مدیر سابق حوزه های علمیه خواهران کشور:

مدیریت حوزه علمیه خواهران نمونه ای از مدیریت جهادی بود / توانایی مشارکت بانوان در تولید علم، از دستاوردهای حوزه های علمیه خواهران بوده است

شناسه خبر : 55850

1396/11/18

تعداد بازدید : 347

مدیریت حوزه علمیه خواهران نمونه ای از مدیریت جهادی بود  /  توانایی مشارکت بانوان در تولید علم، از دستاوردهای حوزه های علمیه خواهران بوده است
مدیر سابق حوزه‌های علمیه خواهران کشور با بیان این که مدیریت حوزه علمیه خواهران نمونه ای از مدیریت جهادی بود گفت: افتخار و شرف ما خدمت به سربازان امام زمان(عج) است و بنده سربازی بودم که امروز پس از ماموریت خود را به اتمام رسانده و به حوزه علمیه باز خواهم گشت.

به گزارش پایگاه خبری – اطلاع رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، حجت‌الاسلام والمسلمین محمودرضا جمشیدی صبح امروز در آیین تودیع و معارفه مدیر حوزه‌های علمیه خواهران که در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران برگزار شد ضمن تسلیت به مناسب ایام شهادت حضرت فاطمه (س) اظهار کرد: انقلاب اسلامی مولود حوزه‌های علمیه است و اگر تمام آیات قرآن را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که تمام شعار‌های انقلاب برگرفته شده از آیات قران است.

وی افزود: شعارهای انقلاب مبارزه با ظالمین، کمک به نیازمندان و مظلومین، تحقق عدالت و ... بوده است و همه این شعار‌ها از شعار‌های انبیا است؛ در حقیقت جمهوری اسلامی ایران تمکنی است که خداوند به برکت خون شهدا و امام خمینی (ره) به حوزه‌های علمیه داده است.

مدیر سابق حوزه‌های علمیه خواهران گفت: ما هرچه که داریم از برکت انقلاب اسلامی است و حوزه‌های علمیه نیز از برکات انقلاب اسلامی است؛ پیش از پیروزی انقلاب کمتز از انگشتان دست مدارس علمیه خواهران وجود داشتند و پس از انقلاب نیز تا تاسیس جامعه الزهرا(س) تعداد مدارس بسیار کم بودند.

وی ادامه داد: در حال حاضر به برکت انقلاب اسلامی قریب به ۵۰۰مدرسه علمیه خواهران در کشور داریم و این پیشرفت‌ها با سیاست‌ها و تصمیمات صحیح شورای عالی حوزه‌های علمیه محقق شده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه‌ علمیه قم خاطرنشان کرد: در ابتدای تاسیس حوزه‌های علمیه خواهران، تصمیم گرفته شده بود که خواهران طلبه خوابگاه نداشته باشند تا بیشتر در کنار خانواده حضور داشته باشند و تاثیرگذار باشند.

وی اظهار کرد: هر مدرسه علمیه خواهران می‌تواند یک کانون اثرگذارتر در منطقه خود باشد و هرچه مدارس علمیه کوچکتر باشد، شعاع‌گیری مدارس و تاثیرگذاری آن‌ها بیشتر خواهد بود؛ امروز شاهد شکوفایی و انفجار نور حقیقی در مدارس علمیه خواهران هستیم چراکه تمام مدارس علمیه خواهران به قطب علمی، ‌فرهنگی و پژوهشی تبدیل شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین جمشیدی عنوان کرد: امار طلبه‌های حوزه‌های علمیه خواهران حدود ۶۵هزار نفر است و حدود یکصد هزار نفر فارغ‌التحصیل نیز در حوزه‌های علمیه خواهران وجود دارد؛ در حال حاضر حدود ۱۷۰کانون قرانی همراه حوزه‌های علمیه خوهران وجود دارد که نتیجه این کانون برگزاری بیش ۵۵هزار نشست قرآنی در ماه مبارک رمضان سال جاری بوده است.

وی افزود: نتیجه همت حوزه‌های علمیه خواهران امروز حاصل شده است  چراکه حوزه‌های علمیه خواهران دستاورد‌های بسیار بزرگی داشته است؛ اولین دستاور‌د‌ حوزه‌های علمیه خواهران تثبیت جایگاه علمی و حقوقی حوزه‌های علمیه خواهران بوده است.

