در مدرسه علمیه خواهران الزهرا«س» یزد عنوان شد:

مناجات شعبانیه، نسیم نوازشگر روح انسان

شناسه خبر : 59881

1397/02/24

تعداد بازدید : 78

مناجات شعبانیه، نسیم نوازشگر روح انسان
به مناسبت فرارسیدن ماه شعبان المعظم، «خانم ساروخانی»، استاد حوزه در مدرسه علمیه خواهران الزهرا(س) یزد به شرح مناجات شعبانیه پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری-اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، خانم ساروخانی با بیان این‌که ماه‌های رجب، شعبان و رمضان برای صیقل‌نمودن روح انسان است، شعبان را ماه آمادگی و مقتضی برای ماه‌رمضان دانست و گفت: یکی از خیرهای کثیر ماه شعبان، مناجات عارفانه شعبانیه است که علاوه بر این ماه، در همه ایام سال قرائت می شود و با مضامین عارفانه‌اش، لذتی معنوی برای انسان به ارمغان می‌آورد.

استاد حوزه با اشاره به فراز نخست این مناجات که با صلوات بر رسول گرامی اسلام و اهل بیت ایشان(ع) آغاز می‌شود، خاطرنشان کرد: علت شروع این فراز از مناجات با صلوات، نشأت گرفتن تمام خیرها و برکات از وجود مبارک پیغمبر و آل ایشان(ع)است؛ علاوه بر این که به وسیله‌ این ذکر، آنان را واسطه‌ بین خود و خدا قرار داده و زمینه استجابت دعای خویش را فراهم می‌آوریم.

وی در ادامه تصریح کرد: این فراز مشتمل بر نکات مهمی همچون ناچیزی انسان در برابر خدا، درخواست از پروردگار برای شنیدن تقاضا، گریز از غیرخدا و پناه بردن به او، تضرع و اظهار نیاز به پروردگار و امید به او است که به تنهایی درسی آموزنده برای انسان می باشد.

خانم ساروخانی در پایان با اشاره به دو لفظ «و اسمَع و اقبَل» در این فراز، ادامه داد: شنوا بودن خداوند، گاه به معنای شنیدن تمام گفت و گوها و گاه به معنای شنیدن و اجابت نمودن است که معنای موردنظر دراین فراز، همین می‌باشد.