، رایزنی فرهنگی ایران در برلین در این زمینه اعلام کرد: پژوهشگران مرکز تحقیقاتی پیو در راستای تحقیقات اخیر خود با عنوان «مسیحی‌بودن در اروپای غربی»، با ۲۵ هزار نفر در ۱۵ کشور مصاحبه کردند. در این میان، در حدود یک دوم کاتولیک‌ها در آلمان(۵۱ درصد) عنوان کردند که آمادگی پذیرش مسلمانان به عنوان اعضای خانواده خود را ندارند. این در حالی است که فقط حدود ۱۶ درصد از پروتستان‌های این کشور چنین دیدگاهی را مطرح کردند. به طور کلی می‌توان گفت که ۳۳ درصد از آلمانی‌ها مخالف حضور مسلمانان در خانواده خود بودند.

نتایج تحقیقات این موسسه نشان می‌دهد که وضعیت در سوئیس متفاوت است، در این کشور ۴۱ درصد از پروتستان‌ها و ۳۴ درصد از کاتولیک‌ها درباره مسلمانان نگرش منفی داشتند. محققان در ایتالیا نیز به این نتیجه رسیدند که وضعیت در ایتالیا شبیه آلمان است. براساس نتایج این تحقیقات، ۴۸ درصد از کاتولیک‌ها در ایتالیا تمایلی به حضور مسلمان در خانواده‌هایشان نداشتند. همچنین ۳۱ درصد از کاتولیک‌ها در آلمان و ۱۶ درصد از پروتستان‌ها در این کشور علیه پوشش زنان مسلمان و یا سایر لباس‌ها و نمادهای مذهبی موضع گرفتند. کاتولیک‌های ایتالیایی نیز اشکال مختلف حجاب را منفی دانستند. سی و پنج درصد از آنان حتی گفتند که زنان مسلمان در کشورشان نباید حجاب داشته باشند.

به طور کلی، این تحقیقات نشان  می‌دهد که نگرش منفی علیه مهاجران، مسلمانان و یهودیان در میان مسیحیان شایع‌تر از اروپاییان غیرمذهبی است. علاوه بر این، مسیحیان معتقد و افرادی که حداقل یک بار در ماه به کلیسا مراجعه می‌کنند، در پاسخ به سوالاتی که درباره مسلمانان و مهاجران بود، پاسخ‌های محافظه‌کارانه‌تری دادند. به عنوان مثال، در آلمان، حدود ۵۵ درصد از مسیحیان معتقد گفتند که اسلام اساسا با فرهنگ و ارزش‌های آلمان سازگار نیست. این در حالی است که ۴۵ درصد از مسیحیان غیرمعتقد و ۳۲ درصد از افراد غیر مذهبی چنین دیدگاهی دارند.

همچنین بر اساس این تحقیقات، تقریبا یک پنجم آلمانی‌ها، مخالف پذیرفتن یهودیان در خانواده خود هستند. براساس گزارش منتشر شده در مرکز تحقیقات پیو، پاسخ ۱۹ درصد از آلمانی‌ها به این پرسش که آیا مایل هستند یک یهودی را به عنوان یک عضو خانواده خود بپذیرند، منفی بود. در مقابل ۶۹ درصد جواب مثبت دادند و ۱۲ درصد از پاسخ‌دهندگان هیچ پاسخ روشنی برای این سوال نداشتند. در مقایسه با آلمان فقط سه درصد از هلندی‌ها و نروژی‌ها با یهودیان مشکل دارند. همچنین در کشورهای انگلستان با ۲۳ درصد، ایتالیا با ۲۵ درصد و اتریش  با ۲۱ درصد، بیشترین آمار مخالفت با یهودیان دیده می‌شود.

گفتنی است، مرکز تحقیقات پیو (به انگلیسی: Pew Research Center) یک اندیشکده آمریکایی مستقر در واشینگتن. دی. سی است که به ارائه اطلاعات درباره مسائل، نگرش‌ها و روندهای شکل‌دهنده ایالات متحده و جهان می‌پردازد.