عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی:

مهارت فهرست‌نویسی نیاز به مطالعه و علم‌آموزی کافی دارد

شناسه خبر : 51807

1396/09/10

تعداد بازدید : 273

مهارت فهرست‌نویسی نیاز به مطالعه و علم‌آموزی کافی دارد
دوره تخصصی آموزش فهرست‌نویسی سامانه کتابداری با حضور کتابداران مدارس علمیه خواهران استان آذربایجان غربی در مدرسه علمیه خواهران الزهرا(س) ارومیه برگزار شد.
 
به گزارش پایگاه خبری-اطلاع‌رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، «آقای طاهری»، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و رئیس کتابخانه مرکزی این دانشگاه با اشاره به‌اهمیت فهرست نویسی، گفت: شاید کسانی که با این دانش آشنایی خاصی ندارند تصور کنند که فهرست‌نویسی نیاز به مطالعه و علم چندانی نداشته باشد؛ اما افرادی که وارد این عرصه می‌شوند با پیچیدگی‌ها و دشواری‌های آن آشنایی دارند.
وی افزود: فهرست‌نویسی در دانشگاه‌ها در طول سه ترم هجده جلسه‌ای ارائه می‌شود و آموزش این علم در یک یا چند دوره یک روزه کافی نیست؛ اما باید تلاش کینم و از فرصت‌های پیش آمده بهره کافی را ببریم.
رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه علامه طباطبایی، کتابخانه را محیطی اطلاعاتی-خدماتی خواند و گفت: باید فرآیند مجموعه‌سازی یا فراهم آوری اطلاعات تمام منابع چاپی یا الکترونیکی که وارد کتابخانه می‌شوند در محیطی اطلاعاتی و به خصوص صورت گیرد.
وی با بیان این‌که تمام کتابداران کتابخانه‌ها باید نیازسنجی کرده و منبع اطلاعاتی داشته باشند، ادامه داد: نیازسنجی‌ها و نوع منابعی که ارائه می‌شود باید با توجه به مطالبه کاربران مجموعه کتابخانه‌ باشد؛ در این صورت می‌توان منابع اطلاعاتی و مطالعاتی مورد نیاز را برای همه گروه‌های کاربری ارائه داد.
آقای طاهری خاطرنشان کرد: در محافل علمی و مطالعاتی مانند حوزه علمیه و دانشگاه، نیازسنجی کاربران راحت‌تر از دیگر کتابخانه‌ها صورت می‌گیرد، چراکه نیاز کاربران برای مطالعه و دسترسی به منابع اطلاعاتی مشخص است؛ اما در کتابخانه‌های عمومی نیازسنجی کاربران وسیع تر و متنوع‌تر است.
1007