پایان نگارش قرآن روی صفحات حریر در افغانستان

شناسه خبر : 60581

1397/03/03

تعداد بازدید : 174

پایان نگارش قرآن روی صفحات حریر در افغانستان
نگارش قرآنی نفیس که روی پارچه ابریشمی نوشته شده، اخیراً در افغانستان به پایان رسید، شاهکاری که خطاطان آن امیدوار هستند به حفظ سنت خوشنویسی در کشورشان کمک کند.

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی حوزه‌های علمیه خواهران به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ این قرآن شامل ۶۱۰ صفحه است که تیمی متشکل از ۳۸ خطاط و هنرمند مینیاتوریست دو سال تمام برای نگارش و تذهیب آن تلاش کردند. این قرآن کار دست هنرمندان افغانستانی است، جلد آن از چرم بز ساخته شده است و ۸,۶ کیلوگرم وزن دارد.

قمرالدین چیشتی، استاد خوشنویسی ۶۶ ساله به خبرگزاری فرانسه گفت: هدف ما زنده نگه داشتن هنر خوشنویسی در افغانستان است. هنری که بخشی از فرهنگ ما است. هنر چیزی نیست که بتوان روی آن قیمت گذاشت. خلق این اثر توفیقی الهی برای ماست و هیچ قیمتی نمی‌توان برای آن تعیین کرد.

برای خطاطی هر صفحه از این قران ابریشمی حداقل دو روز زمان مورد نیاز بوده و اگر اشتباهی رخ می‌داده، این زمان بیشتر هم می‌شده است. برای نگارش این قرآن از خط نسخ استفاده شده که نوشتن و خواندن آن راحت باشد. کشیدن نقش و نگارهای حاشیه هر صفحه (تذهیب) نیز بیش از یک هفته زمان برده است.

رنگ‌های مورد استفاده در نقوش این قرآن که به سبک دوران تیموری است، رنگ های طبیعی است که برای تهیه آن‌ها از موادی مثل طلا و برنز استفاده شده است.

هنرمندان و خطاطانی که این کار را انجام داده‌اند، امیدوارند بتوانند خوشنویسی سایر آثار اسلامی و مذهبی را شروع کنند و به این ترتیب برای هنرمندان موسسه‌شان و سایر مسلمانان فارغ‌التحصیل رشته‌های علوم اسلامی و قرآنی دنیا کارآفرینی کنند.