مدیر حوزه علمیه خواهران هرمزگان:

کنترل مدهای در تضاد با عفاف و حیا از ضروریات است

شناسه خبر : 57546

1396/12/21

تعداد بازدید : 206

کنترل مدهای در تضاد با عفاف و حیا از ضروریات است
حجت الاسلام والمسلمین عبادی زاده با بیان اینکه کنترل مدهای در تضاد با عفاف و حیا از ضروریات است، گفت: هر مدی که با مقوله عفاف و حیا در تضاد باشد، جز مدهای ناپسند است.

حجت الاسلام والمسلمین «محمد عبادی زاده» روز دوشنبه در آستانه عید نوروز در گفت و گو با پایگاه خبری – اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران بیان کرد: همه ساله با نزدیک شدن به فصل عید باستانی نوروز، در کشور سوالاتی نظیر رنگ سال، سوالات مختلفی پیرامون خرید لباس و رنگ مد سال ذهن افراد جامعه، خصوصا افرادی که به ظاهر، تیپ و مد اهمیت بیشتری می دهند را به خود مشغول می کند.
وی در ادامه با اشاره به ضرورت بومی بودن مد ها با دین، فرهنگ، آداب و رسوم مردم هر کشور، بیان کرد: لباس های بدن نما و چسبان به عنوان یک مد، خلاف اسلام، حیا و عفت است که باید جلو گسترش آن در میان جوانان کشور گرفته شود.
نماینده ولی فقیه در دانشگاه هرمزگان با ابراز تاسف از تشبه ظاهری برخی از جوانان به کفار، افزود: با توجه به فرهنگ غنی اسلام، مسلمانان و جامعه اسلامی باید هویتی مستقل داشته باشد و پیروی از  فرهنگ ها، آداب و رسوم مغایر با این فرهنگ، تقبیح و ناپسند است.
وی با بیان اینکه ایران و ایرانیان دارای فرهنگ مستقل دینی و ملی بسیار ارزشمندی هستند، تصریح کرد: خداوند به یکی از پیامبرانش فرمود: «برو و به قوم خود بگو پوششتان مثل دشمنان من نباشد» که این امر نشان دهنده اهمیت داشتن هویت مستقل حتی در نوع پوشش در میان مسلمانان است.
استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: مدها و تغییراتی که در نوع خوراک و پوشاک افراد جامعه به وجود می آید، امر طبیعی و مطلوبی است.
حجت الاسلام والمسلمین عبادی زاده با بیان اینکه امروزه مدهای موجود در جامعه به نوعی مدهای تحمیلی بدل شده است، اضافه کرد: بیش از 95 درصد از این مد ها تحمیلی و وارداتی است که با اهداف و اغراض فرهنگی و اقتصادی تولید می شود.
حجت الاسلام عبادی زاده با اشاره به نقش تولیدکنندگان و رسانه های ارتباط جمعی در این مقوله، بیان کرد: رسانه ها در ترویج مدگرایی نقش بسیار مهمی دارند و مسئولان رسانه ها خصوصا صدا و سیما باید در تبلیغ مدها، مدیریت لازم را داشته باشد تا جوانان گرفتار مدهای ناپسند نشوند.
وی تصریح کرد: متقاضیان مدهای تحمیلی، افراد دارای خلا شخصیتی، کمبود توجه یا دارای کمبود های عاطفی هستند.
استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: نخستین مشتری مدهای تحمیلی را این افراد تشکیل می دهند تا از این راه توجه دیگران را به خودشان جلب کنند.
استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه مدگرایی در بانوان بیش تر رواج دارد، گفت: به صورت فطری، زنان نسبت به مردان خواهان مطلوبیت بیشتری هستند که این امر طبیعتا دارای اقتضائاتی است.
وی ادامه داد: برخی از زنان با افراط در این میل فطری، دچار معظلات و گناهانی مانند اسراف، تجمل گرایی و پیروی از مدهای مغایر با عفت و حیا می شوند.  
مدیر حوزه علمیه خواهران هرمزگان با اشاره به سو استفاده صنایع مد از زنان، بیان داشت: زنان باید توجه داشته باشند که مصرف کننده افراطی کالاها نشوند و خود نیز به کالای تبلیغاتی مبدل نشوند.
وی با بیان اینکه بانوان باید جایگاه و ارزش خود را حفظ کنند، تصریح کرد: بانوان نباید تبدیل به یک وسیله در دست اجانب و دشمنان شوند تا مدهای خودشان را به آنان غالب کنند.
حجت الاسلام والمسلمین عبادی زاده در پایان گفت: با شناخت و آگاهی و سپس مدیریت صحیح، بانوان می توانند از چنگال اسارت مد و مدگرایی بیگانه مصون بمانند و این مستلزم همکاری و همیاری مسئولان مربوطه است.