با همکاری مدیریت حوزه علمیه خواهران هرمزگان؛

همایش تخصصی احیاء فرهنگ خمس در بندر عباس برگزار شد

شناسه خبر : 56213

1396/11/25

تعداد بازدید : 179

همایش تخصصی احیاء فرهنگ خمس در بندر عباس برگزار شد
نخستین همایش تخصصی احیاء فرهنگ خمس با همکاری مدیریت حوزه علمیه خواهران استان هرمزگان در آمفی تئاتر مدرسه علمیه خواهران الزهراء بندرعباس برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری – اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، رئیس ستاد ترویج احکام و عضو شورای استفتائات دفتر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در این همایش بیان کرد: خمس از مهمترین واجبات دینی است که در حفظ، تقویت و ترویج دین و ارائه خدمات اجتماعی به جامعه مسلمین نقش بسزایی دارد.
حجت الاسلام و المسلمین «محمد حسین فلاح زاده» تبیین احکام خمس را از رسالت های مهم روحانیون دانست و تاکید کرد: خمس یکی از واجبات است که برای احیا و ترویج این فریضه واجب الهی باید امر به معروف و نهی از منکر شود که نقش علما و روحانیون در این زمینه بسیار برجسته است.
وی بیان کرد: انجام دادن امور مربوط به حساب و کتاب خمس از وظایف روحانیون است و در این محاسبه باید فتوای مرجع تقلید خمس دهنده در نظر گرفته شود.
وی از «پول پس انداز شده»، «اموال و املاک مازاد بر نیاز»، «موونه مصرفی اضافه شده» و «سرمایه(با تفاوت فتوا» را از جمله اموالی برشمرد که خمس بر آنها تعلق می گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین فلاح زاده افزود: سرمایه شامل اموال درآمدزا نظیر «مزرعه»، «کارخانه»، «مغازه»، «ابزار کار»، «کامیون و وانت»، «اتوبوس و مینی بوس»، «تاکسی»، «مطب»، «دفتر کار» و غیره می شود.
رئیس ستاد ترویج احکام و عضو شورای استفتائات دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه دارایی ها شامل سه دسته«خمس تعلق می گیرد»، «خمس ندارد» و «مشکوک» می شود، به طریقه مصالحه در پرداخت خمس اشاره و اذعان کرد: اگر احکام شرعی به درستی تبیین شود جذابیت ایجاد خواهد کرد و در این راستا باید موارد مصرف خمس نیز دقیق و شفاف برای مردم بازگو شود.
حجت الاسلام والمسلمین فلاح زاده یادآور شد: خمس بر هر کسی که کسب و پیشه ای دارد ولو اینکه نماز استیجاری می خواند، اگر از خرج سالش اضافه بیاید تعلق می گیرد.
وی در پایان از تاسیس بنیاد خمس به عنوان امری مبارک نام برد و عنوان کرد: یکی از کارهایی که این بنیاد باید دنبال کند، تهیه جدولی برای راهنمایی در محاسبه خمس و تفاوت فتاوای مراجع در این زمینه و تدوین جزوه ای از مستحبات خمس است.
نخستین همایش تخصصی "احیاء فرهنگ خمس" روز سه شنبه با حضور آیت الله نعیم آبادی(نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان)، حجت الاسلام و المسلمین «محمد عبادی زاده» مدیر حوزه علمیه خواهران استان هرمزگان و روحانیون استان هرمزگان با همکاری مدیریت حوزه علمیه خواهران هرمزگان، استانداری هرمزگان، فولاد هرمزگان، اداره کل تبلیغات استان، بانک مهر اقتصاد، اداره کل امور خیریه و اوقاف، موسسه مالی اعتباری نور، شهرداری بندرعباس، ارداه کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندر عباس برگزار شد.