مدیر سابق حوزه‌های علمیه خواهران با بیان اینکه برخی افراد توجهی زیادی به حوزه‌های علمیه خواهران نداشتند گفت: آیت‌الله شرعی در کار بسیار جدی بودند و آنچه که بنا بود در حوزه‌های علمیه خواهران انجام شود، قطعا انجام ‌می‌شد

وی ادامه داد: در حال حاضر تمام مراجع عظام تقلید و به ویژه‌ مقام معظم رهبری، قائل به اهمیت جایگاه حوزه‌های علمیه خواهران هستند و بسیاری از مراجع این نیز کار را ضروری می‌دانند.

عضو جامعه مدرسین حوزه‌ علمیه قم خاطرنشان کرد: آیت‌الله وحید خراسانی فرمودند که حوزه‌های علمیه خواهران از اوجب واجبات است، آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی نیز موسس مدیریت حوز‌ه‌های علمیه خواهران بوده‌اند و همواره از حوزه‌های علمیه حمایت کرده‌اند.

وی اظهار کرد: همه مراجع به حوزه‌های علمیه خواهران اهتمام ویژه‌ای دارند و ورود بزرگان و حمایت‌های ایشان از حوزه‌های علمیه خواهران بیانگر این است که حوزه‌های علمیه خواهران و این جایگاه مقبول است و این با همت همکاران و به ویژه طلاب حوزه‌های علمیه خواهران محقق شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین جمشیدی با بیان اینکه پیشرفت‌های حوزه‌های علمیه خواهران مرهون زحمات و حمایت‌های حوزه‌های علمیه برادران بوده است عنوان کرد: اگر استاد در حوزه‌های علمیه خواهران تربیت شده است مرهون تلاش‌های استادان و فضلای حوزه‌های علمیه برادران است، بنابراین هیچ رقابتی میان حوزه‌های علمیه خواهران و برادران نبوده و نخواهد بود؛ همچنین میان جامعه الزهرا و حوزه‌های علمیه خواهران نیز رقابتی وجود ندارد و باید توجه داشته باشیم که هم حوزه‌های علمیه برادران و هم جامعه الزهرا در تاسیس و پیشرفت‌های حوزه‌های علمیه خواهران تاثیرگذار بوده‌اند.

وی با بیان این که  مدیریت حوزه علمیه خواهران نمونه ای از مدیریت جهادی بود گفت: افتخار و شرف ما خدمت به سربازان امام زمان(عج) است و بنده سربازی بودم که امروز پس از ماموریت خود را به اتمام رسانده و به حوزه علمیه باز خواهم گشت.

وی عنوان کرد: حوزه‌های علمیه خواهران در عرصه پژوهش بسیار موفق بوده است و در ۹سال متوالی در جشنواره‌های مختلف پژوهشی تعداد حائزین رتبه و شرکت‌کنندگان خواهر بیشتر از برادران بوده است و این مسئله بدان معنا است که تولید علم انحصار به حوزه‌های علمیه بزرگ و ویژه ندارد.

مدیر سابق حوزه‌های علمیه خواهران گفت: اینکه طلبه‌ای از شهر‌های کوچک وارد صحنه‌ای علمی می‌شود و موفق می‌شود حائر رتبه شود، از دستاورد‌های حوزه‌های علمیه خواهران است و در حقیقت این باور که خواهران طلبه نیز می‌توانند در تولید علم مشارکت داشته باشند از دستاورد‌های حوزه‌های علمیه خواهران بود.

وی افزود: امروز در عرصه نرم افزاری حوزه علمیه خواهران پیشرفته ترین مرکز در کشور است و طرح های جدیدی نیز در دست اجرا دارند؛ در بخش عمران و نوسازی بدون هیچ پیشینه کمتر از 5 درصد مکان در اختیار داریم ولی 360 پروژه در دست داشته ایم.

مدیر سابق حوزه علمیه خواهران بیان کرد: در زمینه منابع پایدار نیز کتابچه 300 صفحه ای در این زمینه تهیه شده است؛ ایجاد اتصال خیران به مدارس علمیه از جمله فعالیت‌های مدیریت حوزه بوده است.

حجتالاسلام والمسلمین جمشیدی گفت: در بخش آموزش، نسبت اساتید ما نسبت به گذشته معکوس شده است و در حال حاضر بیش از 80 درصد از اساتید ما را بانوان تشکیل می دهند؛ در زمینه تحصیلات تکمیلی نیز باید کار بیشتری انجام شود.

وی افزود: بیش از 10 هزار طلبه خواهر در عرصه فضای مجازی تاثیر گذار هستند؛ از جمله دستاوردهای مهم حوزه علمیه خواهران آن است که امروز در نظام مدیریتی و سازمانی حرف های زیادی برای گفتن دارد.