مدرسه علمیه سعدیه رامیان با مشارکت اداره بهداشت این شهرستان برگزار نمود:

برگزاری همایش «ازدواج سالم، مناسب و پایدار»

شناسه خبر : 52174

1396/09/16

تعداد بازدید : 162

برگزاری همایش «ازدواج سالم، مناسب و پایدار»
دکترجباری گفت: ریشه طلاق و اختلافات خانوادگی در خودآگاهی است، انسان تا خود را نشناسد نمی تواند دیگری و دیگران را بشناسد.

به گزارش پایگاه خبری اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران «آقای دکتر جباری» سرپرست واحد روان شهرستان رامیان در کلاس های آموزشی که در حاشیه همایش «ازدواج سالم، مناسب و پایدار» در جمع طلاب، کارکنان، جوانان و خانواده های آنان در این مدرسه علمیه برگزار شد، به بررسی ابعاد مختلف ازدواج پرداخت و بیان داشت: سن، تناسب و تطابق خانوادگی، تناسب فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و شناخت طرفین از یکدیگر، از مهم ترین مباحث ازدواج است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: نهاد خانواده یکی ازنهادهای مهم اجتماعی است که با ازدواج تشکیل می شود. آموزشِ ابعاد مختلف ازدواج می تواند از آمار های ازدواج های ناموفق و به تبع آن آسیب های اجتماعی کاهش دهد.

سرپرست واحد روان این شهرستان یکی از علل طلاق و اختلاف در میان خانواده ها را عدم شناخت زوجین از یکدیگر دانست و خاطرنشان کرد: ریشه همه این مسایل در خودآگاهی است، انسان تا خود را نشناسد نمی تواند دیگری و دیگران را بشناسد. پس اگر در شناخت خود مردد شدیم باید به سراغ مشاور متخصص و خوب برویم.

دکتر جباری تصریح کرد: اگر ازدواج مبتنی بر آگاهی و شناخت همه جانبه ی فرد و خانواده اش باشد، انتخاب را آگاهانه تر و رابطه زوجین را پایدار تر می کند و این شناخت باید قبل از محرم شدن طرفین باشد.

وی مناسب ترین سن ازدواج برای دختران را 24 - 22 و برای پسران 26 - 24 دانست و اذعان داشت: ازدواج در سنین پایین متاثر از فضای احساسی و هیجانی صورت می گیرد نه بر اساس اندیشه و تفکر. بنابراین فرد را دچار خطای شناختی می کند که نسبت به ازدواج در سنین بالا مشکلات بیشتری به همرا دارد.

سرپرست واحد روان شهرستان رامیان همسانی دختر و پسر در امر ازدواج را یک اصل مهم و اساسی برشمرد. تناسب و شناخت خانوادگی بسیار مهم است اینکه بدانیم پدر و مادرش کیست، نوع روابط، سطح تحصیلات، درآمد و فرهنگ شان چگونه است.

دکتر جباری در پایان بر لزوم مشاوره قبل، حین و پس از تشکیل خانواده تاکید کرد و بیان داشت: هدف اصلی مشاوره پیش از ازدواج کمک به افراد برای انتخاب زوج مناسب است، زیرا جنبه پیشگیری دارد و همچنین هدف از مشاوره در حین و پس از تشکیل خانواده، تحکیم پایه های خانواده، شناخت زوجین از یکدیگر، چگونگی رفتار صحیح آنها با یکدیگر و جلوگیری از بروز اختلاف نظرها و عمیق شدن آن است.