استاد حوزه و دانشگاه:

همه طلاب باید محقق باشند

شناسه خبر : 53674

1396/10/05

تعداد بازدید : 287

همه طلاب باید محقق باشند
استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه همه طلاب باید محقق باشند، گفت: امام علی(ع) می‌فرمایند: «لا سنت افضل من التحقیق» تحقیق یعنی به حقیقت رسیدن. این مطلب به این معنا نیست که تنها کسی که نویسنده است، باید پژوهشگر باشند؛ بلکه مبلغ نیز باید محقق باشد تا در سخنرانی خود مطلابی مبتنی بر تحقیق به مردم ارائه دهد.
به گزارش پایگاه خبری-اطلاع‌رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، «حجت‌الاسلام والمسلمین خان‌محمدی»، استاد حوزه و دانشگاه، در مراسم اختتامیه اولین جشنواره استانی علامه حلی (ره) در استان زنجان، به تشریح آیه نفر و ارتباط آن با رسالت حوزوی پرداخت و گفت: از نکاتی که این آیه بر آن تاکید دارد فهم دین است. 
وی افزود:‌ ما باید دین را به خوبی بشناسیم و این امر جز با تفقه و پژوهش محقق نخواهد شد؛ حتی علم اصول نیز که در حوزه‌های سنتی قدیم بسیار رواج داشته است، روش تحقیق، پژوهش و فهم فقه است.  
استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: رسالت دیگری که این آیه ذکر می‌کند، انتقال فهم دینی به مردم است؛ بر اساس این آیه شریفه ما زمانی که علم را از اهل ذکر اخذ کردیم، باید به میان مردم بازگردیم و ایشان را انذار کنیم. 
وی با بیان اینکه همه طلاب باید محقق باشند، گفت: امام علی(ع) می‌فرمایند: «لا سنت افضل من التحقیق» تحقیق یعنی به حقیقت رسیدن. این مطلب به این معنا نیست که تنها کسی که نویسنده است، باید پژوهشگر باشند؛ بلکه مبلغ نیز باید محقق باشد تا در سخنرانی خود مطلابی مبتنی بر تحقیق به مردم ارائه دهد.
حجت‌الاسلام و المسلمین خان‌محمدی بیان کرد: محقق باید به روز باشد؛ برای به روز بودن در هر زمینه باید مجلات علمی-پژوهشی آن عرصه را مطالعه کنید؛ طلابی که دسترسی به فضای مجازی دارند، می‌توانند در سایت نورمگز عضو شوند؛‌ این سایتی حوزوی که به فعالیت‌ در عرصه مجلات و مقالات دینی می‌پردازد.
گفتنی است‌؛ در پایان این مراسم از 23  برگزیده استانی تجلیل به عمل آمد.
1007