گسترش حفظ قرآن در پنسیلوانیا، دستاورد رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی

شناسه خبر : 57084

1396/12/12

تعداد بازدید : 240

گسترش حفظ قرآن در پنسیلوانیا، دستاورد رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی
حفظ قرآن برای مسلمانان در ایالت پنسیلوانیای آمریکا، همانند مسلمانان سایر نقاط جهان، دستاوردی بزرگ محسوب می‌شود و حضور در کلاس‌های حفظ تحت تاثیر برنامه‌های اسلامی رسانه‌ها، روز به روز در حال افزایش است.

به گزارش پایگاه خبری-اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران به نقل از پایگاه خبریphilly.com؛ شش کودک مسلمان که در دوره‌ قرآنی موسسه قبا در غرب فیلادلفیا واقع در ایالت پنسیلوانیا مشغول به یادگیری این کتاب آسمانی هستند، عصر هر روز به مدت دو ساعت در این موسسه حاضر می‌شوند و به حفظ قرآن می‌پردازند.

شاید حفظ قرآن برای آن‌ها سال‌ها به طول انجامد اما آن‌ها در مسیری پیش می‌روند که کمتر دانش‌آموزی در طول سه دهه تاسیس این موسسه توانسته است طی کنند.

این دانش آموزان تلاش می‌کنند کل قرآن را حفظ کنند و اگر موفق شوند به عنوان چهره برجسته جامعه مسلمانان مورد احترام ویژه قرار خواهند گرفت.

اناس مهیمن، مدیر موسسه قبا در این مورد گفت:‌ ما این دانش‌آموزان را حافظان کلام خدا می‌نامیم و این آرزوی همه والدین مسلمان است که فرزندشان کل قرآن را حفظ کند.


نحوه آموزش
دانش‌آموزان در کلاس حفظ به صورت آرام می‌نشینند و به حفظ قرآن می‌پردازند و تنها زمانی که سوالی دارند از جای خود بلند شده و پیش استاد می‌روند تا از استاد راهنمایی بگیرند.

نعمان چیما، امام یکی از مساجد فیلادلفیا و از مدرسان این دوره، در این باره گفت: حفظ قرآن با اهدافی که برای آن به صورت هفتگی، ماهانه و سالانه تعیین می‌شود، انجام می‌شود.

وی افزود: قبل از اینکه آموزش حفظ شروع شود به دانش‌آموزان زبان عربی را آموزش می‌دهیم و بعد بر اساس استعداد، برای هر کدام چند خط و یا صفحه برای حفظ تعیین می‌کنیم و دوباره خواندن صفحات حفظ شده قبلی به حفظ موارد جدید کمک می‌کند.

قرآن‌آموزان همچنین باید همزمان با خواندن و حفظ قرآن، تجوید را نیز یاد بگیرند.

 

موفقیت در حفظ

اناس مهیمن، در مورد موفقیت دانش‌آموزان قرآنی در حفظ گفت: از زمانی که موسسه قبا از سال ۱۹۸۸دوره‌های حفظ قرآن را آغاز کرد شش نفر از بین صدها دانش‌آموز موفق به حفظ کل قرآن شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه حفظ قرآن در ایالت پنسیلوانیا سنت دیرینه‌ای نیست، اظهار کرد: آخرین حافظ در سال ۲۰۱۰موفق به حفظ کل شد که از جامعه آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار بود که بسیاری از اعضای آن‌ تازه‌مسلمان هستند.