مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی فاطمه معصومه س بندرعباس:

حیای عقل، یکی از شاخصه های انسان عاقل است

شناسه خبر : 57637

1396/12/22

تعداد بازدید : 194

حیای عقل، یکی از شاخصه های انسان عاقل است
«خانم جعفری سراجی» گفت: یکی از شاخصه های انسان عاقل، حفظ عفت و حیای عقل است که از علم و دانش انسان نشات می گیرد.

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، «خانم مریم جعفری سراجی» در درس اخلاق موسسه آموزش عالی حوزوی فاطمه معصومه(س) بندرعباس، که در سالن اجتماعات این موسسه برگزار شد، با اشاره به روایت "اعقل الناس احیاهم" از امام علی(ع)، افزود: یکی از شاخصه های انسان عاقل، حیا است که تعابیر مختلفی دارد.
وی در معرض گناه قرار نگرفتن را تعریف اخلاقی حیا عنوان کرد و افزود: مرتبه حیا قبل از عفت است که سبب دوری انسان از گناه می شود.
خانم جعفری سراجی با اشاره به اهمیت محتاط بودن در اعمال و رفتار، عنوان کرد: احتیاط یک حرکت ظریف عقلی برای جلوگیری از خطا است، لذا بحث احتیاط در تمامی رفتارها معیار قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه داشتن حیای عقلی بسیار ضروری است، ادامه داد: حیای عقل یعنی انسان از روی عقل احساس حیا کند و حیای جهل یعنی انسان مثلا از پرسیدن، یاد گرفتن یا عبادت کردن در بعضی محیط ها حیا کرده و خجالت بکشد.
استاد حوزه تصریح کرد: حیای جهل رفتاری جاهلانه و ناپسند است که باید از آن پرهیز شود.
وی اظهار داشت: آخرین حد حیا این است که انسان با همه وجود واقف به نظارت خداوند متعال در همه ی احوال باشد که این مسئله یکی از عوامل بازدارنده گناه است.
خانم جعفری سراجی در پایان گفت: اگر انسان همواره خود را تحت مراقبت کسی که یک لحظه در نهان و آشکار از معرض دید او پنهان نیست، ببیند و در عین حال مرتکب گناه شود, بی حیا و جاهل به قدرت ذات الهی است.