در مدرسه علمیه فاطمه الزهرا س پارسیان؛

کارگاه آموزشی نرم افزارهای جامع التفاسیر و جامع الاحادیث برگزار شد

شناسه خبر : 56184

1396/11/24

تعداد بازدید : 189

کارگاه آموزشی نرم افزارهای جامع التفاسیر و جامع الاحادیث برگزار شد
کارگاه آموزشی نرم افزارهای جامع التفاسیر و جامع الاحادیث در مدرسه علمیه فاطمه الزهرا پارسیان استان هرمزگان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری – اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، در این کارگاه خانم «زهرا صدیقی» استاد حوزه علمیه خواهران طی سخنانی بیان کرد: هدف از برگزاری این کارگاه آشنایی با نرم افزارهای جامع التفاسیر و جامع الاحادیث و ارتقای سطح علمی طلاب است.
وی با بیان اینکه قرآن کریم کتابی پرارزش، بسیار ژرف و اثرگذار در دلهای انسان های خداپرست است، افزود:  قرآن برای یک زمان و یا یک نسل خاص نازل نشده بلکه کتاب هدایت بشر در همه اعصار بوده است و گذشت زمان هیچ گاه تاثیری در به روز بودن آن ندارد.
استاد حوزه با اشاره به وجود مفاهیم بلند و اسرار و رموز فراوان در قرآن، تصریح کرد: دست یابی به ژرفای مفاهیم قرآنی برای همگان به آسانی میسر نخواهد شد.
وی با تاکید بر نیاز همیشگی بر تفسیر و تأویل قرآن گفت: تفسیر قرآن به معنای واقعی خویش از زمان پیامبر اکرم(ص) آغاز شد، به تدریج هزاران کتاب درباره ی تفسیر قرآن به زبان های گوناگون و با گرایش های مختلف نوشته شده است.
خانم صدیقی ادامه داد: گستردگی تفاسیر، مراجعه به تمامی آنها را برای قرآن پژوهان امری دشوار و بازیابی اطلاعات در مواردی محال کرده است از این رو ضرورت تولید نرم افزارهای تفسیری که حاوی مهم ترین تفاسیر جهان اسلام می باشند روز به روز بیشتر احساس می شود.
وی در پایان به شرح مراحل آموزش این نرم افزارها در کارگاه پرداخت و گفت: در این کارگاه شیوه ی استفاده از نرم افزارهای جامع التفاسیر، جامع الاحادیث و استفاده از متن تفاسیر و روایات و همچنین شیوه ی نمایش و جستجو، یاد داشت برداری، استفاده مطالب در تحقیق و کتاب شناسی به صورت عملی، به طلاب آموزش داده می شود.