آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی:

حوزه علمیه خواهران رشد ویژه‌ای داشته است

شناسه خبر : 51825

1396/09/11

تعداد بازدید : 259

حوزه علمیه خواهران رشد ویژه‌ای داشته است
آیت الله فاضل لنکرانی با بیان این که به برکت انقلاب حوزه علمیه خواهران رشد ویژه‌ای داشته است، ابراز داشت: در برخی از استان تعداد خواهران طلبه از برادران بیشتر است، اگر خواهران طلبه قوی در جامعه داشته باشیم، از فقه، اخلاق و جامعه دفاع خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی حوزه‌های علمیه خواهران،‌ آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(علیهم‌السلام) در دیدار اساتید و طلاب حوزه علمیه خواهران استان زنجان که در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) برگزار شد، با بیان این که خواهران حوزوی باید از مدافعان اصل احکام دینی باشند، گفت: بانوان طلبه باید بر احکام فقهی به ویژه احکام زنان کاملا مسلط بوده و جزئیات آن را بدانند.

وی افزود: طلاب خواهر باید با مبانی و ریشه‌های احکام آشنا باشند، یکی از مسائل این است که آیا زن می‌تواند مجتهد باشد یا خیر؛ مجتهد شدن برای زن مانعی ندارد و فتوا برای خود او معتبر است و دیگر نمی‌تواند تقلید کند اما قریب به اتفاق علما می‌گویند که زن نمی‌تواند مرجع تقلید شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این‌که مرجع،‌ عنوان زعامت دین را دارد، اظهار داشت: زعامت و مرجعیت مسؤولیتی بسیار خطیر است که خداوند این مسؤولیت را از زن برداشته است؛ در زمینه حجاب نیز قرآن مسأله چادر را مطرح کرده است اما استکبار در برنامه‌ای وسیع برای مقابله با حجاب و چادر مسائلی را به ویژه در فضای مجازی مطرح می‌کند که خواهران طلبه در مقابله با این توطئه‌ها، می‌توانند نقش ویژه‌ای ایفا کنند.

آیت‌الله فاضل لنکرانی با بیان اینکه با افراد بد حجاب و بی حجاب باید با منطق صحبت شود، ابراز داشت: باید به چنین افرادی تفهیم کرد، بسیاری از افراد نمی‌دانند که مسأله چادر در قرآن بیان شده است، اگر خود انسان باور به مسأله نداشته باشد نمی‌تواند دیگران را جذب کند از این رو خواهران طلبه باید حجاب را باور داشته باشند و مسأله را برای دیگران تببین کنند.

وی عنوان کرد: برخی می گویند چادر و حجاب بر خلاف آزادی است اما مسأله برعکس به شمار می رود چرا که زن به وسیله حجاب خود را از هزاران مشکل آزاد کرده و با بی حجابی خود را در ورطه هزاران مشکل قرار می دهد.

رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) خاطرنشان کرد: حجاب مصونیت و امنیت است، آیا امروز خانم های با حجاب امنیت یا افرادی که بی‌حجاب هستند؛ در همه احکام اسلامی درباره زنان باید اعتقاد لازم وجود داشته و مسأله کاملا برای خواهران طلبه روشن باشد تا بتوانند مسائل را تبیین کنند، البته باب اجتهاد باز است اما انسان نمی‌تواند با صریح قرآن مخالفت کند، قرآن شهادت یک زن در برخی موارد را کافی نمی‌داند و اگر این مسأله نیز درست بررسی شود در واقع خداوند این مسؤولیت را از دوش زنان برداشته چرا که ادای شهادت واجب است.

آیت الله فاضل لنکرانی با بیان این که جهاد بر زنان واجب نیست اما زنان باید مجاهد پرور باشند، گفت: زن باید مردان مجاهد تربیت کرده و از آن‌ها حمایت کند.

وی افزود:  اسلام نسبت به اختلاط زن و مرد بسیار حساس است؛ اما متأسفانه امروز در مجموعه‌های دولتی و نهادها به برخی از مسائل توجه نمی‌شود، اگر مسؤولیت زن مستلزم این باشد که با هزار مرد صحبت کند اشکال پیدا می کند مگر این که ضوابط رعایت شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این‌که امروزه در فضای مجازی تهاجمات بسیاری به اسلام می‌شود، اظهار داشت: دعوای غرب با اسلام در زمینه مباحث زنان تنها بحث حجاب نیست، غربی‌ها به دنبال ریشه‌کن کردن بنیان خانواده هستند و به بهانه تساوی مرد و زن می‌خواهند بنیان خانواده‌ها را از بین ببرند.

وی ادامه داد: غرب می‌خواهد زن را از ماهیت اصلی خود خارج کند که این که این مسأله در غرب دیده می‌شود و دنبال بی بند و باری هستند، کسانی که در فضای مجازی به اسم آزادی برای زن‌ها نفی حجاب را مطرح می‌کنند دنبال بی بند و باری و ضد اخلاق هستند و الا نسبت به زن و حقوق آن دلسوزی ندارند.

آیت الله فاضل لنکرانی با بیان این که به برکت انقلاب حوزه علمیه خواهران رشد ویژه‌ای داشته است، ابراز داشت: در برخی از استان تعداد خواهران طلبه از برادران بیشتر است، اگر خواهران طلبه قوی در جامعه داشته باشیم، از فقه، اخلاق و جامعه دفاع خواهد شد.