خانم الهی‌پور:

فعالیت ۵۰۰ مشاور خواهر در حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور/ اصولی که یک مشاوره دینی باید داشته باشد

شناسه خبر : 61072

1397/03/11

تعداد بازدید : 195

فعالیت ۵۰۰ مشاور خواهر در حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور/ اصولی که یک مشاوره دینی باید داشته باشد
خانم الهی‌پور گفت:‌ هم اکنون بیش از 500 مشاوره فعال در سطح حوزه‌های علمیه کشور داریم که البته تعداد آنها خیلی بیشتر است ولیکن این 500 نفر کسانی هستند که دوره‌ها را گذرانده‌اند، با اصول و فنون مشاوره آشنا شده و در حال ارتقاء هستند دانش و مهارت خود هستند.
به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، خانم مریم الهی‌پور از مشاوران مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران و نماینده مرکز مدیریت در مجامع و مراسمات بین‌المللی و کشوری بانوان با اشاره به اهمیت مشاوره از منظر اسلام گفت: مشاوره یک جایگاهِ ویژه‌ای در اسلام دارد از باب اینکه وقتی آدم مشاوره می‌کند خردِ جمعی وسط می‌آید و وقتی خرد جمعی وسط می‌آید انسان می‌تواند راحت‌تر مشکلات را حل کند و در اهمیت مشاوره همین بس که سوره‌ای در قرآن کریم با نام شورا آمده است.
 
وی عنوان کرد: در تمام زندگی‌‌ها مشکلات و مسائل مختلفی برای انسان وجود دارد، اینکه ما در غرفه مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران، بخشی را برای مشاوره قرار دادیم از این باب است که در مشاوره‌های دینی، آن چیزهایی که از ارزش‌های دین برخاسته است بیان می‌شود، زندگی‌ها را راحت‌تر می‌تواند به آرامش و سعادت برساند.
 
نماینده مرکز مدیریت در مجامع و مراسمات بین‌المللی و کشوری بانوان با بیان اینکه وظیفه یک طلبه یا یک استاد حوزه این است که بتواند گِره از کار مردم باز کند و چه جایی بهتر از نمایشگاه قرآن، تصریح کرد: چه جایی بهتر از غرفه مشاوره که انسان بنشیند و مسائلش را مطرح کند، از آن گذشته متأسفانه به دلیل تبلیغاتی که در اطراف خانواده، در اطراف زن و جمعیت وجود دارد دشمن تمام هم و غم و تلاشش را گذاشته برای اینکه بتواند جامعه اسلامی و نظام اسلامی و خانواده مسلمان و فرزند سالم و صالح را از جامعه اسلامی بگیرد و این محقق می‌شود اگر ما صحنه را خالی کنیم، لذا ما وارد صحنه شدیم تا بتوانیم با راهکارهای صحیح و درست، به خانواده‌ها کمک کنیم تا بتوانند راهِ را پیدا کنند، چون کار ما کارِ انبیاء است و وظیفه ما تعلیم و تزکیه است، وظیفه ما این است که راه را برای هدایت خانواده‌ها باز کنیم.
 
وی اظهار داشت: یکی از مطالباتِ حضرت آقا حفظه‌الله از حوزه‌های علمیه همین است که تمام هَم و غم ما روی این باشد که بتوانیم برای مردم گِره‌گشاه باشیم و بتوانیم معضلات جامعه را پیدا کنیم و به رفع آنها کمک کنیم و مشاوره می‌تواند یکی از کارهای اساسی را در این رابطه داشته باشد.
 
خانم الهی‌پو  ابراز داشت: البته مشاوره‌های غربی یک چارچوبی دارد و تا حدودی چارچوبش در بعضی از مسائل درست است اما مصداق‌عا و تطبیق‌هایش و درک آن از جامعه متفاوت است، لذا بسیاری از مشاوره‌هایی که داده می‌شود از نظر علمی درست است ولی به دلیل اینکه شناختِ کاملی از انسان وجود ندارد، ارزش‌های وجودی انسان کاملاً شناخته‌شده نیست یکسری از آن تزها و چارچوبهایشان تضاد پیدا می‌کند بین حرف‌هایی که گفته می‌شود با فطرت انسان و فرد مشورت‌طلب، لذا دچار مشکل و تناقض می‌شود.
 
وی با بیان اینکه در حال حاضر، علم آنقدر پیشرفتی ندارد که بتواند تمام مشکلات را حل کند، گفت: بارها مشاهده کرده‌ایم که یک تِزی را می‌دهند، مدتی بعد همان راهکار مدنظر تغییر می‌کند، یک طرحی را می‌دهند دوباره تغییر می‌کند، مشاوره‌هایی که در این زمینه اتفاق می‌افتد حتی در خصوص تغذیه، خواب و داورها و.. مشاوره‌هایی که داده می‌شود با اشتباه مواجه می‌شود.
 
