در مدرسه علمیه خواهران حضرت فاطمه محدثه س اصفهان مطرح شد

بررسی نوع پوشش بانوان طلبه در جامعه

شناسه خبر : 58266

1397/01/21

تعداد بازدید : 325

بررسی نوع پوشش بانوان طلبه در جامعه
کرسی آزاداندیشی طلبه‌محور با موضوع «پوشش طلاب خواهر در جامعه، چگونگی، الزامات» در مدرسه علمیه خواهرانحضرت فاطمه محدثه(س) اصفهان برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه‌ خبری_اطلاع‌رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، کرسی آزاداندیشی با موضوع پوشش طلاب خواهر در جامعه، چگونگی، الزامات با حضور «خانم‌ زهرا غفاریان» به عنوان استاد داور، «حجت‌الاسلام والمسلمین ناجی» به عنوان دبیر نشست و چهار نفر از طلاب موافق و مخالف، در مدرسه علمیه خواهران حضرت فاطمه محدثه(س) اصفهان برگزار شد.

خانم غفاریان در ابتدای این جلسه گفت: بحث پوشش نخبگان مسئله‌ای مهم است؛ زیرا مردم به اعمال و رفتار نخبگان می‌نگرندو آن‌ها را الگوی خود قرار می‌دهند؛ پس سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا شریعت در مورد رنگ و حد پوشش، مدلی ارائه داده است یا خیر؟

در زمان اختصاص داده شده به گروه موافقین، یکی از طلاب به حضور زنان در جامعه با رنگ مشکی اشاره کرد و بیان کرد: با توجه به روایات متوجه می‌شویم که مشکی برای زنان رنگی مصون‌کننده است

وی یبان کرد: در کلام امام صادق(ع) در کتاب وسائل الشیعه نیز به این نکته اشاره شده است که رنگ مشکی موجب تقلیل شهوت می‌شود.

در ادامه یکی ازمخالفین با اشاره به عرف جامعه امروز، عنوان کرد: آیا عرف جامعه امروز، رنگ مشکی را می‌پسندد، آیا پوشیه را می پسندد؟ آنچه مسلم است این است که احکام دستخوش تغییر می‌شود؛ پس عرف جامعه می‌تواند نحوه پوشش تاثیر گذار باشد؛ همان‌‌گونه که عرف لباس زنان مسلمان در هر کشوری متفاوت است.

گروه موافق پوشش حداکثری در پاسخ به  این نظریه گفت: ما مکلف به شرع هستیم نه عرف؛ دین مختص به همه ادوار است و مختص به 1400 سال پیش نیستگ ما مکلف به عمل  به سیره زنان کشورهای دیگر و الگوگیری از عرف جامعه  آن‌ها نیستیم.

حجت‌السلام والمسلمین ناجی در ادامه این مباحث از دو گروه این سوال را مطرح کرد که به نظر شما پوشش یک طلبه خواهر در جامعه  امروز باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

موافقین با بیان روایتی از حضرت زهرا(س) مبنی بر اینکه برای یک زن بهتر است نه مرد نامحرمی او را ببیند و نه او نامحرمی را ببیند، قائل به حجاب حداکثری بودند که اعم از پوشیه و غیر پوشیه است.

گروه مخالف نیز با بیان نظر مراجع گفتند: دیدگاه مراجع تقلید برای زنان عادی همان پوشش و حدودی است که اسلام مطرح کرده است ولی مناسب است حجاب یک طلبه بیشتر از این باشد.

در جمع بندی این مناظره، خانم غفاریان با اشاره به آیاتی از قرآن کریم، گفت: خداوند در آیه 59 سوره احزاب، تکلیف به پوشیدن چادر می‌کند؛ این امر نشان‌دهنده این است که خداوند متعال برای زنان مسلمان نوع لباس نیز در نظر گرفته است و این ارزش یک زن را بیان می‌کند که خداوند آن‌ها را رها  نکرده است.

استاد حوزه به واکاوی نظر صحیح با استناد به سیره حضرت زهرا(س) بیان کرد: حضرت زهرا(س) یکی از معیار‌هایی برای فهم آیه 59 سوره احزاب است؛ در کتاب الاحتجاج طبرسی بیان شده است که زمانی که حضرت زهرا(س) به مسجد می‌رفتند، جلبابی بر تن داشتند؛ به گونه‌ای تمام بدن را پوشیده بود و پایین آن به زمین کشیده می‌شد.

غفاریان، داور این کرسی با اشاره به این که رنگ پوشش چگونه باید باشد افزود: در بطن معنای جلباب رنگ سیاه نیز نهادینه شده است؛ از طرفی در روایات نیز به این مساله اشاره شده است که پوشش زن نباید مورد جلب توجه دیگران شود.

وی در رابطه با مسئله تعارض عرف و شرع، بیان کرد: عرفی که با شرع مطابقت داشته باشد اشکالی ندارد؛ اما درصورت تقابل این‌دو، شرع مقدم خواهد بود.