حجت‌الاسلام والمسلمین یوسفی‌مقدم:

خواهران طلبه می‌توانند در عرصه پژوهش، گام‌های مثبت و مفیدی را برای جهان اسلام بردارند

شناسه خبر : 60899

1397/03/09

تعداد بازدید : 227

خواهران طلبه می‌توانند در عرصه پژوهش، گام‌های مثبت و مفیدی را برای جهان اسلام بردارند
رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن گفت: به اعتقاد بنده خواهران طلبه باید در بخش‌های آموزش و پژوهش حضور داشته باشند و اگراین زمینه‌ها درست فراهم شود، ظرفیت‌هایی که در بین خواهران ما وجود دارد به فعلیت خواهد رسید.
به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصادق یوسفی‌مقدم رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن در حاشیه بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در بازدید از غرفه مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران با اشاره به موقعیت خوب این این غرفه در این نمایشگاه قرآن گفت: جامعه باید حضور خواهران را در بخش‌های علمی و فرهنگی و پژوهشی احساس کند و بایستی این حضور از حالتِ ذهنی به حالتِ احساس و خارجی دربیاید چون حقیقتاً من در مراکزی که تدریس داشتم احساس کردم دانشجویان خواهر، توانمندی‌های خاصی دارند حتی به رئیس آن مجموعه گفتم این ظرفیت وجود دارد و باید این ظرفیت بارور شود و اینها مطرح شوند و توانمندی‌های بسیار خوبی در بخش خواهران در عرصه پژوهش و آموزش وجود دارد.
 
وی با بیان اینکه به اندازه‌ای که جامعه به حضورِ علمی و فرهنگی زنان نیاز دارد به حضور ترویجیِ آنها نیاز ندارد، عنوان کرد: البته حضورِ ترویجی و تبلیغی خوب است اما این حضور ترویجی و تبلیغی باید از یک پشتوانه علمی برخوردار باشد و به اعتقاد بنده خواهران طلبه باید در بخش‌های آموزش و پژوهش حضور داشته باشند و اگراین زمینه‌ها درست فراهم شود، ظرفیت‌هایی که در بین خواهران ما وجود دارد به فعلیت خواهد رسید.
 
رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن بیان داشت: بعضی اوقات شاهد بودم مقاله‌ای که یک خواهر طلبه می‌نویسد به قدری این مقاله عالی است که دقیقاً همان نیاز و آن خلائی که ما در جامعه احساس می‌کنیم را هدف قرار داده و به آن پاسخ می‌دهد. بنابراین از آنجایی که «مسئله محوری» یکی از بحث‌های مطرح در حوزه پژوهش است لذا بانوان طلبه و پژوهشگر بیش از دیگران می‌توانند موضوعِ مساله‌محوری را پیش ببرند.
 
وی ابراز داشت: به دلیل اینکه بانوان به جزئیات و به دقایق توجه بیشتری دارند تا مردان و طبیعتاً این ویژگی در پژوهش هم تأثیر می‌گذارد از این رو ما به پژوهش‌های ریز نیاز داریم، بحثهای کلی مطرح کردن، معارف را در یک فضای عمومی و در یک خلائی که مخاطبی ندارد و نیازمندی در آنجا وجود ندارد، لذا مطرح کردن این مباحث خیلی نمی‌تواند مشکلی را از جامعه حل کند.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین یوسفی‌مقدم ادامه داد: بعضی از بحث‌ها خوب است اما در جای خودش، ولی اگر بخواهیم به مسئله و نیازی از جامعه  پاسخ بدهیم باید دقیق بوده، جزئی‌نگر باشیم، گزینشی کار کنیم و به نظرم بانوان از این حیث از برادران پیشگام هستند.
 
وی تصریح کرد: به خواهران طلبه پیشنهاد می‌کنم به مسئله پژوهش توجه بیشتری داشته باشند و از آنها خواهش می‌کنم، باری به هر جهت و برای گرفتن مدرک کار نکنند که البته بسیاری از خواهران طلبه اینگونه نیستند بلکه در حال حاضر اغلب خواهران ما بحمدلله جزو پژوهشگران و محققان هستند ولی با این حال، خواهش می‌کنم تمام خوهران بیشتر تامل و تحقیق کنند و به پژوهش بپردازند و مطمئنم خواهران در عرصه پژوهش می‌توانند گام‌های مثبت، مؤثر و مفیدی برای جامعه اسلامی در کشور خودمان و در کل جهان اسلام بردارند.
 
رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن با اشاره به برخی از ویژگی‌های یک پژوهش خوب، اظهار داشت: پژوهش مهم و مفید آن پژوهشی است که کاربردی باشد یعنی به نیاز جامعه پاسخ بدهد و بنده احساس می‌کنم نیاز جامعه را خانم‌ها بهتر درک می‌کنند به لحاظ ویژگیِ ذاتی بانوان که این ویژگی‌ها باعث می‌شود پژوهش از حالتِ کلی خارج شود و حالت عینی و خارجی و جزئی به خود گرفته و مطابق نیاز باشد و از حالت ذهنی محض، خارج شود. امیدوارم در آینده شاهد درخشش بیشتر خواهران طلبه در عرصه‌های پژوهشی و فناوریِ علمی باشیم.