برگزاری نشست سلامت همزمان با روز بیماری های خاص و صعب العلاج در مركز تخصصي فقه و اصول النفيسه اصفهان

شناسه خبر : 59930

1397/02/25

تعداد بازدید : 190

نشست سلامت با موضوع «نحوه برخورد اطرافیان با بیماران صعب العلاج» با سخنرانی «لیلا عبداللهی» کارشناس رشته مامایی و مدرس حوزه های علمیه در مركز تخصصي فقه و اصول النفيسه اصفهان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری-اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران؛ در این نشست خانم عبداللهی، با تقسیم بیماریها به عمومی و صعب العلاج مانند انواع سرطانها، هپاتیت،اعتیاد، بیماریهای پیشرفته رماتیسم، بیماریهای شدید روانی و... گفت: مشکل فرهنگی در مواجهه با بیماری های صعب العلاج آموزش ندیدن خانواده ها و جامعه برای نحوه برخورد با این بیماران است .

مدرس حوزه علمیه؛ نیاز به کمک و همراهی، حفظ آرامش و احترام، ایجاد پیوند عاطفی و شاداب بودن از سوی اطرافیان را از مهمترین موارد قابل توجه در این خصوص ذکر کرد.

 وی در ادامه افزود: بروز احساسات منفی، ترس و ناراحتی، حس بد سربار بودن، کارهای ناقص در زندگی، ترحم و افت اعتماد به نفس از دیگر مواردیست که بابی توجهی، موجب تشدید و تحمیل بیشتر بیماری می شود.

معینه حج علاوه بر حمایت اطرافیان از این بیماران، حمایت دولت و جامعه را هم ضروری دانست و اذعان کرد: با وجود هزینه های بالای درمان، بحران مالی برای خانواده ایجاد می گردد که به تبع آن اجتماع نیز دچار بحران خواهد شد .

وی توجه به حال روحی و روانی بیمار را از دیگر نکات مهم بیان نمود و گفت: بیمار با مطلع شدن از وضع بیماری خود، ممکن است ابتدا دچار عصبانیت، سپس انکار بیماری و پس از پذیرش بیماری دچار نگرانی و سپس دچار افسرگی می شود که در این تمام مراحل همراهی پزشک مربوطه نیاز است با بیمار همراه شود. اما باید بیمار از بیماری خود مطلع باشد ولی لزومی ندارد جزئیات بیماری به وی گفته شود.

خانم عبداللهیدر ادامه تاکید کرد: اطرافیان با حفظ استقلال شخصیتی بیمار، باید برخورد علمی با بیماری داشته و از بیان هرگونه مبحث خرافی، درمان غیر علمی و شبه علمی پرهیز نمایند.