در مدرسه علمیه خواهران حضرت معصومه س قم بیان شد

طلبه نقش راهبر را در جامعه دارد

شناسه خبر : 52146

1396/09/16

تعداد بازدید : 145

نشست اخلاقی با موضوع روش خودسازی طلبگی با حضور طلاب و استادان در مدرسه علمیه خواهران حضرت معصومه(س)قم برگزار گردید.

به گزارش پایگاه خبری _اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، در این مراسم«حجت الاسلام والمسلمین علم خواه»، استاد حوزه پس از تعریف واژه طلبگی گفت: طلبگی یعنی سیر و سلوک و سالک راه خدا بودن، یعنی کسی که در راه خود سازی علمی و عملی است.
وی افزود: طلبه باید بداند هدف از طلبگی ،سالک الی الله شدن و به کمال رسیدن است تا بتواند مردم را آکاه کند و دومرحله را برای طلبگی بیان نمودند.مرحله اول یعنی خود سازی و تهذیب خود تا به جایگاه عالم دینی برسد تا بتواند هادی مردم باشد.مرحله دوم رهبری است که بعد از مرحله خودسازی و عالم شدن،وظیفه رهبری پیدا می کند.
 استاد حوزه تصریح کرد: طلبه نقش راهبر را در جامعه دارد و راهنمای راه دین است.طلبه از مردم عادی جدا می شود و با طی کردن راه سیروسلوک ،در پست ولایت فقیه قرار می گیرد و هدایتگر مردم می شود.
وی درادامه به ماهیت علمی روش های خودسازی پرداخت و افزود: علوم حوزوی هم چون ادبیات،کلام،فلسفه،فقه،تفسیر،علوم قرانی و...علوم محتوایی سلوک هستند که برای رسیدن به کمال،اهداف،بلوغ و تاثیرگذاری طلبگی خوانده می شوند و علم دیگر،علم روشی سلوک است که شامل خودسازی(سلوک)می شودو تنها روش خودسازی را به ما نشان می دهد نه دیگرسازی را.زیرا انسان باید باعقل و درایت خود،خود را بسازد تا به کمال برسد.پس طلبگی یعنی سیروسلوک عملی و نظری.وقتی به این درجه رسیدمی تواند هادی علمی و عملی مردم باشد.

انتهای خبر/1005