مدیر حوزه علمیه خواهران استان قزوین:

تشکیک در رفتار و گفتار معصوم مخالف با آیات قرآن است

شناسه خبر : 55028

1396/11/01

تعداد بازدید : 204

تشکیک در رفتار و گفتار معصوم مخالف با آیات قرآن است
مدیر حوزه علمیه خواهران استان قزوین گفت: نقد امری آزاد است و ممکن است در زمان معصوم نیز برای کسی سوالی پیش آید و از محضر امام معصوم سوال کند؛ اما معصوم واجب الاطاعه بوده و از خود سخنی نمی‌گوید؛ سخنان ایشان تبیین وحی است؛ معصوم از جانب خدا سخن می‌گوید و اطاعت از ایشان طبق تاکید صریح قرآن، واجب است.
به گزارش پایگاه خبری-اطلاع‌رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، «حجت‌الاسلام والمسلمین رضا کاظم‌لو» مدیر حوزه علمیه خواهران استان قزوین گفت: سؤال از محضر پیامبر اکرم(ص) و معصومین(علیهم‌السلام) به هیچ‌وجه اشکال و ایرادی ندارد؛ اما باید بدانیم نقد (به معنی زیر سوال بردن امام معصوم) و یا تشکیک در گفتار ایشان، مخالف با صریح آیاتی همچون «أَطِيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ ...» و «ما ينطق عن الهوي ان هو الا وحي يوحي»، است؛ «اولي الامر» معصوم‌اند و اگر معصوم نبودند امر به اطاعت از آن‌ها و رسول با يك صيغه و بدون قيد و شرط در آیه شریفه آورده نمی‌شد.
وی افزود: نقد امری آزاد است و ممکن است در زمان معصوم نیز برای کسی سوالی پیش آید و از محضر امام معصوم سوال کند؛ اما معصوم واجب الاطاعه بوده و از خود سخنی نمی‌گوید؛ سخنان ایشان تبیین وحی است؛ معصوم از جانب خدا سخن می‌گوید و اطاعت از ایشان طبق تاکید صریح قرآن، واجب است.
مدیر حوزه علمیه خواهران قزوین ادامه داد: عصمت انبیاء و ائمه‌معصومین(علیهم‌السلام) بر اساس آیات متعددی از قرآن کریم قابل اثبات است و بالاترین درجه عصمت در میان انبیاء نیز متعلق به رسول اکرم (ص) می‌باشد.
وی اظهار کرد: خطاناپذیری و عصمت رسول‌اکرم(ص) در گفتار و رفتارشان از مسلّمات دین اسلام و مورد اتفاق همه مسلمین است؛ آیات کریمه‌ای مانند: «مَنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطاعَ اللّهَ» و « وَ ما كانَ لِمُؤْمِنٍ وَ لا مُؤْمِنَةٍ إِذا قَضَى اللّهُ وَ رَسُولُهُ أَمْرًا أَنْ يَكُونَ لَهُمُ الْخِيَرَةُ مِنْ أَمْرِهِمْ» و «وَ ما يَنْطِقُ عَنِ الْهَوى»، «إِنْ هُوَ إِلاّ وَحْيٌ يُوحى» و ده‌ها آیه دیگر قرآن کریم بر عصمت رسول‌اکرم (ص) دلالت می‌کنند.
حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم‌لو خاطرنشان کرد: در این آیه خداوند متعال می‌فرماید پیامبر از روی هوای نفس سخن نمی‌گوید و هر چه بگوید گفته خداوند است و هر چه عمل کند خواست اوست؛ لازمه آیه مذکور این است که اگر کسی به پیامبر اکرم(ص) انتقاد کند در حقیقت به خداوند متعال انتقاد کرده است.
مدیر حوزه علمیه خواهران استان قزوین تصریح کرد: باید دقت نماییم در زمانی که امام عصر (عج) غایب هستند، نقد این خانواده عصمت مسئله ابهت‌شکنی را پایه‌گذاری می‌کند؛ مسئولین نباید با حرف‌های خود میدان را برای دشمنان نظام جمهوری اسلامی بازنگه دارند.
1007