مدیر حوزه علمیه خواهران استان قم:

مراکز پژوهشی خواهران زمینه‌ساز حضور بانوان در تولید علم دینی است

شناسه خبر : 57662

1396/12/22

تعداد بازدید : 402

مراکز پژوهشی خواهران زمینه‌ساز حضور بانوان در تولید علم دینی است
«حجت‌الاسلام والمسلمین محسن صالح» با اشاره به اینکه تاسیس مراکز پژوهشی خواهران، گام بلندی برای زمینه‌سازی حضور بانوان در تولید علم دینی است، گفت: از اهداف مرکز پژوهش‌های اسلامی نورالزهرا، بررسی و حل مسائل و چالش‌های معرفتی جامعه زنان است.
 
 
به گزارش پایگاه خبری-اطلاع‌رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، «حجت‌الاسلام والمسلمین محسن صالح» در آیین افتتاحیه مرکز پژوهش‌های اسلامی نورالزهرا قم، بیان کرد: بر اساس روایات ائمه‌اطهار(علیهم‌السلام) قم از نظر دینی، علمی و معرفتی، اتمام حجتی برای جهانیان است؛ لذا نهادهای علمی قم باید به‌عنوان مراکز علمی مرجع برای مردم ایران و جهان شناخته شوند.
مدیر حوزه علمیه خواهران استان قم اظهار کرد: قم در بخش حوزه علمیه برادران توانسته این مرجعیت را به دست آورد اما حوزه‌های علمیه خواهران در رسیدن به مرجعیت علم دینی باید رشد بیشتری داشته باشند.
وی به ارائه آماری از طلاب حوزه‌های علمیه خواهران پرداخت و عنوان کرد:‌ حوزه‌های علمیه خواهران از نظر کمی رشد خوبی داشته‌اند اما به لحاظ محتوایی باید بیش از این پیشرفت داشته باشند.
حجت‌الاسلام والمسلمین صالح افزود:‌ برای تقویت و رشد کیفی و علمی حوزه‌های علمیه خواهران برنامه‌های مختلفی را در نظر گرفتیم که یکی از آن‌ها راه‌اندازی مراکز پژوهشی بود.
وی بیان کرد: با توجه به ظرفیت‌های بالقوه حوزه‌های خواهران که باید رویوکرهای پژوهشی و تحقیقاتی داشته باشند، اقدام به فراهم کردن بستری برای اجرایی کردن توانایی تحقیقاتی طلاب خواهر کردیم که راه‌اندازی مرکز‌ پژوهش‌های اسلامی نورالزهرا در قم از جمله این اقدامات بود.
مدیر حوزه علمیه خواهران استان قم بیان کرد: ‌یکی از اهداف ما در تاسیس مرکز پژوهش‌های اسلامی نورالزهرا فراهم کردن محیط پژوهشی متناسب و اختصاصی برای خواهران طلبه بود.
وی با اشاره به اینکه تاسیس مراکز پژوهشی برای خواهران طلبه گام بلندی برای زمینه‌سازی حضور بانوان در تولید علم دینی است، خاطرنشان کرد: از دیگر اهداف این مرکز، بررسی و حل مسائل و چالش‌های معرفتی جامعه زنان است؛ این مرکز باید با عقاید انحرافی و آموزه‌های فمینیستی که خانواده‌ها را مورد هدف قرار داده‌اند مبارزه کنند.
حجت‌الاسلام والمسلمین صالح با اشاره به اینکه از دیگر اهداف ما در تاسیس مراکز پژوهشی، ارتقا و گسترش پژوهش‌های عالمانه و اجتهادی با رویکرد موضوع‌شناسی است، بیان کرد: پاسخگویی به مسائل مستحدثه زنان در عرصه خانواده باید در دستور کار این مرکز پژوهشی قرار بگیرد.
وی با بیان اینکه مرکز پژوهش‌های اسلامی نورالزهرا می‌تواند تربیت‌کننده بانوانی در تراز علمی جهان اسلام باشد، خاطرنشان کرد: کارگاه‌های علمی مسئله محور، کارگاه‌های مهارت افزایی در زمینه پژوهش بانوان طلبه، برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی، شناسایی خواهران پژوهش‌گر فارغ‌التحصیل حوزوی و ایجاد بانک اطلاعات از آن‌ها از اولویت‌های این مرکز است.
مدیر حوزه علمیه خواهران استان قم از راه‌اندازی رشته‌های سطح 4 در مرکز پژوهش‌های اسلامی نورالزهرا خبر داد و گفت: ‌این کار در راستای تبدیل کردن حوزه‌های علمیه خواهران به یک نهاد مرجع در زمینه زن و خانواده است.
1007