مدیر نظارت و ساماندهی حوزه علمیه خواهران گلستان:

یکی از حربه های شیطان جهت انحراف جامعه، فراموشی یاد خدا است

شناسه خبر : 56560

1396/12/02

تعداد بازدید : 304

یکی از حربه های شیطان جهت انحراف جامعه، فراموشی یاد خدا است
«خانم حسینی واعظ» گفت: به فراموشی سپردن یاد خدا، یکی از حربه هایی است که شیطان جهت انحراف افراد جامعه از آن استفاده می کند.

به گزارش پایگاه خبری- اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، «خانم سیده نفیسه حسینی واعظ» در ویژه برنامه سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) که در جمع بانوان مدیریت حوزه علمیه خواهران استان گلستان برگزار شد، به بررسی آموزه های تفسیری خطبه فدکیه پرداخت و بیان کرد: حضرت زهرا(س) در خطبه فدکیه، یکی از نقاط ضعف جامعه ی مسلمانان را پیروی از شیطان عنوان کرده اند و می فرمایند: «وَ أَطْلَعَ الشَّیْطَانُ رَأْسَهُ مِنْ مَغْرَزِهِ».

وی با اشاره به اینکه شیطان برای انحراف انسان ها، حربه ها و سلاح هایی دارد، خاطر نشان کرد: شیطان هفت گام، سلاح و حربه جهت انحراف انسان ها دارد که باید طبق دستورات قرآن از آنها پرهیز شود.

استاد حوزه ادامه داد: در این رابطه در قرآن مجید آمده است: از گام ها و حربه های شیطان پیروی نکنید، «لاتَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ».

وی اضافه کرد: کسانی که با حضرت زهرا(س) در افتادند، از این هفت حربه جهت ضربه زدن به آن بانوی مکرم اسلام، استفاده کردند.

خانم حسینی واعظ نخستین حربه ی شیطان را ایجاد کینه و نفرت عنوان کرد و گفت: پس از القای کینه توسط شیطان، حوادث و رفتار های ناپسند، ایجاد می شود بطوری که در روایات آمده است: اگر تمام صفات رذیله را جمع کنید، مادرشان «کینه»است، «اَلاُمُّ الخُلق الحِقدُ».

وی افزود: کینه نخستین صفت رذیله ای است که در زمان رسول خدا(ص)، بسیاری از مخالفت ها با حضرت براساس آن ایجاد شد.

استاد حوزه غفلت و فراموشی یاد خدا را دومین گام شیطان عنوان کرد و اظهار داشت: یکی از حربه هایی که شیطان برای انحراف جامعه از آن بهره می گیرد، به فراموشی کشاندن یاد خدا است که بی تردید با کم رنگ شدن یاد خدا، انسان آسیب پذیر می شود.

حسینی واعظ ضمن بیان ویژگی های انسان های آگاه، خاطرنشان کرد: انسان های آگاه با یاد خداوند، طلب غفران و بخشش می کنند و زمانی که به یاد آخرت می افتند، به خود بشارت می دهند.

وی توجیه کردن گناه را سومین گام شیطان معرفی کرد و افزود: به تعبیر قرآن، شیطان بواسطه توجیه، گناه را در نظر انسان زینت می بخشد.

کارشناس دینی یکی از گام ها و کارهای شیطان را زینت دادن گناه در دید انسان بیان کرد و گفت: خداوند در قرآن می فرماید: شیطان سعی می کند تا شما را از چهار طریق به مسیر خودش بکشد.

وی ادامه داد: حضرت زهرا(س) نیز در خطبه اش در این باره می فرماید: «وَ أَطْلَعَ الشَّیْطَانُ رَأْسَهُ مِنْ مَغْرزِهِ هَاتِفاً بِکُمْ، فَأَلْفَاکُمْ لِدَعْوَتِهِ مُسْتَجِیبِینَ»

حسینی واعظ با بیان این که هر قدر اعتقاد انسان به معاد و قیامت ضعیف باشد، آسیب پذیری او در مقابل گناه بیشتر می شود، اذعان کرد: شیطان، انسان ها را از راه مطامع مالی نیز به انحراف می کشاند که باید مراقب این وسوسه ها باشیم.

استاد حوزه اضافه کرد: پس گام های شیطان را بشناسیم و از این فرمان قرآن «لاَ تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ» پیروی کنیم.

وی در پایان عُجب، غرور و تکبر، آمال و آرزو و ایجاد تفرقه و اختلاف را از دیگر گام های شیطان عنوان کرد.