مدیر حوزه علمیه خواهران تهران:

اهل بیت علیهم‌السلام محور وحدت شیعه و سنی هستند

شناسه خبر : 51351

1396/09/03

تعداد بازدید : 211

اهل بیت علیهم‌السلام محور وحدت شیعه و سنی هستند
مدیر عامل موسسه تبیان گفت: ‌آمریکا و اسرائیل با حمایت‌های خود از تفکر تکفیری و داعش، در میان مسلمانان تفرقه انداختند تا میان مسلمین درگیری و خون‌ریزی ایجاد شود و دشمنان اصلی اسلام که آمریکا و اسرائیل هستند به فراموشی سپرده شوند.
به گزارش پایگاه خبری – اطلاع رسانی حوزه‌های علمیه خواهران به نقل از سایت مجمه جهانی بیداری اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدرضا آقامیری، در رابطه با جایگاه اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در نزد مسلمانان بیان کرد: با توجه به آیات و روایات، اهل‌‌بیت(علیهم‌السلام) یکی از دو رکن دین و شریعت محمدیه(ص) و اصلی‌ترین رکن مذهب شیعه تلقی می‌شود و در روایت ثقلین که مورد اتفاق همه اهل‌سنت نیز است، اهل‌بیت(علیهم‌السلام) به عنوان مهم‌ترین میراث پیامبر گرامی اسلام(ص) مطرح می‌شوند.
وی افزود: پیامبر اکرم(ص) به وسیله حدیث ثقلین به مسلمانان فهماندند که اگر می‌خواهید در مسیر حق و صراط مستقیم قدم بردارید باید به اهل‌بیت(علیهم‌السلام) تمسک کنید و مادامی که به قرآن و اهل بیت استمساک داشته باشید هیچگاه گمراه نمی‌شوید و در حقیقت نمی‌شود خود را مسلمان بدانیم و به یکی از دو رکن اساسی اسلام اعتقاد نداشته باشیم.
مدیر عامل موسسه تبیان با بیان اینکه در کتب روایی اهل سنت روایات زیادی در فضایل اهل بیت(علیهم‌السلام) به وفور یافت می‌شود تاکید کرد: این روایات به دو دسته تقسیم می‌شوند؛‌ دسته اول روایات عام‌اند که به منزلت و مرتبت اهل‌بیت(علیهم‌السلام) می‌پردازند و دسته دوم را روایاتی تشکیل می‌دهد که به صورت خاص نسبت به اهل‌بیت(علیهم‌السلام) بیان شده است.
آقامیری با تاکید بر اینکه اهل بیت(علیهم‌السلام) منشأ همبستگی و اتحاد مسلمانان هستند، بیان کرد: ما معتقدیم اهل بیت(علیهم‌السلام) می‌توانند محور وحدت شیعه و سنی باشند چراکه شیعیان و اهل سنت در وجوب محبت نسبت به اهل بیت(علیهم‌السلام) اجماع دارند.
وی به ریشه‌یابی تفکر تکفیری پرداخت و گفت: ریشه این تفکر متحجرانه به زمان امام علی(ع) بر می‌گردد، در واقع تکفیری‌ها بازماندگان فکری خوارج و بنی امیه هستند و به عبارت دیگر مادر تفکر تکفیری، بنی‌امیه و خوارج است؛ این تفکر همواره و در طول زمان وجود داشته است اما در زمان ابن تیمیه بیشتر شد و محمد بن عبدالوهاب به آن دامن زد و آن را به اوج خود رساند و سعودی ها نیز با پیروی از همین تفکر به حکومت رسیدند. 
مدیر عامل موسسه تبیان گفت: ‌آمریکا و اسرائیل با حمایت‌های خود از تفکر تکفیری و داعش، در میان مسلمانان تفرقه ایجاد کردند تا میان مسلمین درگیری و خون‌ریزی ایجاد شود و دشمنان اصلی اسلام که آمریکا و اسرائیل هستند به فراموشی سپرده شوند.
وی تصریح کرد: مسلمانان باید با دوری از جهالت‌ها و با تمسک به مشترکات دینی و زیر سایه محبت اهل‌بیت(علیهم‌السلام) متحد شوند و نقشه‌های دشمنان اسلام را نقش بر آب کنند.