مؤسس مدرسه علمیه خواهران فاطمیه س فسا

فسا با هزار و صد شهید شهرستانی پرافتخار و غیور است

شناسه خبر : 58297

1397/01/22

تعداد بازدید : 214

فسا با هزار و صد شهید شهرستانی پرافتخار و غیور است
مؤسس مدرسه علمیه خواهران فاطمیه(س) فسا گفت: شهرستان فسا با یک هزار و صد شهید، شهری پر افتخار و غیور است که آمار شهدا و جانبازان و آزادگانش از تعداد شهدا و جانبازان و آزادگان برخی استان‌های کشور نیز بیشتر است.

به گزارش پایگاه خبری-اطلاع‌رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، «حجت‌الاسلام حسین جمالی‌زاده» مؤسس مدرسه علمیه خواهران فاطمیه(س) فسا در مراسم بزرگداشت روز فسا، گفت: فسا شهر مردان بزرگ و اسطوره‌های علمی کم‌نظیری مانند ابو‌الحسین عبد‌الرحمان بن عمر صوفی فسوی است. 

وی افزود: ابو‌الحسین عبد‌الرحمان بن عمر صوفی فسوی ریاضیدان و منجمی است که آثار او با اقبال بزرگانی مانند ابوریحان و خواجه‌نصیر و حتی دانشمندان مراکز علمی معتبر جهانی مواجه شد؛ برخی از کتب وی تا قرن 19 در محافل علمی غرب و شرق عالم مورد استقبال بود و به پاس بزرگداشتش نامش را بر یکی از سیارات کشف شده نهاده‌اند.

مؤسس مدرسه علمیه خواهران فاطمیه(س) فسا خاطرنشان کرد: فسا اندیشمندان بزرگی را پرورانده است؛ ابومحمد درستویه ابوعلی نحوی فسوی دو اندیشمند ادبیاتی این شهرستان هستند؛ شیخ کمال‌الدین مسیحا فدشکویی فسایی نیز که نوه ملاصدرای شیرازی و داماد ملا محمد تقی مجلسی هستند، فقیه، فیلسوف، مفسر و ادیبی بزرگ بودند.

حجت‌الاسلام والمسلمین جمالی‌زاده عنوان کرد: فسا در زمان معاصر نیز دانشمندان بزرگی را به دنیا معرفی کرده است؛ دکتر منصور رستگار فسایی، شاعر پرآوازه و چهره ماندگار سال 1382، با بیش از 50 اثر تألیفی و پرورش دانشجویان متعدد در ایران و کشور‌هایی مانند امریکا، انگلستان و هندوستان، از جمله بزرگان این شهرستان است.

وی خاطرنشان کرد: شهرستان فسا با یک هزار و صد شهید، شهری پر افتخار و غیور است که آمار شهدا و جانبازان و آزادگانش از تعداد شهدا و جانبازان و آزادگان برخی استان‌های کشور نیز بیشتر است.