در مدرسه علمیه خواهران فاطمه‌الزهرا س گله‌دار بیان شد

غیبت کردن از عوامل مهم تضعیف وحدت است

شناسه خبر : 54617

1396/10/20

تعداد بازدید : 126

 غیبت کردن از عوامل مهم تضعیف وحدت است
مبلغ حوزه گفت: اسلام برای مسئله وحدت و یکپارچگی جامعه اسلامی اهمیت فوق‌العاده‌ای قائل شده است و هرچه که این وحدت را تضعیف نماید را تقبیح کرده است؛ غیبت یکی از عوامل مهم تضعیف وحدت است؛ چراکه «غیبت‌کننده» بذر کینه و عداوت را در دل‌ها می‌پاشد. گاهی مکن است غیبت سرچشمه نزاع‌های خونین و قتل و کشتار گردد.

 

به گزارش پایگاه خبری-اطلاع‌رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، «حجت‌الاسلام والمسلمین جواد جام» مبلغ حوزه در نشست اخلاقی که در مدرسه علمیه خواهران فاطمه‌الزهرا(س) گله‌دار برگزار شد، به تبیین «غیبت» پرداخت و گفت: غیبت به‌معنای آن است که شخصی درباره شخص دیگر در حالی که وی حضور ندارد، سخن ناخوشی بگوید؛ پس اگر آن حرف صحیح باشد غیبت است و در غیر این‌صورت بهتان نیز خواهد بود.

وی بیان کرد: اسلام برای مسئله وحدت و یکپارچگی جامعه اسلامی اهمیت فوق‌العاده‌ای قائل شده است و هرچه که این وحدت را تضعیف نماید را تقبیح کرده است؛ غیبت یکی از عوامل مهم تضعیف وحدت است؛ چراکه «غیبت‌کننده» بذر کینه و عداوت را در دل‌ها می‌پاشد. گاهی مکن است غیبت سرچشمه نزاع‌های خونین و قتل و کشتار گردد.

«حجت‌الاسلام والمسلمین جام» تصریح کرد: در بیش‌تر اوقات غیبت از راه سخن گفتن صورت می‌گیرد؛ اما اصولا غیبت‌کردن فراتر از سخن گفتن است؛ زیرا غیبت گاهی با فعل و اشاره و مانند آن نیز انجام می‌شود که بنابر آموزه‌های قرآن کریم و معارف دینی همگی شامل تعریف غیبت بوده و از گناهان کبیره محسوب می‌شوند.

مبلغ حوزه در ادامه به تبیین روش‌های ترک غیبت پرداخت و خاطرنشان کرد: یکی از روش‌های ترک غیبت که بستگی به توانایی و هوش شنونده غیبت دارد، این است که اگر نمی‌تواند مجالس را ترک کند و یا به صراحت غیبت‌کننده را از کارش باز دارد، با زیرکی مدار و محور سخن را تغییر دهد تا فضای بحث از حالت غیبت خارج گردد.

1007