برگزاری جشنواره علامه حلی در قزوین

شناسه خبر : 52735

1396/09/22

تعداد بازدید : 181

جشنواره علامه حلی در قزوین با پیشرفت کمی حدود 300 درصدی آثار ارسالی در حوزه علمیه خواهران استان قزوین برگزار شد

به گزارش پایگاه خبری_اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، آثار ارسالی از مدارس علمیه خواهران استان قزوین از 43 اثر در سال گذشته به 270 اثر رسید که تقریبا رشد شش برابری داشته است. از تعداد ۶۴۳ اثر ارسالی به دبیر خانه جشنواره استانی علامه حلی (ره) 290 اثر به ارزیابی تفصیلی راه یافتند و بررسی آثار در استان با انتخاب 22 اثر به عنوان منتخب به اتمام رسید که ۱۱ اثر به عنوان اثر برگزیده از مدارس علمیه خواهران و 6 اثر نیز به عنوان شایسته تقدیر انتخاب شدند. از این رو اکثر منتخبین از حوزه علمیه خواهران بودند.
در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین احمد رهدار مدیر مؤسسه مطالعات و تحقیقات اسلامی فتوح اندیشه با اشاره به نقاط ضعف در نشر کتاب و مقاله در حوزه‌های علمیه اظهار کرد: بسیاری از کتاب‌های باکیفیت در دفتر تبلیغات قم به نگارش درآمده است که بازار نشر نداشته و از سوی نهادهای خواهان هم مطالبه‌ای صورت نگرفته است.
وی در ادامه با اشاره به معضلات پیش‌رو در عرصه تحقیق و پژوهش در حوزه‌های علمیه ابراز کرد: نخستین معضل آن است که در حوزه‌ها علم تولید می‌شود اما مدیریت تولید علم وجود ندارد دیگر اینکه پژوهش‌های حوزه علمیه امروزه برطرف کننده نیازهای نظام اسلامی نیست و حوزه به دلیل انزوایی که نسبت به اجتماع دارد توان حل مسائل نظام اسلامی را ندارد.
حجت الاسلام رهدار در ادامه با اشاره به رابطه موضوعی حوزه با نظام جمهوری اسلامی افزود: اگر حوزه رابطه موضوعی خود را با مسائل نظام اسلامی از دست بدهد خروجی حوزه سکولار خواهد شد چنین حوزه‌هایی در آینده‌ای نه چندان دور یا حذف می‌شوند و یا منزوی خواهند شد.
وی در ادامه با اشاره به امتداد اجتماعی پژوهش‌ها در حوزه گفت: مهم‌ترین مسئله در حوزه امتداد اجتماعی پژوهش‌ها و تحقیقات است به این معنا که حوزه باید در خصوص فعالیت هر نهادی ضوابط فقهی را برای آن نهاد تنظیم کند متاسفانه در جامعه تنها برای نهاد مسکن و شهرسازی قوانین فقهی تنظیم شده است.
وی در پایان گفت: انسان عالم باید علمش منشا انتزاع علمی داشته باشد متاسفانه علم امروزه تنها ارزش ابزاری و کاربردی دارد، حال آنکه علم باید در جامعه موجب استحکام و تقویت نظام شده و در رفع معضلات آن سودمند باشد در غیر این صورت آن علم بی‌فایده و بی‌نتیجه خواهد بود.
در انتهای مراسم از منتخبین این جشنواره تقدیر بعمل آمد.
انتهای خبر/1005