نماینده مرکز مدیریت در مجامع و مراسمات بین‌المللی و کشوری بانوان تصریح کرد: ولیکن مشاوره‌های دینی به خاطر اینکه برگرفته از ارزش‌های واقعی انسان است و جایگاهِ انسان را می‌شناسند و برگرفته از وحی است و از انسان‌های کامل که اهلبیت و پیامبر اعظم هستند، استفاده می‌کند، مشاوره‌های موفقی‌تری هستند.
وی  به وجه امتیاز مشاوره دینی نسبت به مشاوره غربی پرداخت و گفت: مشاوره دینی به فطرت و ارزش‌ها و به ویژگی‌های انسان توجه می‌کند ولی مشاوره غربی فقط به داشته‌هایش اکتفا می‌کند، به چیزهایی که از کتاب‌ها گرفته و فقط به تجربیات استناد می‌کند در حالی که این کفایت نمی‌کند چون از قدیم هم گفته‌اند پای استدلالیونِ چوبین بُود، واقعاً چوبین بُود و اگر بخواهد تجربه باشد آن هم موفق نیست چون یکسری مسائل واقعا با هم متفاوت است.
 
این مشاور موفق مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران در ادامه به  ویژگی‌های یک مشاور خوب پرداخت و گفت: هر مشاوری باید از چند شاخصه برخوردلر باشد؛ نخست اینکه مشاور خوشرو و خُوشگو باشد، دوم اینکه باید سعه صدر داشته باشد باید بنشیند بشنود و بعد قضاوت کند چون خیلی افراد به مشاوره مراجعه می‌کنند ممکن است از نظر فکری، اعتقادی با هم خیلی متفاوت باشند وظیفه مشاوره این است که طبیبٌ داورٌ بطبه باشد، مانند پیغمبر یعنی بیاید نگاه کند ببیند مشکل طرف چیست و سپس با آن رفتار کند.
 
وی بیان داشت: سومین نکته این است که ما در مشاوره نباید انتظار داشته باشیم همین الان اگر تذکری دادیم فوراً نتیجه آن را ببینیم، بلکه اثرپذیری مخاطب، زمانبر است لذا باید یک ارتباطِ خوب و مثبت و مستمری را داشته باشد و از دیگر ویژگی‌های  مشاور این است که باید امانتدار باشد یعنی آنچه که یک مشاور می‌شنود به عنوان یک راز و امانت نزد اوست لذا باید آن را نگه دارد و بهترین راهکاری که به ذهنش می‌رسد را به مراجعه‌کننده‌اش اعلام کند.
 
نماینده مرکز مدیریت در مجامع و مراسمات بین‌المللی و کشوری بانوان یادآور شد: بسیاری از اوقات در مشاوره به دلیل اینکه مراجعه‌کننده خیلی از اصول را نمی‌داند گاهی ممکن است رفتارها و حرکات نامناسب و انتظارات ناشایستی داشته باشد، اینها می‌طلبد مشاوری که توانمند است و با اصول و ارزش‌های دینی و مشاوره آشنا است، بتواند او را به یک طریقی جذب کند که او حرفش را بگوید، گِره‌اش باز شود و با خوبی و خوشی از جلسه بیرون برود. طبعاً خیلی از مسائلی که گفته می‌شود از دستِ مشاوره برنمی‌آید که همه آنها را حل کند ولی می‌تواند یک آرامشی ایجاد کند؛ بنابراین مشاور باید نقش آرامش‌دهنده، نقش آرام‌کننده و راهکاردهنده داشته باشد، انتخاب دیگر با مراجعه‌کننده است که به چه نتیجه‌ای برسد.
 
وی گفت: ما در رابطه با مشاوران در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران، واحد مخصوص مشاوره داریم، اداره مشاوره داریم، در این اداره مشاوره دوستان بزرگوار ما هستند که دوره‌های متمرکز و متعددی را به صورت مستمر، هر سال ۲-۳ دوره را اجرا می‌کنند، برنامه‌های غیرحضوری هم با مشاورین دارد، همچنین در پایگاه اطلاع‌رسانی مشاوره نیز به سؤالات مشاوران پاسخ داده می‌شود و اساتید تراز اول را دعوت می‌کنند و همواره در حال ارتقاء هستند.
 
خانم الهی‌پور ابراز داشت: دوستان ما در واحد مشاوره درصدد این هستند که سطح3 مشاوره را راه‌اندازی کنند که در وهله اول مشاورینِ خود مرکز از این دوره سطح3 استفاده می‌کنند، یعنی مشاورین ما باید حتماً آن دوره‌ها را بگذرانند تا بتوانند مشاوره بدهند در غیر این صورت اصلاً نمی‌توانند وارد بخش مشاوره شوند.
 
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون بیش از 500 مشاوره فعال در سطح حوزه‌های علمیه کشور داریم که البته تعداد آنها خیلی بیشتر است ولیکن این 500 نفر کسانی هستند که دوره‌ها را گذرانده‌اند، با اصول و فنون مشاوره آشنا شده و در حال ارتقاء هستند دانش و مهارت خود هستند.
 
نماینده مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران در مجامع و مراسمات بین‌المللی و کشوری بانوان عنوان کرد: هم اکنون حدود ۱۵ مشاور از خواهران مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در غرفه مشاوره این مرکز در طی روزهای مختلف ماه مبارک رمضان به ارائه خدمات مشاوره به عموم مردم می‌پردازند.