مدیر حوزه علمیه خواهران استان فارس:

اسلام مسئله مالکیت خصوصی را قبول دارد

شناسه خبر : 61098

1397/03/17

تعداد بازدید : 77

اسلام مسئله مالکیت خصوصی را قبول دارد
مدیر حوزه علمیه خواهران استان فارس با تأکید بر قبول مسئله مالکیت خصوصی در اسلام، گفت: واژه بینکم در آیه 188 سوزه بقره دلالت بر این دارد که اموال در دنیا متعلق به مردم است و اینکه در حقیقت مالک اصلی همه چیز خداست مالکیت مردم را از بین نمی‌برد.

 

به گزارش پایگاه خبری-اطلاع‌رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، «آیت‌الله علی شیخ موحد»، مدیر حوزه علمیه خواهران استان فارس در نشست تفسیر موضوعی قرآن کریم که در مرکز مدیریت حوزه علیه خواهران استان فارس برگزار شد، با اشاره به آیه 188 سوره بقره گفت: این آیه به تبیین مسئله معاملات باطل می‌پردازد.

آیت‌الله شیخ موحد با اشاره به اینکه در این آیه معنای کلمه باطل، در مقابل حق بودن است، عنوان کرد: حق چیزی است که در قانون یا در نظام اجتماعی ثبوت دارد، بنابراین باطل مقابل جریان حقی است که در هر جامعه‌ای وجود دارد.

وی با تأکید بر قبول مسئله مالکیت خصوصی در اسلام، اظهار کرد: واژه بینکم در آیه 188 سوزه بقره دلالت بر این دارد که اموال در دنیا متعلق به مردم است و اینکه در حقیقت مالک اصلی همه چیز خداست مالکیت مردم را از بین نمی‌برد.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان فارس در پاسخ به شبهه‌ای که در اوایل انقلاب در خصوص مالکیت خصوص مطرح شده بود، گفت: منافقین در اوایل انقلاب با استناد به آیه 29 سوره بقره که می‌فرماید « آنچه در این زمین است همه را برای شما آفرید» می‌گفتند کسی مالک خصوصی نیست، اما این گفته صحیح نیست چراکه آیه 188 سوره بقره تفسیر آیه 29 سوره بقره است و به معنای این است که اسلام برای اینکه نظام اجتماعی شکل بگیرد، مالکیت خصوصی را قبول کرده است.

وی به بیان مصداق‌های دیگر قبول مالکیت خصوصی در قرآن پرداخت و عنوان کرد: آیه 29 سوره نساء و 275 سوره بقره نیز بر همین مسئله تاکید دارند.

آیت‌الله شیخ موحد میل به مالکیت را خصوصیت فطری تمام موجودات دانست و گفت: تمام موجودات عالم اعم از انسان، حیوان و نبات عاشق مالکیت‌ هستند و این امر در فطرت آن‌ها نهفته است.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان فارس با اشاره به خطبه 224 نهج‌البلاغه، عنوان کرد: مالکیت یعنی انسان فعالیتی انجام دهد و اختیار محصول خود را به دست بگیرد و قانون اسلام نیز این اجازه را به مردم داده است.

آیت‌الله شیخ موحد سرقت‌ها را به دو قسم سرقت‌های جزئی مانند رشوه و دزدی و سرقت‌های کلان تقسیم‌بندی کرد و گفت: بزرگ‌ترین خیانت اقتصادی در همین بخش سرقت‌های کلان انجام می‌شود که برخی افراد با برنامه‌ریزی سیاسی یا فرهنگی، موجب سرقت از اموال مردم می‌شوند.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان فارس ضمن انتقاد از وجود رانت اطلاعاتی، تصریح کرد: برخی با استفاده از اطلاعاتی که از شرایط اقتصادی کشور در آینده دارند، برای خود اموال هنگفتی را فراهم می‌کنند.

1007