ابتکار هنرمند مراکشی در کتابت قرآن روی پوست

شناسه خبر : 55438

1396/11/10

تعداد بازدید : 223

ابتکار هنرمند مراکشی در کتابت قرآن روی پوست
عمر هادی، هنرمند معلول مراکشی که ۶۰ سال سن دارد و قرآن کریم را با نوآوری منحصر به فرد و به صورت ابداعی روی پوست کتابت کرده است.

به گزارش پایگاه خبری-اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران به نقل از پایگاه خبری radar۲.net؛ کتابت قرآن کریم توسط این هنرمند معلول مراکشی از سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز شد و در اتاق کوچکی که نمایشگاه آثار هنری اوست، به مدت سه سال این پروژه ادامه داشته است.

وی ساکن شهر «قنیطره» در شمال شهر «رباط»، پایتخت مراکش است که از جوانی این هنر را بدون استاد آغاز کرده است.

صفحات آغازین این اثر هنری با خطاطی زیبا و منحصر به فردی تزئین شده و چهار حافظ کل قرآن کریم مسئولیت بررسی آیات نگارش شده وی را دارند که خطا و اشتباهی در آیات رخ نداده باشد.

صفحات پوستی که این هنرمند بر روی آن به کتابت قرآن مشغول است، آغشته از چسب بوده تا شکل ظاهری نوشته‌ها تغییری نکند. این مصحف قرآنی ۱۰۰ کیلوگرم وزن و در ۵۶۵ صفحه تدوین شده که طول هر صفحه ۵۵ در ۳۶ سانتی متر است.

کتابت قرآن کریم این هنرمند مراکشی برگرفته از تلفیق چوب، چرم و مس است که به شیوه‌ هنرمندانه‌ای به یک اثر بی‌بدیل هنری تبدیل شده است.

وی مدت‌ها مشغول نگارش قرآن بر روی کاغذ، چوب، مس بوده و در آخرین اثر هنری خویش یعنی کتابت قرآن بر روی پوست، تکنیک نوشتن با اتوی برقی (هویه برقی) را بر روی پوست بز آغاز کرده است.

وی می‌خواهد این اثر قرآنی را به خانه خدا تقدیم کرده تا در کعبه نگه‌داری شود. وی تصمیم گرفته‌است تا دنیای خویش را در مدرسه آموزشی برای کودکان در قنیطره بسازد.

این آثار، مخلوق تلفیق اراده و خلاقیت است که دوستان وی درباره آثار او می‌گویند که این هنر موهبت الهی است که علی‌رغم توانایی حفظ قرآن، ما را برای شناخت ابداعات وی تشویق می‌کند.